Kłopoty ze snem? Włącz te produkty do diety i w końcu śpij dobrze

Bezsenność potrafi wykończyć! Za zdrowy sen odpowiedzialny jest tryptofan, czyli aminokwas, którego nasz organizm nie wytwarza, więc musimy go dostarczać z jedzeniem. Sprawdź, w jakich produktach jest go najwięcej i zapomnij o problemach z zasypianiem.
Dieta na dobry sen Dieta na dobry sen Fotolia

Biały ser i mleko

Niektórzy specjaliści od żywienia człowieka uważają, że przekonanie, jakoby szklanka ciepłego mleka wypita przed snem, ułatwiała zasypianie to mit i placebo. Jednak mleko, podobnie jak biały ser, zawierają sporo tryptofanu, który bierze udział w wytwarzaniu hormonu szczęścia (serotoniny) i jest odpowiedzialny za rytm okołodobowy naszego organizmu. 

Dieta na dobry sen Dieta na dobry sen Fotolia

Pestki dyni

To chyba największa skarbnica tryptofanu. Poza tym pestki dyni mają bardzo dużo cynku, fosforu i miedzi. Jednocześnie są bardzo kaloryczne, bo 100 g pestek dyni to ponad 550 kcal, więc lepiej nie przesadzać z ich ilością, najlepiej nie zjadać ich na kolację, a obiad. Pestki dyni to doskonały dodatek do sałatek i zup-kremów.

Dieta na dobry sen Dieta na dobry sen Fotolia

Pierś z kurczaka

Jak widać, spora zawartość tryptofanu, to kolejna korzyść płynąca z jedzenia piersi z kurczaka. Pozostałe, to m.in. dostarczanie organizmowi masy białka, witamin z grupy B i całkiem sporo składników mineralnych, takich jak: cynk, selen i magnez.

Dieta na dobry sen Dieta na dobry sen Fotolia

Tuńczyk

Dzienne zapotrzebowanie tryptofanu dla osoby dorosłej, to 5 mg na kilogram masy ciała. 100 g mięsa tuńczyka dostarcza aż 335 mg tego aminokwasu. Na kolację tuńczyka najlepiej zjeść w postaci lekkiej sałatki. 

Dieta na dobry sen Dieta na dobry sen Fotolia

Jajka

Poza sporą zawartością tryptofanu, jajko jest oczywiście skarbnicą białka. Oprócz tego zawiera sporo witaminy A, D i witamin z grupy B. Jeśli zamierzasz je zjeść na kolację, wybierz w wersji: ugotowane na twardo, jako dodatek do sałatki. Najlepiej do sałatki z tuńczykiem, który także ma sporą zawartość tego cennego dla naszego snu aminokwasu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.