5 największych mitów na temat tłuszczu

Informacji na temat tłuszczu w diecie jest mnóstwo, niestety wiedza na jego temat nie zawsze jest słuszna. Często trafiamy na sprzeczne lub zupełnie błędne treści. Oto 5 największych mitów na temat tłuszczu, które obalamy raz na zawsze.
jogurt jogurt fotolia.com

Produkty typu light odchudzają

Produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, lub te kompletnie go pozbawione absolutnie nie odchudzają, a w dodatku są mało wartościowe. Producenci żywności dodają do odtłuszczonych produktów morze cukru, zagęstniki i sztuczne aromaty, co sprawia że kaloryczność znacznie wzrasta.

Fat Fat fotolia.com

Dieta niskotłuszczowa, to najlepsza dieta odchudzająca.

Mit o tym, że wyeliminowanie tłuszczu z diety jest sposobem na schudnięcie, niestety nadal istnieje. Diety niskotłuszczowe są niezwykle groźne dla naszego układu hormonalnego oraz naszego mózgu. Wyeliminowanie z diety tłuszczu nie tylko zaburza nasz metabolizm, ale także prowadzi do chorób neurodegeneracyjnych.

jogging in the park jogging in the park fotolia.com

Trening cardio jest najlepszym spalaczem tłuszczu.

Wielogodzinne treningi cardio nie są najlepszą opcją pomagającą nam pozbyć się niechcianego tłuszczyku. Zdecydowanie bardziej efektywne będą krótsze, interwałowe sesje treningowe. Take ćwiczenia, bazujące na zmiennym tempie, pozwolą spalić większą ilość kalorii, a proces spalania tłuszczu będzie trwał jeszcze długo po zakończonym treningu.

olej kokosowy olej kokosowy fotolia.com

Kwasy tłuszczowe nasycone to zło.

Przyjęło się, że nasycone kwasy tłuszczowe nam szkodzą, co absolutnie nie jest prawdą. Kwasy tłuszczowe nasycone są nam tak samo potrzebne w diecie, jak te nienasycone. Najlepszym przykładem jest olej kokosowy. W swoim składzie zawiera on 90 proc. tłuszczów nienasyconych, a mimo to jest skarbnicą wartości prozdrowotnych. Działa przeciwzapalnie, antynowotworowo, przeciwwirusowo, antybakteryjnie, wzmacnia układ odpornościowy i pracę tarczycy, poprawia też wygląd skóry i wspomaga odchudzanie.

olive oil olive oil pinterest.com

Wszystkie oleje roślinne są zdrowe.

Niestety nie. Oleje roślinne, takie jak olej słonecznikowy, rzepakowy czy z pestek winogron, charakteryzują się niską stabilnością oksydacyjną oraz dużą zawartością kwasów omega 6, których nadmiar w naszej diecie wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Skutkiem dużego spożycia tłuszczów roślinnych oraz smażenia na nich, są choroby neurologiczne i neurodegeneracyjne. Tłuszcze pochodzenia roślinnego, które są dla nas dobre i powinny znaleźć się w naszym menu to olej kokosowy, awokado, orzechy, oliwa z oliwek oraz olej lniany. Całej reszcie olejów roślinnych mówimy nie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.