5 największych błędów w dążeniu do szczupłej sylwetki, które popełniamy w styczniu. Więcej tego nie rób!

Styczeń to czas postanowień i zazwyczaj okres wielkich planów. Początek roku motywuje większość z nas do wprowadzenia w swoim życiu zmian w diecie i stylu życia. Tak silna motywacja i samozaparcie nie zawsze przynoszą pozytywne skutki. Dlaczego?
Styczniowe błędy Styczniowe błędy Fotolia

Zbyt wiele wyrzeczeń

Na początku roku zazwyczaj koncentrujemy się na tym, czego NIE będziemy robić np. nie będę jeść słodyczy, nie będę spać do południa, nie będę podjadać, nie będę palić lub pić itp. Skupienie się na tym, co negatywne sprawia, że Twoja motywacja jest krótkotrwała.  Zbyt wiele wyrzeczeń nałożonych jednocześnie prowadzi do porażki. Takie podejście w pewnym momencie może doprowadzić do sytuacji, w której stwierdzisz, że masz już dość i wówczas istnieje obawa, że powrócisz do starych nawyków żywieniowych. 

Nastaw się na to, co możesz jeść i co chciałabyś zacząć robić, aby żyć zdrowiej. Stopniowo zastąp niezdrowe jedzenie zdrowymi posiłkami, a z czasem zdrowe odżywianie stanie się Twoją rutyną. 

Zbyt restrykcyjna dieta Zbyt restrykcyjna dieta Fotolia

Zbyt restrykcyjna dieta

Kiedy nagle postanawiamy zrezygnować z niezdrowych produktów i podejmujemy decyzję o odchudzaniu zazwyczaj podchodzimy do tego zbyt rygorystycznie i zbyt mocno obniżamy podaż kalorii. Jemy za mało przez co chodzimy głodni i niezadowoleni. Nasz metabolizm spowalnia. Następnie pojawia się w nas wilczy głód wówczas porzucamy noworoczne postanowienia, a efekt końcowy jest niekiedy gorszy niż przed rozpoczęciem diety. 

Zbyt wyczerpujące treningi

Wraz z postanowieniem o odchudzaniu w nowym roku pojawia sięzazwyczaj plan na regularne treningi. Jeśli jednak miałaś przerwę od ćwiczeń i do tej pory nie byłaś zbyt aktywną osobą nie rzucaj się od razu na głęboką wodę katując się codziennymi treningami. Zbyt intensywna aktywność fizyczna może doprowadzić do przemęczenia, całkowitego spadku motywacji i chęci do ćwiczeń, a nawet poważnych kontuzji. 

Brak cierpliwości

Niestety nie ma diety cud. Aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeśli chcesz mieć świetną figurę nie wystarczy być przez miesiąc na diecie, to całkowita zmiana nawyków żywieniowych. Tylko ciężka praca i wytrwałość przyniosą oczekiwane efekty. Wprowadzaj zmiany stopniowo, ale na stałe. Nie poddawaj się, małymi krokami do celu.  

Nierealistyczne oczekiwania

Wyznaczaj sobie cele, ale takie które będą realne do osiągnięcia. Spójrz obiektywnie na siebie i swoje możliwości. Przede wszystkim dąż do zdrowej sylwetki, nie sugeruj się wyidealizowanymi fitness modelkami, które na co dzień śledzisz na Instagramie. 

Podejście typu "wszystko albo nic:

Trzymasz dietę, a kiedy raz zdarzy Ci się zjeść coś niezdrowego to całkowicie odpuszczasz? Spokojnie, wszystko przyjdzie z czasem. Jeśli raz na jakiś czas zdarzy Ci się zjeść coś niezdrowego lub ominąć jeden trening, to nie znaczy że wszystko na marne. Próbuj dalej, nie poddawaj się, a z pewnością w końcu osiągniesz swój cel. 

Więcej o: