Zarówno sproszkowana papryczka chili w formie przyprawy, jak i pokrojona w drobną kostkę, powoduje wydzielanie przez organizm ciepła. Dzieje się tak dzięki zawartości dużej ilości kapsaicyny, która stymuluje produkcję adrenaliny i dopaminy. To z kolei prowadzi do tego, że metabolizm gwałtownie przyspiesza. Ostatnie badania wykazały, iż kapsaicyna jest również w stanie niszczyć komórki nowotworowe.
Oprócz właściwości odchudzających, chili potrafi także... poprawić nam humor! Doprawione w ten sposób dania wywołują uczucie pieczenia, co nasz organizm interpretuje jako ból. Wytwarza więc endorfiny, które mają za zadanie go uśmierzyć.
Przyprawa ta pasuje do wielu rozmaitych dań, począwszy od zdrowej zupy rybnej, kończąc choćby na zyskującym ostatnio popularność hummusie.
Cynamon szybko daje uczucie sytości, dzięki czemu zjemy mniej, jeśli potrawa jest nim przyprawiona. Zwiera spore ilości chromu, które pomagają w walce z pokusą sięgnięcia po słodkie przekąski. Wspomaga także proces trawienia oraz uśmierza bóle brzucha (również te związane z menstruacją).
Ponadto cynamon ma właściwości rozgrzewające, więc bywa pomocny przy przeziębieniu, a także antybakteryjne, zatem jest wykorzystywany do leczenia trądziku.
Jest kojarzony głównie jako przyprawa nadająca się do słodkich potraw, aczkolwiek świetnie komponuje się także z warzywnymi zupami typu krem. Najwygodniej włączyć go do swojej diety przyprawiając nim poranną kawę lub herbatę.
Nieprzypadkowo imbir jest składnikiem wielu kosmetyków wyszczuplających, a także herbatek mających wspomóc odchudzanie. Jego właściwości są tak liczne i wszechstronne, że z całą pewnością warto mieć go w swojej kuchni. Przede wszystkim działa rozgrzewająco, przyspieszając w ten sposób metabolizm. Pomaga też regulować pracę jelit, pobudza enzymy trawienne i jest polecany przy zatruciach pokarmowych.
Herbata wzbogacona plasterkami imbiru pomoże nam się rozgrzać w chłodne dni, zapobiegnie czyhającemu przeziębieniu, a przy okazji przyspieszy strawienie nieco cięższego posiłku. Sproszkowany imbir wraz z wymienionym już wcześniej cynamonem warto dodać do kawy, ponieważ niweluje on jej szkodliwe właściwości.
Regularne dodawanie kardamonu do potraw pozwoli zredukować zbędne kilogramy. Jego połączenie z imbirem skutecznie rozprawi się z problemami z trawieniem, w tym wzdęciami. Jest bardzo pomocny podczas detoksu. Usuwa nadmiar soli z organizmu, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi i zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych skrzepów.
Przyprawienie potraw kardamonem nada im wyjątkowy, korzenny smak. Szczególnie warto dodać go do pieczonych ziemniaków. Niestety wraz z szafranem uważany jest za jedną z najdroższych przypraw na świecie, co sprawia, że w sklepach często spotykamy się z jego odpowiednikami niskiej jakości.
Ta orientalna przyprawa jest znana jako jedna z najzdrowszych przypraw na świecie. Sama w sobie nie jest tak wyrazista, ale dodawana do potraw wspomaga pracę wątroby, przyspiesza spalanie tłuszczu, a także - podobnie jak kardamon - pomaga uporać się z niestrawnością. Ponadto wzmacnia odporność, poprawia pracę mózgu oraz chroni serce przed ryzykiem miażdżycy.
Choć kurkuma ma wiele nieocenionych właściwości, niektóre osoby powinny ją ograniczyć lub nawet zrezygnować z jej używania. Nie jest zalecana kobietom w ciąży, nie powinno się jej także łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi.