Zacznij dodawać do swojego śniadania otręby - doskonale się sprawdzą na przykład w owsiance. Otręby są pozostałościami z przemiału ziaren zbóż na mąkę. Mimo tego, iż są produktem ubocznym, ich znaczenie w odchudzaniu jest nieocenione. Szczególnie wartościowe są otręby pszenne. W 100 g produktu znajdziemy ponad 43 g błonnika. Ponadto są bogate w magnez, który zapobiega uczuciu zmęczenia i da ci siłę do regularnych treningów.
Zielone koktajle pokochały gwiazdy i osoby dbające o zdrowie. Zapewniają one lepszy nastrój, więcej energii, promienną cerę i zgrabną figurę.
Zielone koktajle zawierają niewiele kalorii, zaś przynoszą wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Są przede wszystkim znakomitym źródłem błonnika. W naszej codziennej diecie często go brakuje, a wspomaga on pracę układu pokarmowego oraz pomaga nam utrzymać zgrabną sylwetkę. Błonnik pokarmowy występujący w zielonych koktajlach powoduje, że takie smoothie syci nas na długo, więc nie podjadamy w ciągu dnia.
Przepis na koktajl ze szpinakiem, jabłkiem i bananem
Składniki: 2 duże garście szpinaku, jabłko, pół banana, łyżka siemienia lnianego, 150 ml wody
Przygotowanie: obierz banana, dodaj szpinak i obrane jabłko, dosyp siemię lniane i dolej wodę. Wszystko razem zmiksuj.
Podstawą szczupłej sylwetki jest regularne spożywanie posiłków w ciągu dnia. Najlepiej sięgać po 5 mniejszych i zjadać je co 3-4 godziny. Pamiętajmy jednak, by rozsądnie wybierać to, co kładziemy na swój talerz. Często pozornie zdrowe przekąski są pełne kalorii, soli i niezdrowych dodatków.
Warto zabierać zdrowe przekąski do pracy, by nie kusiły nas batony, chipsy i inne produkty z automatu. Doskonale sprawdzi się domowy hummus z burakiem, a do niego świeże warzywa pokrojone w słupki. Poniżej przepis.
Składniki:
- 1 szklanka suchej ciecierzycy
- 3 łyżki pasty tahini
- 1 średni burak
- sok z połowy cytryny
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- sól
- 2 łyżki oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Ciecierzycę zalej dużą ilością zimnej wody, dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej i zostaw na noc.
Następnego dnia ciecierzycę odcedź, opłucz i zalej świeżą wodą także z łyżeczką sody. Gotuj, aż ciecierzyca będzie bardzo miękka - ugotowanie do tego stopnia miękkości zajmuje około 30-50 minut.
W międzyczasie ugotuj do miękkości buraka.
Gdy ciecierzyca będzie już miękka, opłucz ją w zimnej wodzie, dodaj pastę tahini z czosnkiem i wszystko utrzyj ręcznym blenderem. Następnie dodaj buraka, sok z cytryny i wszystko zblenduj ponownie na bardzo gładką masę.
Na koniec dopraw do smaku solą, polej oliwą i gotowe!
Składniki:
6 pomidorów, 2 średnie czerwone papryki, średnia cebula, oliwa z oliwek, 2-3 gałązki świeżego tymianku, łyżka koncentratu pomidorowego, ząbek czosnku, litr bulionu warzywnego
Przygotowanie:
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C. Na blasze do pieczenia ułóż: przekrojone na pół pomidory (bez gniazd nasiennych), przekrojoną cebulę, pokrojoną na duże kawałki paprykę i tymianek. Skrop oliwą i piecz około pół godziny. Do dużego garnka wrzuć koncentrat, rozgnieciony ząbek czosnku i warzywa z tymiankiem. Zalej całość bulionem. Gotuj 30 minut, po tym czasie zmiksuj zupę na gładką masę.
Zielony krem szpinakowy
Składniki:
400 g świeżego szpinaku, 1 cebula, 1 marchewka, 2 średnie ziemniaki, 2 ząbki czosnku, ok. 1 litr wody (może być gotowy bulion), pieprz i sól do smaku, szczypta gałki muszkatołowej, 1 łyżka masła, 3 łyżki jogurtu naturalnego, płatki migdałów do dekoracji
Przygotowanie:
Rozgrzej patelnię i roztop na niej masło. Następnie dodaj posiekaną cebulę i czosnek i duś do miękkości.
Umyj i osusz liście szpinaku, dodaj na patelnię i chwilę podsmaż z cebulą i czosnkiem, aż liście szpinaku zmniejszą swoją objętość.
Dopraw całość do smaku szczyptą soli oraz gałką muszkatołową.
W tym samym czasie w garnku zagotuj wodę, dodaj pokrojoną marchew oraz ziemniaki i gotuj do miękkości. Kiedy już zmiękną dodaj szpinak z cebulą i dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Zmiksuj zupę na gładki, aksamitny krem. Podawaj z jogurtem naturalnym, posypany płatkami z migdałów.