5 największych błędów, które popełniasz po treningu

Skończyłaś ciężki, intensywny trening, czujesz się zmęczona, ale silna, pełna satysfakcji. Co powinnaś, a raczej czego nie powinnaś robić po tak intensywnym treningu? Oto 5 największych błędów, które możesz popełnić i które spowolnią Twój progress treningowy.
Pizza Pizza Fot. 123RF

Śmieciowe jedzenie

Wracasz zmęczona i potwornie głodna. Tak głodna, że łapiesz wszystko, co wpadnie Ci w ręce, żeby szybko zaspokoić pragnienie. Znasz to? Niedobrze. Jeśli nie potrafisz zapanować nad wilczym głodem po treningu, to pochowaj albo najlepiej powyrzucaj wszystkie ciasteczka i przekąski. A przed treningiem przygotuj sobie posiłek. Jeśli nie masz na to czasu to zrób chociaż lekki koktajl, żeby zaspokoić chociaż na chwilę swój głód. 

Błędy treningowe Błędy treningowe Fotolia

Nic nie jesz

Jeszcze gorzej! Po ciężkim treningu mięśnie ulegają mikrourazom, żeby mogły się regenerować potrzebują po treningu energii. Najważniejszymi makroskładnikami jest białko i węglowodany. Jeśli twój trening był siłowy, to postaw głównie na białko, jeśli trenowałaś gównie wytrzymałościowo to niezbędne Ci są węglowodany. Najlepszym rozwiązaniem jest zbilansowany posiłek, który uzupełni wszystkie niedobory po tak intensywnym wysiłku. 

Chcesz schudnąć? Wysypiaj się! Chcesz schudnąć? Wysypiaj się! Fot. Getty Images

Śpisz za mało

Pracujesz, trenujesz, pracujesz, trenujesz i tak w kółko. Zwolnij. Wcale większa częstotliwość treningowa nie przekłada się na efekty. Po dużym wysiłku Twój organizm potrzebuje regeneracji, poza jedzeniem niezbędny jest również sen. Inaczej będziesz mniej produktywna, a treningi będą mniej efektywne. 

Nawadnianie Nawadnianie Fotolia

Nie nawadniasz się odpowiednio

W trakcie wysiłku wylewasz hektolitry potu, tracisz mnóstwo elektrolitów, musisz nawodnić organizm, by ten sprawnie funkcjonował. Wiele osób błędnie kieruje się przekonaniem, że trening ich odwodnił, więc teraz nie będą uzupełniali płynów, by woda ponownie nie zgromadziła się pod skórą. Niestety to działa wręcz odwrotnie, nie dostarczając odpowiedniej ilości płynów, nerki zwalniają swoją pracę, spowalnia nasz metabolizm, co działa niekorzystnie na nasz organizm i sylwetkę. 

Rozciaganie Rozciaganie Fotolia

Nie rozciągasz się po ćwiczeniach

Rozciąganie po mocnym treningu pomoże twojemu ciału się rozluźnić i uzyskać większe efekty treningowe, dzięki temu że zwiększy się twój zakres ruchu. Dzięki dobrej mobilności będziesz w stanie poprawić swoja technikę, wykonywać ćwiczenia jeszcze lepiej i mocniej, unikając kontuzji. 

Więcej o: