Gruntowny detoks, zdrowe zatoki i gładka skóra? Pomoże ta bardzo tania, ale skuteczna ajurwedyjska metoda

Często nie chcemy uwierzyć, że proste naturalne metody potrafią być najskuteczniejsze. Przez 3 tygodnie testowałam ajurwedyjski sposób, który pozwala oczyścić organizm, uporać się z chorymi zatokami i poprawić kondycję skóry. Potrzeba tylko jednego taniego składnika. Zobaczcie, na czym polega i czy warto spróbować!
Agnieszka Maciąg Agnieszka Maciąg www.agnieszkamaciag.pl

Gruntowne oczyszczenie organizmu, koniec problemów z zatokami...

Całkowite oczyszczenie organizmu i zatok, 'wyciągnięcie' wilgoci z organizmu, gładka cera i doskonałe samopoczucie to tylko kilka z korzyści, jakie niesie za sobą... metoda ssania oleju. Słyszałam, że od pewnego czasu niezwykle modne jest płukanie ust olejem kokosowym, który świetnie wybiela zęby, ale nie sądziłam, że jest to jedynie skutek uboczny takiej kuracji.

O wspaniałych efektach, jakie daje ssanie oleju przeczytałam na blogu Agnieszki Maciąg, która od lat interesuje się ajurwedą i naturalnymi metodami leczenia organizmu. W jej przypadku ta metoda pozwoliła jej uporać się z notorycznie chorymi zatokami, które były powodem przewlekłego bólu głowy. Brzmi ciekawie? Czy rzeczywiście działa? Postanowiłam sprawdzić ten sposób na sobie!

. . Pinterest

Ta metoda znana jest od 5 tysięcy lat!

Okazuje się, że metoda płukania ust olejem nie jest niczym nowym. Znana jest od... 5 tysięcy lat i związana jest z ajurwedą, czyli holistycznym podejściem do naszego zdrowia, do którego znowu powracamy. Płukanie jamy ustnej olejem jest ważnym elementem ajurwerdy, przede wszystkim dlatego, że gruntownie oczyszcza nasz organizm, pochłaniając toksyny i bakterie.

Pamiętajmy, że w jamie ustnej gromadzą się bakterie, wirusy i grzyby, które są odpowiedzialne za wiele chorób. Klasyczne szczotkowanie zębów usuwa bakterie tylko w 10%. Dlaczego? Otóż woda nie działa w taki sposób, jak olej. Do oleju bakterie się przyklejają i nie są wstanie już się od niego odkleić. Wypluwając olej, usuwamy je wszystkie z naszego organizmu.

. . Fotolia

Jak powinno wyglądać płukanie ust olejem?

Płukanie ust olejem powinno być wykonywane każdego dnia rano. Można też stosować je dwa razy dziennie - rano i wieczorem. 

Wystarczy po przebudzeniu i wieczorem przed pójściem spać płukać jamę ustną przez 15-20 minut dwoma łyżkami oleju. Należy pamiętać, że powinien od dostać się w każdy zakamarek, także do gardła i migdałków. 

Podstawowa zasada - nie wolno go połykać! Zebrane są w nim wszystkie bakterie i drobnoustroje. Po wypluciu oleju należy umyć zęby i przepłukać kilka razy jamę ustną czystą wodą.

Wiele osób ma trudność w płukaniu jamy ustnej olejem przez 15-20 minut, dlatego można zacząć od kilku minut i z czasem wydłużać go. 

. . Fotolia

Jaki olej wybrać?

W Ajurwedzie do tego zabiegu wykorzystuje się głównie dwa oleje - nierafinowany olej sezamowy lub kokosowy. Wynika to z tego, że mają one działanie oczyszczające, rozgrzewające, a ponadto nawilżające i przeciwzapalne.

Dla początkujących osób dobrym wyborem będzie olej kokosowy, który jest najlepszy w smaku, a po włożeniu do buzi szybko ze stałej konsystencji zamieni się w płynną. Kupując go, pamiętajmy, by wybrać ten nierafinowany, czyli pozyskiwany bez użycia wysokiej temperatury.

Nie tylko Ajurweda, czyli o metodzie ssania oleju dr. Karacha

Potwierdzenie korzyści płynących z płukania jamy ustnej olejem znajdziemy nie tylko w ajurwedzie. Ukraiński onkolog dr. Karach w 1992 opracował podobną metodę i potwierdził jej działanie - ssanie oleju słonecznikowego.

Odznaczyła się ona wielką skutecznością w zwalczaniu różnorodnych schorzeń, takich jak: bóle głowy, zapalenie zatok, katar, bóle zębów, krwawienie dziąseł, próchnica, zapalenie oskrzeli, bóle gardła, zapalenie migdałków, egzema, trądzik, łuszczyca, czy choroby żołądkowe, jelitowe, schorzenia serca, choroby układu nerwowego i oddechowego.

Polega ona na ssaniu 1-2 łyżek oleju słonecznikowego od 15 do 20 minut, każdego dnia. Pozwala ona dokładnie oczyścić zatoki i jest szybkim sposobem na uciążliwy ból gardła oraz katar.

Olej słonecznikowy łączy się ze śliną, dzięki czemu zostają aktywowane enzymy, które pochłaniają toksyny z krwi - czyli także detoksykuje organizm.

. . myfitness.pl

Czy to rzeczywiście działa?

Zaczęłam testować na sobie ten sposób 3 tygodnie temu, ale... nie zamierzam przestawać. Chociaż z początku sceptycznie podchodziłam do tej metody, dzisiaj po przeczytaniu wielu artykułów, wypowiedz innych osób i sprawdzeniu tego na sobie, jestem pewna, że ma ona sens i rzeczywiście jest skuteczna.

Początki nie były łatwe - ja postawiłam na nierafinowany olej kokosowy i zaczęłam od 5 minut każdego dnia - rano na czczo i wieczorem przed pójściem spać. Pierwszym efektem, jaki zauważyłam było wyraźne wybielenie zębów oraz świetne samopoczucie.

Po 2 tygodniach zauważyłam, że cera stała się delikatnie gładsza i od tego czasu ani razu nie rozbolała mnie głowa. Dłuższe stosowanie tej metody wpływa też na układ odpornościowy, więc jestem ciekawa, czy rzeczywiście w najbliższym czasie nie dopadnie mnie żadna infekcja.

Jedno jest pewne - metoda stosowana od tysięcy lat przez naszych przodków może być kluczem do naszego zdrowia. Warto spróbować!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.