Prezentuję tu własną propozycję śniadaniowego burrito. Nie występuje w postaci zwiniętego placka, ale można je do placka włożyć. Można też zjeść je prosto ze słoika. Zanim dotrzesz do pracy, zawartość powinna osiągnąć temperaturę pokojową i nadawać się idealnie do jedzenia.
Wskazówka
Awokado, które ma trafić do słoika, warto po pokrojeniu pokropić odrobiną soku z cytryny lub limonki, żeby nie zbrązowiało. Zamiast awokado możesz też użyć sosu guacamole z niewielkim dodatkiem soku z cytryny lub limonki.
. Piekarnik rozgrzany do 200°C
. Blacha wyłożona folią
. Słoik 500 ml z szerokim otworem
1 pszenna tortilla (średnica 20 cm) 1
2 łyżki oliwy z oliwek, podzielone na porcje 30 ml
1 duże jajko 1
1 łyżka mleka 15 ml
1/4 szklanki sosu salsa 60 ml
1/4 szklanki czerwonej słodkiej papryki, posiekanej 60 ml
1/4 szklanki awokado, posiekanego (por. wskazówka po lewej) 60 ml
1/4 szklanki chorizo wędzonego, pokrojonego w kostkę 60 ml
1/4 szklanki sera cheddar, tartego 60 ml
1. Zwiń pszenną tortillę w rulon i potnij go na cienkie paski. Wrzuć do małej miski razem z 1 łyżką (15 ml) oliwy, a następnie mieszaj, aż tortilla dokładnie się obtoczy. Rozłóż paseczki jedną warstwą na blasze do pieczenia i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz przez 10 minut lub na złoty kolor. Pozostaw na blasze do ostygnięcia.
2. W tym czasie w średniej wielkości misce wymieszkaj jajko z mlekiem.
3. Na średniej wielkości patelni podgrzej na średnim ogniu resztę oliwy. Wlej jajka z mlekiem i równomiernym ruchem patelni rozprowadź mieszaninę cienką warstwą po całej powierzchni. Smaż przez mniej więcej 3 minuty lub do momentu, w którym masa prawie się zetnie, potem odwróć placek i smaż jeszcze przez 1 minutę. Zdejmij z ognia i pozostaw do ostygnięcia. Chłodny placek zwiń w rulon i potnij na cienkie paski.
4. Do słoika wlej sos salsa, ocierając ewentualne zachlapania z boków słoika. Ułóż warstwami paski jajka, paprykę, awokado, chorizo i ser. Na wierzch połóż paski tortilli. Zamknij szczelnie słoik i przechowuj w lodówce nie dłużej niż 2 dni. Danie możesz jeść prosto ze słoika.
Wersja alternatywna
Wegetariańskie burrito śniadaniowe: zamiast chorizo można dodać ? szklanki (60 ml) siekanych pomidorów.
Moja przyjaciółka Mildred Piad przyrządza wyśmienite filipińskie spring rollsy. Naprawdę są cudowne. Warzywa są pocięte optymalnie, proporcje idealnie dobrane. Mildred przez lata próbowała mnie nauczyć, jak je zrobić, ale mnie jakoś tak dobre nie wychodzą. Postanowiłam więc z jej pomocą przygotować to danie w formie sałatkowej. Wspólnym wysiłkiem stworzyłyśmy naprawdę udaną kompozycję.
Wskazówki
Uważaj, żeby nie rozgotować makaronu ryżowego, ponieważ w pewnym momencie stanie się on zbyt miękki i zacznie się kleić.Ugotowane mięso - w tym przypisie jest to kurczak - należy zjeść w ciągu 3 dni od obróbki termicznej. Jeśli korzystasz z resztek kurczaka, upewnij się, że mięso nie było przechowywane dłużej.
