Wypróbowałam 3-dniowy detoks sokowy. Nigdy nie miałam takiego energetycznego kopa!

Wielokrotnie słyszałam o pozytywnym wpływie detoksu na organizm. Jednak nigdy do tej pory się nie zdecydowałam. Bałam się, że będę głodna, a soki nie będą mi smakowały. Ale kiedy dostałam propozycję przetestowania 3-dniowej kuracji postanowiłam spróbować!
Przetestowałam sokowy detoks Przetestowałam sokowy detoks Karolina Brzuszczynska

Po co robić detoks?

Nasz organizm sam potrafi się regenerować i pozbywać toksyn. Jednak problem powstaje wtedy, gdy 'zanieczyszczamy' go szybciej niż jest on w stanie się oczyszczać. Zanieczyszczone środowisko, woda, i niezdrowa w ostatnim czasie dieta oraz stresujący tryb sprawiły, że postanowiłam wypróbować na sobie 3-dniową kurację sokową. Otrzymałam propozycję przetestowania soków The Cold Pressed Juices. Słyszałam o nich wiele pozytywnych opinii, więc postanowiłam spróbować. 

Przetestowałam sokowy detoks Przetestowałam sokowy detoks Karolina Brzuszczyńska

Czym jest detoks sokowy?

Detoks sokowy jest rodzajem postu, którego głównym celem jest wyeliminowanie szkodliwych produktów z diety, odciążenie układy trawiennego i pozwolenie organizmowi na bardziej intensywne oczyszczanie.

Przetestowałam sokowy detoks Przetestowałam sokowy detoks Karolina Brzuszczyńska

Jak wyglądały moje "posiłki"?

Każdego dnia dostawałam 6 soków. Każdy z soków miał przypisany numerek (od 1 do 6). Codziennie skład soków był inny. Zazwyczaj były to owoce mieszane z warzywami i dodatkiem superfoods, takich jak woda alkaiczna, węgiel, jarmuż, czy aloes. Soki, według zaleceń, powinno się pić co 2-3 godziny. 

Przetestowałam sokowy detoks Przetestowałam sokowy detoks Karolina Brzuszczyńska

Jak rozpocząć detoks?

Detoks powinno się rozpocząć w okresie, kiedy nie jest się narażonym zbyt duży stres oraz  nie jest się obciążonym dużą ilością pracy. Sam detoks to nie tylko 3 dni soków. Detoks zaczyna się dużo wcześniej. Na samym początku należy przystosować organizm do takiej diety.  Na 2-5 dni przed detoksem warto  wyeliminować alkohol, papierosy, cukier, przetworzone produkty, najlepiej ograniczyć nabiał, mięso, kofeinę, zboża i wprowadzić jak najwięcej warzyw i owoców, zwłaszcza tych zielonych, oraz nasiona i orzechy. Taka dieta pozwolą organizmowi stopniowo przystosować się do zmiany.

Im lepsza dieta wprowadzająca, tym lżejsze nieprzyjemne objawy towarzyszące procesowi detoksykacji, czyli w praktyce mniejszy ból głowy, mniejsze osłabienie i objawy podobne do grypy. - The Cold Pressed Juices
Przetestowałam sokowy detoks Przetestowałam sokowy detoks Karolina Brzuszczyńska

Moje samopoczucie w trakcie detoksu

Moje samopoczucie na detoksie było średnie. Czułam się słabo, miałam mało energii. Pierwszy dzień odczuwałam ogromny ból głowy i zawroty. Kolejny był nieco lepszy, jednak ciężko było mi się podnieść z łózka. Chodziłam głodna, jednak soki które piłam co 2-3 h na chwilę zaspokajały mój apetyt. 

Niezdrowe produkty sprawiają, że czujemy się niedobrze dwa razy: kiedy wchodzą do naszego organizmu oraz kiedy z niego wychodzą. Słabe samopoczucie czy osłabienie potraktuj jako dobry znak - znak, że się oczyszczasz i zdrowiejesz. - The Cold Pressed Juices
Przetestowałam sokowy detoks Przetestowałam sokowy detoks Karolina Brzuszczyńska

Wyjście z detoksu

Wychodzenie z detoxu jest równie ważne o ile nieważniejsze niż sam proces oczyszczania. Zabójstwem dla naszego układu trawiennego jest nagłe rzucenie się na pizzę, hamburgery i drożdżówki. Odpowiednie wychodzenie z diety polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów stałych, ale wciąż lekkostrawnych. Ogólną zasadą jest, że okres przejściowy powinien trwać mniej więcej tyle samo, co okres detoxu. W pierwszej fazie wprowadzamy owoce oraz warzywa. Mogą być one w postaci koktajli lub zup, można również zacząć dodawać ziarna oraz namoczone suszone owoce. Głównym celem tego etapu jest ponowne pobudzenie układu trawiennego. Po paru dniach można wprowadzić dodatkowe pokarmy stałe oraz tłuszcze. Podczas tej drugiej fazy zaczynamy jeść sałatki, tłuszcze w postaci nasion, orzechów, czy też olejów. Pamiętajmy jednak, aby wciąż nie 'rzucić się' na jedzenie. Pobudzenie naszych kubków smakowych przy spożyciu pierwszych posiłków może sprawić, że ciężko będzie nam powstrzymać się przed obżarstwem. Faza trzecia, ostatnia to stopniowe przechodzenie do normalnej diety. - The Cold Pressed Juices
Way of blonde Way of blonde Karolina Brzuszczyńska

Jak się czułam po detoksie?

To, co zmotywowało mnie do detoksu:   

- obniżona energia i ciągłe uczucie zmęczenia
- stres
- ogólne osłabienie

Jak się czułam po detoksie?

Przede wszystkim pojawił się przypływ energii. Czułam się lekko. Moja cera jest promienna i wygląda bardzo zdrowo. Po wyjściu z detoksu nie mam ochoty na niezdrowe jedzenie, ani nie podjadam. Efektem ubocznym kuracji było schudnięcie. Na wadze w trakcie całej kuracji, łącznie z wejściem, jak i wyjściem z detoksu ubyło mi ok 3 kg.  Całość trwała ok 2 tyg. 

Tak naprawdę najtrudniejszy był początek. Ciężko było mi zacząć. Ale kiedy już odpowiednio się zmotywowałam i rozpoczęłam detoks, to mimo gorszego samopoczucie, nie chciałam z niego zrezygnować. Mimo, że przez 3 dni piłam tylko soki, to co prawda odczuwałam głód, ale nie był on aż tak dotkliwy, jak sobie to wyobrażałam. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.