Zjadasz posiłek późnym wieczorem? Oto skutki objadania się na noc

Przez cały dzień jesz niewiele, a wieczorem masz napady głodu? Niestety cierpi na tym przede wszystkim twój organizm. Nie jest prawdą, że ostatni posiłek należy zjadać do 18, ale nie powinniśmy zjadać kolacji tuż przed snem. Zobaczcie, jak wieczorne objadanie wpływa na nasze ciało.
Dieta grejpfrutowa również oczyszcza organizm. Dieta grejpfrutowa również oczyszcza organizm. www.fotolia.com

Przybierasz na wadze

Wieczorne podjadanie jest jest jedną z głównych przyczyn tycia. Ostatni posiłek powinniśmy zjadać minimum 3-4 godziny przed pójściem spać. Pamiętajmy, że nocą nasz organizm odpoczywa i regeneruje się, a wiele jego codziennych funkcji zmniejszanych jest do minimum, dotyczy to także procesów trawiennych.

Gdy tuż przed położeniem się spać zjadamy obfity posiłek nasz żołądek jest zmuszony do intensywnej pracy przez całą noc, a to przekłada się na przybieranie na wadze. Pamiętajmy, że nocą nasz metabolizm również pracuje na zwolnionych obrotach i zaczyna odkładać tkankę tłuszczową.

 

 

 

Może pojawić się niestrawność

Jedzenie na noc powoduje nie tylko odkładanie się tkanki tłuszczowej i nabieranie zbędnych kilogramów, ale często jest też przyczyną niestrawności. Odpowiada za to nocne spowolnienie tempa przemiany materii.

Pokarm zalegający przez noc w naszym żołądku negatywnie na niego wpływa i mocno go obciąża. Należy też pamiętać, że może on cofać się do przełyku, co rano może skutkować zgagą, bólem brzucha i problemami trawiennymi.

Co więcej, naukowcy dowiedli, że zjedzenie posiłku później niż 3 godziny przed snem jest częstą przyczyną refluksu.

Naukowcy chcą wyhodować trzecie zębyu, zdjęcie ilustracyjne Naukowcy chcą wyhodować trzecie zębyu, zdjęcie ilustracyjne Fot. 123 RF

Grozi ci próchnica

Duńscy naukowcy dowiedli, że w dużej mierze powstawaniu próchnicy sprzyja jedzenie późnym wieczorem lub nocą. Nocą w jamie ustnej wytwarza się specyficzne środowisko - inne, niż w ciągu dnia. Sprzyja ono rozmnażaniu się bakterii i niszczeniu szkliwa, gdyż produkowane są dużo mniejsze ilości śliny.

 

Jedzenie późnym wieczorem może powodować bezsenność. Jedzenie późnym wieczorem może powodować bezsenność. Fot. Shutterstock

Możliwe problemy ze snem

Kolacja zjedzona zbyt późno może być przyczyną problemów ze snem, a nawet bezsenności. Pamiętajmy, że posiłek zawierający sporo tłuszczu będzie długo trawiony i przyczyni się do uczucia ociężałości.

Unikajmy też produktów zawierających tyraminę - składnik ten na długi czas zalega w żołądku, a znajduje się między innymi w żółtym serze, owocach cytrusowych, czerwonym mięsie i czekoladzie.



Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.