Co się dzieje w naszym organizmie po wypiciu kawy?

Pijesz kawę z przyzwyczajenia, lubisz jej smak, czy rzeczywiście dodaje ci energii? Dla wielu z nas dzień musi zacząć się od filiżanki kawy. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, co rzeczywiście dzieje się w naszym organizmie po kubku kawy.
. . .

Organizm jest pobudzony

Związki chemiczne szybko dostają się do krwioobiegu. Aby te zawarte w kawie zaczęły działać potrzeba od kilku do kilkunastu minut. Kofeina wiąże receptory adenozyny w mózgu. Obecność adenozyny tłumi podniecenie i powoduje senność. Gdy wkracza kofeina i wiąże się z receptorami, efekty działania adenozyny się zmniejszają i zostajemy pobudzeni. Zwiększa to aktywność mózgu, a następnie stymuluje wydzielanie adrenaliny, która daje nam duży przypływ energii i koncentracji.

U większości osób, kofeina w organizmie utrzymuje się przez 4 do 6 godzin. Aby zredukować ilość kofeiny o 50% nasz organizm potrzebuje około 6 godzin. Należy pamiętać jednak, że każdy organizm działa inaczej, więc proces ten może trwać dłużej lub krócej.

Zobacz: Te napoje przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej [5 PRZEPISÓW]

Kawa
Kawa fot. Łukasz Głowala / Agencja Wyborcza.pl

Apetyt jest zahamowany i zwiększa się spalanie kalorii

Kawa jednak nie jest magicznym środkiem odchudzającym. Tłumi nasz apetyt i pobudza do działania związki, które sprawiają, że nasze ciało wytwarza ciepło, które pozwala spalić więcej kalorii. Nie ma jednak dowodów na to, że te efekty są na tyle duże, aby spowodować znaczną i długotrwałą utratę wagi. Dlatego czarna kawa raczej nie jest dobrym środkiem odchudzającym.

Zobacz: Kawa przestała już na ciebie działać? Oto 7 napojów, dzięki którym z energią rozpoczniesz dzień

Kawa skutecznie podkręca przemianę materii. Kawa skutecznie podkręca przemianę materii. .

Występują trudności z zasypianiem

Jeśli pijesz kawę późnym popołudniem lub wieczorem, uważaj - może to spowodować rozwój bezsenności. Kawa utrzyma każdego na nogach, jeżeli wypije ją późno w ciągu dnia. Jeżeli jednak ktoś cierpi na bezsenność, nawyk picia kawy popołudniami może być przyczyną przewlekłych problemów ze snem. Jeśli masz problem z zasypianiem, należy zrezygnować z kawy (oraz innych źródeł kofeiny) już po południu. Kawa rzeczywiście działa, kiedy jest się zmęczonym, ale nie dodaje energii na dłuższą metę. Tylko dobry sen nam to zapewni.

Zobacz: Zielona kawa - cenne wsparcie dla będących na diecie

Jak reaguje twój organizm, gdy wypijesz kawę? Jak reaguje twój organizm, gdy wypijesz kawę? .

Poprawia się samopoczucie, ale uwaga, można się uzależnić

Wiemy, że kofeina pobudza, ale ma również wpływ na nasze samopoczucie. Tak samo, jak większość środków odurzających, kofeina zawarta w kawie zwiększa poziom dobrego samopoczucia poprzez wzrost dopaminy w naszych mózgach (inne używki, takie jak kokaina mają ten sam efekt, ale po prostu o wiele silniejszy). Kawa może zatem poprawić nasz nastrój i zwiększyć szczęście. Dla codziennie pijących, może jednak stać się uzależnieniem, dlatego takie osoby mają tendencję do budzenia się w złym humorze i bólów głowy.

Zobacz: Mleko czekoladowe po treningu zapewni regenerację

Kawa Kawa CC BY 2.0/Flickr/despitestraightlines

Powoduje skoki ciśnienia

Gdy wypijemy filiżankę kawy nasze ciśnienie się podnosi i przyspiesza serce, które dopiero po około godzinie wraca do normy. Dla osoby, która nie ma problemów ze zdrowiem nie jest to niebezpieczne. Natomiast dla kogoś, kto choruje na serce, lub ma problemy z nadciśnieniem kawa może być groźna. Nadmiar kofeiny w organizmie może prowadzić do zawału serca.

Zobacz: Picie herbaty wydłuża życie

kawa kawa red.

Zęby nie żółkną

Powszechnie uważa się, że picie kawy powoduje przebarwienia na zębach. Dzieje się tak tylko, jeżeli ktoś ma słabe zęby lub bardzo często je wybiela (wówczas szkliwo jest osłabione). Nie należy się jednak obawiać, jeśli te przypadki nas nie dotyczą. Trzeba jednak pamiętać, że kawa wysusza śluzówkę w jamie ustnej, co często powoduje brzydki zapach z ust. Warto również wiedzieć, że zawarte w kawie polifenole rozpuszczają nazębny kamień.

Zobacz: Cola light szkodliwa tak samo, jak zwykła

Więcej o:
Copyright © Agora SA