5 produktów, które spowalniają metabolizm

Kluczem do szczupłej sylwetki jest często metabolizm, czyli tempo naszej przemiany materii. Sięganie po jedne produkty przyspiesza tempo spalania kalorii, zaś innych je spowalnia. Poznaj produkty, których spożywanie negatywnie wpływa na twój metabolizm.

Jasne pieczywo

Należy pamiętać o tym, że białe pieczywo ma bardzo wysoki indeks glikemiczny, a on z kolei odpowiada za oponkę na brzuchu i ochotę na słodycze.

Jasne pieczywo powoduje szybki i duży wzrost poziomu cukru we krwi. Ponadto trawienie takiej ilości węglowodanów spowalnia proces spalania kalorii, czyli negatywnie wpływa na nasz metabolizm.

Dorszburger Dorszburger Fot. Agata Królik

Fast foody

Fast food stał się synonimem niezdrowej żywności. Każdy to wie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z ilości cukru i tłuszczu, które zawiera takie jedzenie.

Produkty te zawierają tłuszcze utwardzone, podnoszą poziom cholesterolu we krwi i spowalniają przemianę materii. Dodatkowo, zawierają dużo polepszaczy smaku i aromatów zapachowych, które sprawiają, że nie jesteśmy w stanie poprzestać na małej porcji.

drink drink fot. Shutterstock

Alkohol

Nie bez przyczyny na diecie zabronione jest spożywanie alkoholu. Procentowe trunki mają bardzo dużo kalorii, a do tego spowalniają przemianę materii. Warto dodać, że zazwyczaj po uch wypiciu nachodzi nas ochota na niezdrowe i tłuste jedzenie.

Często słyszy się opinie, że kieliszek czerwonego wina wypijanego do obiadu może przyspieszać przemianę materii. To prawda, ale tylko kieliszek. Kolorowe drinki zawierające mnóstwo cukru, bardzo odwadniają organizm, co powoduje natychmiastowy spadek naszego metabolizmu. Jeśli nie chcesz do tego dopuścić, unikaj alkoholu.

Płatki śniadaniowe

Słodzone płatki śniadaniowe to prawdziwa bomba kaloryczna. 100 gramów takich płatków dostarcza 350-400 kcal i to głównie z cukru i niezdrowego tłuszczu. Mają wysoki indeks glikemiczny, przez co na krótko przynoszą uczucie sytości. Pamiętajmy, że słodycze nigdy nie będą pełnoprawnym posiłkiem, nawet jeśli są wzbogacane w witaminy i minerały. Częste sięganie po płatki śniadaniowe to prosta droga do nabrania dodatkowych kilogramów.

Unikaj mleka przed ślubem Unikaj mleka przed ślubem Fot. Shutterstock

Mleko

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że może mieć problem z nietolerancją laktozy i cierpi z tego powodu. Może ona powodować wahania cukru we krwi i spowalniać przemianę materii. Jeśli myślisz, że mleko o obniżonej zawartości tłuszczu jest lepsze dla twojego metabolizmu, mylisz się. Zawiera więcej węglowodanów niż pełnotłuste, przez co może jeszcze bardziej spowalniać proces spalania kalorii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.