Słoik litrowy
1 duże jajko 1
1 łyżka mleka 15 ml
1 łyżka oliwy z oliwek 15 ml
2 szklanki wody 500 ml
125 g makaronu ryżowego vermicelli 125 g
3 łyżki sosu słodko-ostrego (patrz s. 166) 45 ml
1/2 szklanki czerwonej słodkiej papryki, pokrojonej w plastry 125 ml
1/2 szklanki marchewki, pokrojonej na kawałki 125 ml
1/4 szklanki kiełków fasoli 125 ml
1/4 szklanki ogórka, pokrojonego na kawałki 60 ml
1/4 szklanki kurczaka pieczonego, zimnego i rozdrobnionego 60 ml
1/4 szklanki świeżej kolendry, posiekanej 60 ml
1. W średniej wielkości misce wymieszaj jajko z mlekiem.
2. Ustaw średniej wielkości patelnię na średnim ogniu i rozgrzej na niej 1 łyżkę (15 ml) oliwy. Wlej masę jajeczną i przechylaj patelnię tak, aby równo przykryła całej dno cienką warstwą. Smaż mniej więcej przez 3 minuty lub do momentu, aż masa prawie całkowicie stężeje. Potem odwróć placek i smaż jeszcze 1 minutę. Zdejmij go z ognia i pozostaw do ostygnięcia. Gdy ostygnie, zwiń go w rulon i potnij na paski.
3. Ustaw średniej wielkości rondel na dużym ogniu i zagotuj w nim wodę. Wrzuć makaron vermicelli i gotuj go przez 2 minuty lub do osiągnięcia stanu al dente. Odcedź, przelej wodą i pozostaw do całkowitego ostygnięcia.
4. Do słoika wlej sos, dokładnie wycierając ewentualne zabrudzenia z jego wewnętrznych ścianek. Warstwami układaj czerwoną paprykę, marchewkę, kiełki fasoli, ogórek, makaron, jajko i kurczaka. Na wierzch nasyp kolendrę. Zamknij szczelnie słoik i przechowuj w lodówce nie dłużej niż 3 dni.
5. Przed podaniem wstaw słoik do miseczki otworem do dołu, żeby sos spłynął na wszystkie składniki.
Wersja alternatywna
Spring rollsy z krewetkami w formie sałatki: zamiast pasków jajecznych i kurczaka dodaj do sałatki 4 posiekane ugotowane, ale ostudzone krewetki.
Uwielbiam kuskus, ale jakoś nigdy go nie gotuję. Przygotowując przepisy do tej książki, pomyślałam: "Musi przecież istnieć jakaś prosta sałatkowa wersja tej kaszy". Oto, co wymyśliłam - moim zdaniem całkiem nieźle to wyszło.
Wskazówka
Jeśli chcesz, możesz podsmażyć lekko marchewkę i cukinię, żeby trochę zmiękły. Przed włożeniem ich do słoika należy je tylko całkowicie ostudzić.
Słoik litrowy
3/4 szklanki wody 175 ml
1/4 szklanki kuskusu 60 ml
2 łyżki cytrusowego sosu winegret (patrz s. 162) 30 ml
1/4 łyżeczki mielonego cynamonu 1 ml
1/4 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego 1 ml
1/4 łyżeczki mielonego imbiru 1 ml
1/2 szklanki marchewki, drobno siekanej 125 ml
1/2 szklanki cukinii, drobno siekanej 125 ml
1/4 szklanki suszonej porzeczki 60 ml
1/4 szklanki suszonych moreli, posiekanych 60 ml
1/4 szklanki suszonych daktyli, posiekanych 60 ml
1/2 szklanki rukoli 125 ml
1/4 szklanki migdałów, krojonych w słupki 60 ml
1. Ustaw średniej wielkości rondel na dużym ogniu i zagotuj w nim wodę. Wrzuć kuskus i przykryj garnek, a następnie zdejmij go z ognia i pozostaw na 5 minut. Przemieszaj kaszę widelcem. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia.
