O właściwą podaż probiotyków warto zadbać - nie tylko wtedy, gdy zmuszeni byliśmy do zastosowania antybiotyków, ale również prewencyjnie - by racjonalnie budować kondycję organizmu i nie dopuszczać do częstego występowania chorób. Chodzi tu nie tylko o choroby typu przeziębienie, zapalenie gardła, czy grypa, ale również o choroby układu trawiennego. Obecność właściwej ilości probiotyków w organizmie, warunkuje jego prawidłowe funkcjonowanie. Mikroorganizmy probiotyczne biorą udział w metabolizmie kwasów żółciowych i cholesterolu, przez co zmniejszają jego poziom we krwi, wspomagają leczenie biegunek, likwidują wzdęcia i zaparcia, zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii, korzystnie wpływają na efektywny metabolizm, a co za tym idzie - również utrzymanie prawidłowej masy ciała lub redukcję nadprogramowych kilogramów.
Sporadyczne spożywanie pokarmów bogatych w naturalne probiotyki nie pozwoli wytworzyć stabilnej flory - takie posiłki należy dostarczać organizmowi regularnie. O jakich potrawach i składnikach diety mowa? Są to produkty tradycyjne - popularne w naszej kuchni od wieków - warto sobie o nich przypomnieć i mieć na uwadze jak najwyższą jakość tych produktów. Powinniśmy się nimi raczyć często również z tego powodu, że są powszechnie dostępne, tanie i smaczne. Warto zaznaczyć, że wiele z nich jesteśmy w stanie wyprodukować samodzielnie, a jeśli sięgamy po te z półek sklepowych - zwracajmy uwagę na skład.
W jakich produktach spożywczych możemy znaleźć dobroczynne bakterie? Prawdopodobnie większość z nas skojarzy zdrową florę bakteryjną z przetworami mlecznymi - i nie mylimy się. Rzeczywiście - warto rekomendować spożywanie wysokiej jakości fermentowanych produktów mlecznych. Chodzi tu przede wszystkim o jogurty naturalne, kefir i maślankę. Wszystkie w wersji naturalnej i bez dodatków smakowych. Dlaczego? Po pierwsze - zupełnie niepotrzebnie dodajemy im kalorii, po drugie - nie zawsze są to dodatki wysokiej jakości. Jeśli w składzie znajdą się owoce, mogą im towarzyszyć również: cukier, syrop glukozowo-fruktozowy czy kwasek cytrynowy. Podobnie - nie wybierajmy jogurtów i innych produktów z opcją 0% tłuszczu, które nie mają większej wartości odżywczej. Na opakowaniach zawsze powinna znajdować się informacja o bakteriach probiotycznych w składzie (z wyszczególnieniem o jakie konkretnie szczepy chodzi).
Zdrowe bakterie znajdziemy też w kiszonkach - tak popularnych w naszej tradycyjnej, polskiej kuchni. Na szczęście dziś znów coraz częściej korzystamy ze smakowo-zdrowotnych atutów kiszonych warzyw. W tej grupie probiotycznej żywności na szczególną uwagę zasługują oczywiście ogórki kiszone (kwaszone) oraz kapusta kiszona.
Jeśli możemy - warto korzystać z "babcinych" przepisów i samodzielnie zakisić kapustę i ogórki - ewentualnie skorzystać z pewnej oferty zaprzyjaźnionych gospodarstw. Nie zawsze jednak się to uda, wybierajmy więc produkty najbardziej "zbliżone" do tradycyjnych. Nie muszą posiadać etykietki "bio". Oferta kiszonek jest dość spora i bez większych problemów znajdziemy kapustę kiszoną i kwaszone ogórki bez dodatku konserwantów.
Sporo cennych dla zdrowia bakterii probiotycznych znajdziemy również w płynnych produktach fermentowanych, takich jak kwas chlebowy, który w ostatnich latach znów pojawił się na sklepowych półkach. Rzeczywiście, produkowany z drożdży, z użyciem bakterii kwasu mlekowego kwas chlebowy jest doskonałym źródłem drobnoustrojów tworzących zdrową florę bakteryjną. Jest jednak pewien warunek - wiele produktów dostępnych w sklepach to kwas chlebowy jedynie z nazwy, w którym nie brakuje niezdrowych dodatków smakowych oraz konserwantów. W produktach, które powstają w wyniku tradycyjnego procesu kwaszenia oprócz probiotyków znajdziemy również wiele innych cennych składników odżywczych, takich jak: witaminy B, C, PP (kapusta kiszona) witaminy z grupy B, C, E (ogórki kiszone) B i C (kwas chlebowy). Spożywanie tych produktów zapewnia nam także większy udział błonnika pokarmowego w diecie - a co za tym idzie - usprawniamy procesy trawienne, oczyszczamy nasz organizm i na dłużej utrzymujemy poczucie sytości.