Te dwie rzeczy powiedzą Ci, czy Twoja waga jest prawidłowa

Nie masz pojęcia, co tak naprawdę oznacza 'prawidłowa waga'? Na jakiej podstawie ocenia się, czy ktoś jest otyły, czy ktoś ma nadwagę lub niedowagę? Te dwie rzeczy pozwolą Ci to sprawdzić i przekonać się, czy Twoja waga jest w porządku.
BMI BMI Fotolia

Dlaczego to takie ważne?

Prawidłowa masa ciała jest ważna nie tylko pod względem wizualnym. Unikanie gwałtownych zmian wagi, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta są kluczowe, by móc cieszyć się dobrym samopoczuciem i przede wszystkim, by być zdrowym. Prawidłowa masa ciała to taka, która pozwala nam funkcjonować bez ograniczeń, nie obciąża nadmiernie naszego układu kostnego oraz organów wewnętrznych.

BMI BMI Fotolia

BMI

Ponieważ waga i wzrost może znacznie różnić się u kobiet i mężczyzn, zdrowa waga dla jednej osoby może być niezdrową dla kogoś innego. Aby ustalić, czy Twoja waga jest w normie musisz w pierwszej kolejności poznać swoje BMI. BMI to stosunek wagi do wzrostu.  Kalkulator BMI, czyli Body Mass Index daje nam możliwość szybkiego i wygodnego obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. BMI obliczamy dzieląc masę ciała  przez wzrost (w metrach) do kwadratu. Za pomocą tego wskaźnika można oszacować ryzyko pojawienia się chorób związanych z otyłością np miażdżyca. 

BMI BMI Fotolia

Dlaczego BMI to zbyt mało?

BMI może pomóc nam określić stan fizyczny, ale nie jest to wystarczająca i obiektywna ocena. Kalkulator BMI szacuje jedynie w sposób przybliżony zwartość tłuszczu w naszym ciele. Jednak mierzenie tkanki tłuszczowej za pomocą stosunku masy ciała do wzrostu nie sprawdza się zazwyczaj u osób aktywnych fizycznie. Osoby trenujące, ze względu na wysoką ilość tkanki mięśniowej mogą posiadać wysoki wskaźnik BMI, co nie jest jednoznaczne z ilością tkanki tłuszczowej w ich ciele. To samo dotyczy kobiet w ciąży.

Obwód talii Obwód talii Fotolia

Obwód talii

Obwód talii i jego stosunek do obwodu bioder może pomóc nam oszacować zawartość tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Jest również skuteczny w przypadku podejrzeń o insulinooporność. Jeśli obwód talii jest większy niż obwód bioder można podejrzewać problemy związane z wrażliwością insulinową. 

Aby zmierzyć obwód talii użyj elastycznej taśmy umieszczonej tuż nad górną częścią kości biodrowych. nastepnie zmierz obwód bioder i podziel obwód talii przez obwód bioder. Otyłość brzuszną rozpoznajemy gdy wskaźnik obwód pasa podzielony przez obwód bioder u kobiet jest równy lub większy 0,8, a u mężczyzn równy lub większy 1.

Obwód talii Obwód talii Fotolia

Co teraz?

Jeśli Twoje BMI i obwód talii mieszczą się w normalnym zakresie,to nie masz się czym przejmować! Ale jeśli liczby przekraczają normalne wartości, powinnaś zastanowić się nad podjęciem kroków w celu zmniejszenia tkanki tłuszczowej. 

Pamiętaj, że zmiany nie muszą być duże, nawet małe kroki w Twoim sylu życia i sposobie odżywiania się mogą istotnie wypłynąć na poprawę samopoczucia i stan zdrowia. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.