2. W małej misce wymieszaj sos winegret z cynamonem, kminem rzymskim i imbirem.
3. Do słoika wlej winegret, dokładnie wycierając ewentualne zabrudzenia z jego wewnętrznych ścianek. Warstwami układaj marchewkę, cukinię, kuskus, porzeczkę, morele, daktyle i rukolę. Na wierzch nasyp migdały. Zamknij szczelnie słoik i przechowuj w lodówce nie dłużej niż 3 dni.
4. Przed podaniem wstaw słoik do miseczki otworem do dołu, żeby sos spłynął na wszystkie składniki.
Wersja alternatywna
Kuskusowa sałatka z kurczakiem: na migdały połóż dodatkowo ? szklanki (125 ml) zimnego siekanego gotowanego mięsa z kurczaka.
Ta mini wersja prostej tarty bez pieczenia da się łatwo zabrać do pracy jako popołudniową przekąskę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ją w większej ilości i podać jako deser podczas przyjęcia (1 porcja)
Wskazówka: Do przyrządzenia tego deseru można z powodzeniem wykorzystać dowolne owoce jagodowe: jagody, jeżyny i nawet truskawki pokrojone w paski (smak dżemu należy dopasować do owoców). Elegancko prezentują się również nasiona granatu ułożone w koncentrycznych kręgach.
Słoik 250 ml
1/4 szklanki pokruszonych ciastek pełnoziarnistych 60 ml
1 łyżeczka masła, roztopionego 5 ml
1 łyżka cukru 15 ml
1/4 szklanki serka kremowego, miękkiego 60 ml
2 łyżki kwaśnej śmietany 30 ml
1 łyżka świeżo wyciśniętego soku z cytryny 15 ml
1/4 szklanki malin 60 ml
2 łyżki dżemu malinowego 30 ml
1. W małej misce wymieszaj pokruszone ciastka z masłem.
2. W średniej wielkości misce wymieszaj cukier, serek kremowy, śmietanę oraz sok i skórkę z cytryny.
3. Masę ciasteczkową ugnieć na dnie słoika, na niej połóż mieszaninę na bazie serka, na wierzchu zaś umieść maliny.
4. Dżem włóż łyżką do małej miski przystosowanej do użycia w kuchence mikrofalowej. Ustaw kuchenkę na dużą moc i podgrzewaj dżem przez 30 sekund lub do momentu, w którym stanie się płynny. Zamieszaj zawartość miseczki, a następnie polej nią jagody. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia, a potem zamknij szczelnie słoik i wstaw do lodówki na co najmniej 4 godziny do schłodzenia. Ten deser możesz przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2 dni.
Wersja alternatywna
Tarta malinowa z czekoladą: zamiast dżemu do polania owoców użyj 1 łyżki (15 ml) roztopionej czekolady.
Tanya Linton udowadnia, że w słoiku można wygodnie zabrać ze sobą do pracy nie tylko sałatkę, czy deser, ale także burrito, spring rollsy, hamburgera, stek z ziemniakami i tartę malinową. Przy tym nie traktuje słoika jako jedynie pojemnik służący do przeniesienia jedzenia, a ciekawe naczynie do pięknej i estetycznej ekspozycji posiłku.
Książka ukazała się 27 kwietnia nakładem Wydawnictwa Laurum. Znajdziecie w niej ponad 150 przepisów na zdrowy lunch do pracy - od sałatek i zup aż po desery! Ta książka to nie tylko zbiór przepisów, to przede wszystkim inspiracja do zabawy z menu w naszej kuchni. Autorka zachęca, aby modyfikować receptury wedle własnych upodobań czy po prostu dostępnych składników. Fenomen dań w słoiku polega nie tylko na tym, że właściwie każde danie się tu sprawdza. To przede wszystkim superwygodny posiłek na wynos. Bez problemu zabierzesz je do pracy, szkoły czy na wakacje, bez obaw, że zupa czy sos się wyleje. Ułożone warstwami, dodatkowo zabezpieczone szczelnym zamknięciem, składniki przetrwają nawet bieg do autobusu czy górską przejażdżkę.