Sprawą zasadniczą w oczyszczaniu organizmu jest racjonalne podejście do tego procesu. Detoks nie powinien trwać zbyt długo, należy też być wyczulonym na wszelkie niepokojące sygnały wysyłane przez organizm - pogłębiające się złe samopoczucie czy osłabienie, powinny nam uprzytomnić, że w trakcie oczyszczania nie zapewniliśmy sobie niezbędnych składników odżywczych.
Programy detoksykacyjne bazują na głównym składniku, któremu towarzyszą dodatki, co na dłuższą metę jest zbyt jednostajne dla organizmu, dlatego nie powinniśmy zapominać o nadrzędnym celu takiej diety - oczyszczeniu. Zapamiętajmy, że detoks nie jest sposobem na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów. Jeśli tak potraktujemy oczyszczanie, stanie się ono kolejną dietą-cud.
Oczyszczanie organizmu można przeprowadzić dzięki prostym składnikom. Dużą popularnością cieszą się m.in.: kasza jaglana, płatki owsiane, buraki, pietruszka i wiele innych warzyw. Nie polecamy nadmiernej ascezy w oczyszczaniu organizmu. Jeśli zamierzamy przeprowadzić radykalny detoks, warto udać się po szczegółowe porady do dietetyka.
Pełnoziarniste płatki owsiane to detoksowy hit - nie bez powodu. Sprawdzają się zarówno w trakcie jednodniowego detoksu, jak i przy bardziej zaawansowanym programie oczyszczającym.
Owies zawiera wiele witamin z grupy B, witaminę E, białko, sporo magnezu, żelaza, wapnia, fosfor, a także fitoestrogeny. To wszystko sprawia, że płatki owsiane nie tylko mają moc oczyszczania, ale również odżywiają organizmu. Decydując się na owsiankowy detoks nie będziemy odczuwać głodu - dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Dla wielu osób może to być przekonujące. W detoksie najlepiej sprawdza się owsianka przygotowana na bazie moczonych płatków. Chodzi tu m.in. o słynne musli Birchera.
Przepisów na "zwykłą" owsiankę jest mnóstwo - czy będzie to owsianka na słodko, czy na słono - najbardziej polecamy owsiankę z owocami (w owsiance oczyszczającej powinny znaleźć się m.in. jabłka, maliny, borówki czy ananas). Jeśli planujemy detoks, spróbujmy jednak przede wszystkim musli Birchera.
Składniki:
płatki owsiane,
mleko (zwykłe lub roślinne),
jabłko,
miód
orzechy.
Wykonanie:
Płatki moczymy przez kilka godzin w wodzie, nie gotujemy. Dodajemy starte jabłko i pozostałe składniki. Takie muesli jest jednym ze sprawdzonych pod względem smakowym hitów detoksykacji.
Zdrowotne właściwości buraków znane są wszystkim. To nie tylko oczyszczanie organizmu, ale również działanie przeciwnowotworowe. Duże ilości błonnika sprawiają, że buraki dobrze wiążą toksyny i wspierają ich wydalanie, świetnie działają na funkcjonowanie wątroby - głównego "filtru" naszego organizmu.
Bez zdrowej wątroby nie będzie m.in. odpowiedniego wchłaniania witamin, oczyszczania krwi, regulacji poziomu cholesterolu - dlatego o kondycję wątroby warto dbać szczególnie. Wspomaga ją m.in. sok z buraków, a szczególnie barszcz kiszony, który można spożywać na surowo.
Składniki:
kilogram buraków,
pół kromki chleba razowego,
2-3 ząbki czosnku,
sól morska - 2 łyżki,
cukier - 2 łyżki.
Wykonanie:
Buraki pokroić w większa kostkę, wsypać do dużego słoika (3-litrowego), dodać czosnek, sól, cukier, na koniec chleb, zalać przegotowaną, chłodną wodą do pełna, zakręcić słoik. Postawić w ciepłym miejscu, kisić przez trzy, cztery dni.
To jeden z przyjemniejszych sposobów na oczyszczenie organizmu - szczególnie polecany jesienią, kiedy jabłka mają najwięcej drogocennych składników. Obfitują w witaminy: C, B, E, D, K, ?-Karoten, likopen, znaczne ilości błonnika, pektyny.
Chcąc oczyścić organizm, powinniśmy spożywać je głównie na surowo, możemy sporządzać z nich surówki, dodawać do owsianki, dla odmiany - kiedy czujemy potrzebę zjedzenia czegoś ciepłego - pozwólmy sobie również na jabłka w wersji obiadowej.
Jeden z najprostszych przepisów to propozycja naleśników pełnoziarnistych z duszonymi jabłkami.
Składniki:
2-3 większe jabłka,
pół łyżeczki cynamonu,
mąka (pół szklanki razowej, pół białej),
woda,
szczypta soli i cukru.
Wykonanie:
Jabłka starte na grubych oczkach tarki dusimy w rondelku (podlewając małą ilością wody), na końcu dodajemy cynamon. Wyrabiamy ciasto naleśnikowe.
Nie bez powodu kasza jaglana nazywana jest królową kasz. To prawdziwa skarbnica zdrowia. Zawiera m.in.: witaminy z grupy B, witaminy K i E, magnez, żelazo, sód, potas, wapń, cynk, fosfor, lecytynę i kwas foliowy. Charakteryzuje się odczynem zasadowym - dzięki czemu odkwasza organizm. Z kaszy jaglanej można sporządzić dziesiątki smacznych posiłków oczyszczających organizm.
Prosty przepis?
Kotleciki jaglane
Składniki:
150 g suchej kaszy jaglanej,
natka pietruszki,
jajko,
2-3 ząbki czosnku,
przyprawy: sól, pieprz ziołowy,
łyżka mąki.
Wykonanie:
Kaszę przelewamy wrzątkiem, następnie gotujemy (powinna wchłonąć wodę i mieć lepką konsystencję), do przestudzonej kaszy wbijamy jajko, dodajemy pęczek drobno posiekanej pietruszki, czosnek, przyprawy, niewielką ilość mąki (może być owsiana). Kotleciki smażymy albo pieczemy.
Pietruszka, w tym szczególnie natka, jest doskonałym "materiałem" oczyszczającym. Ilość witamin i minerałów, które możemy znaleźć w niepozornych listkach jest niezwykła. To prawdziwy prozdrowotny kompleks.
Dzięki nim pietruszka nie tylko oczyszcza i odżywia organizm, ale również działa antyseptycznie. Wspomaga m.in. pracę wątroby. Natka może być spożywana w dość dużych ilościach - nie uczula. Jak jednak jeść ją regularnie i nie znudzić się? Co prawda natkę traktujemy jako dodatek - do zup, innych dań, kanapek, okazuje się jednak, że pietruszka doskonale sprawdzi się również w formie pesto.
Składniki:
duży pęczek natki pietruszki,
oliwa albo olej (ok. 100 ml),
prażone orzechy lub migdały,
2-3 ząbki czosnku,
sok z cytryny,
sól, pieprz do smaku
Wykonanie:
Wszystkie składniki blendujemy aż do powstania w miarę jednolitej masy. Apetycznie prezentujące się, zielone pesto pietruszkowe, przechowujemy w słoiku, w lodówce.
Przy stosowaniu diety oczyszczającej, każdego rodzaju, zawsze pamiętajmy o właściwym nawodnieniu organizmu. Pijmy dużo wody mineralnej, a także herbatki ziołowe.
Zobacz więcej na: Wygodnadieta.pl