W pierwszym odruchu zwykle sięgamy po kiełbasę typu pepperoni. Nic dziwnego - jest pyszna, ale jej 100 g to aż 500 kcal! Jeśli chcemy obniżyć kaloryczność naszej pizzy, warto sięgnąć po chudsze wędliny np. szynkę prosciutto - ma o połowę mniej kalorii.
Wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, ze pizza bez mozzarelli. To prawda, ale można wybrać jej odpowiednik light. Podczas, gdy 100 g tradycyjnej mozzarelli to ok 250 kcal, mozzarella light ma ich około 150!
100 g tradycyjnego ciasta pizzy ma około 250 kcal. Jeśli zdecydujemy się zmienić mąkę na razową lub gryczaną, ta wartość niewiele się zmieni, ale pizza będzie dużo zdrowsza, bo m.in.: bogatsza w błonnik, a on - jak wiadomo - doskonale wpływa na pracę jelit i hamuje uczucie głodu.
Jeśli masz ochotę na pizzę typu carbonara, musisz pamiętać, że biały sos to bomba kaloryczna! Przygotowując domową pizzę najlepiej samemu zrobić lekki sos ze świeżych pomidorów, czosnku i bazylii. Będzie o wiele lżejszy i zdrowszy.
Łyżka oliwy z oliwek to dodatkowe 100 kcal. Polewając pizzę oliwą, co często roimy zupełnie odruchowo, zużywamy jej zwykle o wiele więcej. Tak więc lepiej zastanowić się, czy jest niezbędna. 'Podkręcić' smak pizzy można w inny, 'lżejszy' sposób, np za sprawą świeżo zmielonego pieprzu lub garści rukoli.
Zdecydowanie zrezygnuj z ananasa, boczku, czy wieprzowiny. Postaw raczej na oliwki i kurczaka. Jako pyszny dodatek do pizzy doskonale sprawdzą się pomidorki koktajlowe, pieczarki, papryka lub świeża rukola.