Ania poleca mądry detoks, czyli taki, który wspomaga organizm w jego naturalnych funkcjach, a nie wyniszcza. Detoks, który nie polega na głodówkach, eliminowaniu grup produktów z diety, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Nie jest to także modne ostatnio oczyszczanie w postaci diet, zakładających picie tylko soków czy zup.
Lewandowska poleca soki, izotoniki oraz szejki, które możemy przygotować w domu i które mają naszą dietę wzbogacić. Oto ich dodatkowe zalety według Ani:
"Czas na walkę z wysokim ciśnieniem, anemią, niedoborem żelaza. Już dziś wzmocnij swój organizm i usuń nadmiar wody z organizmu."
Ania wymienia pięć przepisów na zdrowe, domowe soki, do których można dodać jej produkty:
1. 2 buraki + 2 jabłka + pół cytryny lub limonki + 1 łyżeczka oleju lnianego
2. 3 marchewki + 1 grejpfrut + szczypta kurkumy + 1 słodka gruszka
3. garść jarmużu/ szpinaku lub 3 łyżki Lio Shake Foods by Ann + 1 jabłko + 1 cytryna + 1 łyżka cukru kokosowego + woda alkaliczna
4. 2 buraki + 100 ml soku z granatu + 5 mg aceroli (foods by Ann)
5. 1 pęczek natki pietruszki + 1 kiwi + sok z ? cytryny + woda kokosowa + szczypta kurkumy (szczególnie w III trymestrze ze względu na podaż żelaza)
Trenerka przestrzega kobiety w ciąży przed nadmiernym spożywanie natki z pietruszki: "Mimo prozdrowotnego działania kobietom w ciąży zaleca się umiar w spożywaniu natki pietruszki - może ona wpływać na układ krzepnięcia krwi u płodu."
"Napoje izotoniczne warto spożywać podczas aktywności sportowych trwających dłużej niż godzinę" - pisze Ania, ale jednocześnie wspomina, że takie izotoniki nie są polecane wszystkim: "Nie sięgaj po nie jeśli chcesz schudnąć, bo organizm będzie pobierał energię z nich, zamiast spalać zapasy, których chcesz się pozbyć. Jeśli Twoja aktywność trwa do godziny, to wystarczy uzupełnienie płynów wodą lub rozcieńczonymi sokami."
Poniżej cztery przepisy na izotoniki dla aktywnych:
1. 200 ml zagęszczonego soku owocowego (np. granat, pomarańcza, ananas), 800 ml wody, łyżeczka soli himalajskiej/ morskiej
2. 4 płaskie łyżki miodu (lub syrop klonowy), 900 ml wody, sok z 1 cytryny/limonki, łyżeczka soli himalajskiej/ morskiej, szczypta pieprzu cayenne
3. Pół litra soku jabłkowego, sok z połówki cytryny, 2 płaskie łyżki miodu, 400 ml naparu z mięty/ pokrzywy, pół miarki magnezu, łyżeczka soli himalajskiej/ morskiej
4. 2 łyżki miodu, 1,5 litra wody średnio zmineralizowanej, łyżeczka soli himalajskiej/ morskiej, imbir (wielkości kciuka, starty)
Anna wymienia trzy składniki, które powinny znaleźć się w diecie sportowca:
1. Kurkuma - "Pamiętaj o kurkumie, która przyspiesza regenerację mięśni i zmniejsza ich bóle, usprawnia metabolizm i doskonale sprawdza się nie tylko w leczeniu chorób stawów, ale także w kuracji antynowotworowej. Kurkuma jest ponadto silnym antyoksydantem."
2. Buraki - "Cennym składnikiem diety sportowca są również buraki, które obniżają ciśnienie, zawierają przeciwutleniacze i usprawniają pracę serca dzięki zawartości kwasu foliowego. Do napojów izotonicznych dodaję też granat. Owoc ten ma wiele prozdrowotnych właściwości. Zawiera przeciwutleniacze, które hamują procesy starzenia i kwasy omega-5 redukujące obrzęki."
3. Granaty, daktyle - "Granat wspiera kurację antynowotworową, obniża ciśnienie, ma działanie przeciwzapalnie, chroni serce oraz dodaje energii i sił witalnych. Smak i właściwości izotoników wzbogacam daktylem. To bogactwo cukrów prostych, także źródło dodatkowej energii. Ponadto uzupełniają niedobór glikogenu i potasu w organizmie."
Ostatnie propozycje to dwa koktajle:
1. Koktajl regeneracyjny I:
1 łyżeczka tartego imbiru (świeżego)
1/2 łyżeczki kurkumy
1/4 łyżeczki pieprzu Cayenne/ czarnego
woda kokosowa/ woda mineralna niegazowana
szczypta soli himalajskiej
owoce leśne
100 ml soku z granatu 100 %
2. Koktajl regeneracyjny II
3 ugotowane buraki
150 ml mleczka koksowego
pół łyżeczki kurkumy
pół łyżeczki cynamonu
1 daktyl