Śniadania odkwaszające organizm. Zadziałają alkalizująco i poprawią samopoczucie

Alkalizujące posiłki świetnie wpływają na organizm - gwarantują doskonałe samopoczucie i mnóstwo energii. Przywracają równowagę zasadowo-kwasową, odkwaszając organizm i działają, jak lekarstwo. Zobacz przepisy na najlepsze alkalizujące śniadania!
Jeżeli miewasz wahania wagi i problemy z koncentracją, twój organizm może być zakwaszony. Jeżeli miewasz wahania wagi i problemy z koncentracją, twój organizm może być zakwaszony. www.vers-24.pl

Dlaczego warto sięgać po alkalizujące produkty?

Organizm dorosłego człowieka zawiera ok. 40 litrów płynów. Ich naturalny odczyn jest zasadowy. Z kolei nasz żołądek ma odczyn wysokokwasowy, ze względu na kwasy trawienne. W zdrowym organizmie odczyn wynosi on ok. 7,4 pH.

Niestety współcześnie większość ludzi ma zakwaszony organizm. Wynika to przede wszystkim z naszej diety. Sięgamy często po przetworzone produkty, takie jak mięso, alkohol, kawa czy nabiał. Przyczyniają się one do zachwiania równowagi kwasowo- zasadowej w naszym ciele.

Jak radzi sobie z tym nasz organizm? Pobiera niezbędne substancje (magnez, wapń, itp.) z organizmu, co często może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Możemy wtedy odczuwać ciągłe zmęczenie, migreny, spadki nastroju, wahania wagi.

Testy kliniczne i liczne badania potwierdziły, że organizm w którym przeważają związki zasadowe jest zdrowszy, niż ten zakwaszony.

. . Fotolia

Które produkty odkwaszają organizm?

Aby utrzymać zasadowy odczyn w organizmie, powinniśmy spożywać 80 proc. żywności o charakterze zasadowym, a tylko 20 proc. o charakterze kwasowym.

Produkty mocno zakwaszające:

Napoje z kofeiną (kawa, cola), tłuste mięsa, alkohol, śmieciowe jedzenie (w tym ciasta, chipsy, ciastka, herbatniki, czekolada, lody, itp.), napoje gazowane, tłuste sery, żółte sery.

Produkty mocno odkwaszające organizm:

Wszystkie warzywa, oliwa z oliwek, owoce (zwłaszcza melon, grejpfrut i kiwi), zielona herbata, ziołowe herbaty, mleko sojowe, naturalne soki owocowe (najlepiej przygotowane samemu), naturalny miód (nieprzetworzony).

Te produkty powinny stanowić 80 proc. twojego talerza.

Dobra żywność o charakterze kwasowym

Chleb z pełnego ziarna lub pieczywo z mąki kukurydzianej, kurczak, indyk, jogurt, ser biały lub twaróg, jajka z chowu ekologicznego, ryby (zwłaszcza łosoś, sardynki, makrele - także wędzone), fasola, groch, brązowy ryż, ziarna słonecznika, tortilla, czereśnie i wiśnie.

Żywność o charakterze kwasowym powinna stanowić 20% twojego talerza.

. . Pinterest

Kokosowa zapiekanka z kaszy jaglanej i jabłek

Składniki:

- 6 łyżek kaszy jaglanej

- 2 szklanki wody

- szklanka mleka

-  2 średniej wielkości jabłka

- 4 łyżeczki miodu pszczelego 

- 2 łyżki wiórków kokosowych 

- pół łyżeczki cynamonu

- szczypta soli

Sposób przygotowania:

Jabłka obierz ze skórki i pokrój w plasterki. Kaszę jaglaną ugotuj w garnku pod przykryciem z wodą, mlekiem i szczyptą soli. Kasza powinna wchłonąć prawie całą wodę. Dodaj cynamon, miód i wiórki kokosowe. Kaszę podziel na dwie części. Połowę ułóż na dnie naczynia żaroodpornego, przykryj jabłkami, a potem ponownie kaszą. Piecz przez około 30 minut w temperaturze 200 stopni C.

. . www.scalingbackblog.com

Wytrawna kasza jaglana

Składniki:

- 3 łyżki kaszy jaglanej

- duży pomidor

- 1 łyżka oliwy z oliwek

- natka pietruszki

- ulubione kiełki

- pół awokado

Sposób przygotowania:

Ugotuj kaszę jaglaną, a następnie przełóż ją do miseczki i dodaj kolejne składniki: pokrojonego pomidora, posiekaną natkę pietruszki, kiełki i pokrojone awokado. Całość polej oliwą z pierwszego tłoczenia.

. . www.sugarsalted.com

Kasza jaglana z jabłkiem i płatkami migdałowymi

Składniki:

- 3 łyżki kaszy jaglanej

- 1 małe jabłko

- 1 łyżeczka masła 

- 1 łyżeczka płatków migdałowych

- pół szklanki wody

- szczypta soli

- cynamon

Sposób przygotowania:

Kaszę wsyp do suchego garnka, praż przez chwilę na ogniu. Dodaj wodę, masło i przyprawy. Gotuj do momentu, gdy kasza prawie całkowicie wchłonie wodę. Pod koniec gotowania dodaj pokrojone w kostkę jabłko, żurawinę, płatki migdałowe. Wymieszaj i po 2 minutach zdejmij z ognia.

. . www.tanusrecipes.com

Sok warzywny z buraka i marchewki

Składniki:

- 2 duże buraki

- 2 gałązki selera naciowego

- 4 duże marchewka

- sok z 1 pomarańczy

Sposób przygotowania:

W sokowirówce wyciśnij sok z buraków i marchewek. Następnie dodaj do nich sok z pomarańczy, wymieszaj i wypij na zdrowie!

Więcej o: