Dopasuj ilość kalorii do potrzeb Twojego organizmu, wieku, płci, masy ciała i aktywności fizycznej. Pamiętaj, że kalorie są źródłem energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbyt mała ilość kalorii w diecie może być przyczyną spadku masy ciała i prowadzić do rozwoju niedożywienia. Zbyt duża ilość energii sprzyja natomiast rozwojowi nadwagi i otyłości, które mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.
Pomijanie posiłków może sprzyjać podjadaniu i rozwojowi nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Racjonalne żywienie powinno natomiast uwzględniać optymalnie 5 posiłków spożywanych w ciągu dnia. Powinno przestrzegać się stałych godzin ich spożywania. Posiłki powinny być spożywane co około 3-4 godziny. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Powinno być spożyte do około 1 godziny po przebudzeniu. Ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 2-3 godziny przed snem.
Nowość od Ani Lewandowskiej - czekoladowe przekąski. To może być absolutny hit!
Zbyt duża ilość cukrów prostych i tłuszczów zwierzęcych oraz popijanie posiłków słodzonymi napojami to najczęstsze błędy jakie obserwuje. Zbyt obfita kolacja to także problem wielu z nas. Pamiętaj, że w ramach tego posiłku nie zaleca się spożywania produktów tłustych i ciężkostrawnych.
Zbyt wysokie spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych i zbyt niskie spożycie kwasów nienasyconych, zwłaszcza z rodziny omega-3, może sprzyjać rozwojowi chorób układu krążenia. Pamiętaj, aby w diecie znalazły się głównie tłuszcze roślinne, będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ogranicz natomiast spożycie tłuszczów zwierzęcych, które są źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych. Pamiętaj o spożyciu ryb minimum 2 razy w tygodniu.
Ania Lewandowska ma nie tylko przystojnego męża, ale i brata. Poznajcie Piotra Stachurskiego
Cholesterol pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Jest on składnikiem błon komórkowych, hormonów sterydowych i kwasów żółciowych. Cholesterol wchodzi również w skład otoczki mielinowej. Jest również składnikiem witaminy D. Zawartość cholesterolu w diecie wpływa na jego stężenie we krwi a tym samym na ryzyko rozwoju miażdżycy. Zbyt niskie stężenie cholesterolu we krwi również może nieść ze sobą negatywne skutki zdrowotne. Sprzyjać może m.in. rozwojowi niektórych zaburzeń psychicznych. Z tego względu radzę - mała ilość cholesterolu w diecie jest jak najbardziej akceptowalna. Nie ma konieczności całkowitej eliminacji cholesterolu z diety.
Algi morskie opóźniają procesy starzenia, pomagają w walce z chorobami i oczyszczają organizm
Nadmierne spożycie soli może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Sprzyjać może również rozwojowi nowotworu żołądka. Zbyt wysokie spożycie cukru sprzyja natomiast rozwojowi próchnicy i nadmiernej masy ciała. Zamiast soli zastosuj przyprawy ziołowe (np. tymianek, oregano, bazylia, majeranek, mięta), korzenne (np. imbir, kurkuma), pieprz, słodką paprykę, cebulę lub czosnek. Gdy masz ochotę sięgnąć po co coś słodkiego zawsze staraj się znaleźć zdrową alternatywę: zamiast słodyczy wybierz koktajl owocowy.
Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu! Codziennie pij minimum 1,5-2 l wody. Jeśli trenujesz, musisz pić więcej! Pamiętaj, że woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów życiowych zachodzących w organizmie, w tym procesu trawienia.
Pamiętaj o dokładnym myciu i przechowywaniu produktów żywnościowych. Zmniejszysz w ten sposób ilość dostarczanych pestycydów i toksyn oraz ograniczysz ryzyko zakażeń.
Spożycie przed wysiłkiem posiłku bogatowęglowodanowego sprzyja zwiększeniu rezerw energetycznych i poprawie zdolności wysiłkowej. Taki skład posiłku spożytego przed i po treningu stymuluje budowę zasobów węglowodanowych organizmu. Dieta bogata w węglowodany wydłuża czas trwania wysiłku wykonywanego do zmęczenia.
Odpowiednie spożycie węglowodanów prostych w pierwszych godzinach po zakończeniu wysiłku wspomaga proces resyntezy glikogenu i sprzyja odnowie organizmu. W tym wypadku świetnie sprawdzą się owoce (np. banany), shake owocowy, czy ryż.
Przeczytaj więcej: 10 błędów żywieniowych według Anny Lewandowskiej