Tłuszcz puszysty, tłuszcz włóknisty. 4 rodzaje tłuszczu i skuteczne sposoby, jak sobie z nimi radzić

Jeżeli kiedykolwiek próbowałaś zgubić zbędne kilogramy, to doskonale wiesz, że nie jest to proste zadanie. Okazuje się, że jeszcze trudniej jest się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej. Czy wiedziałaś, że występują różne rodzaje tłuszczu, których pozbycie się wymaga zastosowania różnych sposobów? Poznaj, z którym masz do czynienia i rozpraw się z nim na dobre.
Sposoby na tłuszcz Sposoby na tłuszcz Fotolia

Czym są tłuszcze i jaką pełnią rolę

Tłuszcze to główne źródło energii w ludzkim organizmie. Pełnią one niezwykle ważną rolę. Lipidy są składnikiem błon komórkowych oraz pełnią rolę podstawowego rozpuszczalnika dla związków nierozpuszczalnych w wodzie, np. witamin A, D, E czy K. W związku z tym, że są najbardziej kalorycznym składnikiem odżywczym (1 gram tłuszczu to 9 kalorii), musimy szczególnie uważać na ich spożycie. W diecie tłuszcz powinien stanowić od 25 do 30 procent ogólnej ilości spożywanych kalorii. Jeżeli spożywasz go zbyt dużo zaczyna się gromadzić w organizmie. Sprawdź, jak sobie poradzić z jego nadmiarem.

tłuszcz tłuszcz tłuszcz

1. Tłuszcz puszysty

Ten rodzaj tłuszczu charakteryzuje się tym, że jest miękki i bardzo lekki. Najczęściej występuje u kobiet, ponieważ to właśnie żeńskie hormony odpowiadają za jego gromadzenie się w organizmie. Dużo rzadziej spotykany u mężczyzn. Odkłada się on pod skórą nad mięśniami. Najczęściej pojawia się w okolicach brzucha, bioder oraz ud. Jego obecność powoduje zaokrąglenie tych partii ciała, w których się odkłada.

Z uwagi na to, że jego wytwarzanie jest ściśle związane z gospodarką hormonalną, nie tak ławo można się go pozbyć. Warto ogrzewać miejsca, w których się gromadzi, ponieważ ten rodzaj tłuszczu zdecydowanie nie lubi ciepła. Postaraj się wykluczyć z codziennej diety cukier, a w szczególności ten znajdujący się w słodkich napojach i alkoholu. Jeżeli chodzi o trening to zdecydowanie najskuteczniejszą metodą będą ćwiczenia kardio, przede wszystkim zaś tabata.

tłuszcz tłuszcz tłuszcz

2. Tłuszcz włóknisty

Tłuszcz włóknisty poznamy po tym, że jest twardy i przyjmuje postać rolki. Najczęściej występuje pod biustem. Czy zdarza ci się obserwować swoją talię, kiedy założysz biustonosz? Znasz to uczucie, gdy spoglądasz w lustro i widzisz te wałeczki tuż pod linią stanika? To właśnie tłuszcz włóknisty. Tak zwane boczki często pojawiają się nie tylko pod biustem, ale również wokół talii, szczególnie widoczne wtedy, gdy zakładamy ściśle przylegające ubrania.

W przeciwieństwie do tłuszczu puszystego, zdecydowanie łatwiej jest się go pozbyć. Partie ciała, w których się gromadzi są najlepszym miejsce, gdzie możemy zmienić tłuszcz w mięśnie. Właśnie dlatego, każdy rodzaj treningu doskonale się sprawdzi w walce z tłuszczem włóknistym. Warto ćwiczyć przynajmniej dwa razy w tygodniu. W swojej codziennej diecie zaś należy wyeliminować wszelkie przetworzone produkty.

tłuszcz tłuszcz tłuszcz

3. Cellulit

Trudno jest spotkać kobietę, która nie narzekałaby na problemy z cellulitem. Choć oczywiście zdarzają się panie, które są wolne od tego problemu, to jednak zakłada się, że 80 procent kobiet jest jego posiadaczką. Problem z tym rodzajem tłuszczu jest powiązany z hormonami oraz naszą genetyką, często dziedziczymy go po naszych mamach.

Jak walczyć z cellulitem? Czasami wystarczy stracić kilka zbędnych kilogramów, by pozbyć się problemu. Pamiętaj jednak, że szybka utrata zbyt wielu kilogramów może właśnie spowodować cellulit. Jeżeli chcesz schudnąć, niech będzie to stopniowy proces.

To, co ważne to ograniczanie ilości spożywanego cukru, którego nadmiar w organizmie niszczy strukturę skóry. Warto również wzbogacić dietę o witaminę C, która wspomaga produkcję kolagenu. W odniesieniu do treningów skoncentruj się na ćwiczeniach, dzięki którym zbudujesz tkankę mięśniową, ale pamiętaj, by nie korzystać ze zbyt dużych ciężarów.

tłuszcz tłuszcz tłuszcz

4. Tłuszcz trzewny

Ten rodzaj tłuszczu w przeciwieństwie do innych jest niewidoczny goły okiem. To właśnie przez to jest najbardziej niebezpieczny dla naszego organizmu. Znajduje się poniżej mięśni, otaczając narządy wewnętrzne. Otłuszczenie pogarsza ich pracę w konsekwencji prowadząc do chorób takich, jak: cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Jeżeli chcesz się pozbyć tego rodzaju tłuszczu, powinnaś zmienić styl życia: śpij powyżej sześciu godzin na dobę, ogranicz w diecie produkty wysoko węglowodanowe, zacznij regularnie pić zieloną herbatę (zawarte w niej przeciwutleniacze pomagają pozbyć się tłuszczu w okolicach brzucha). Ważne jest również utrata zbędnych kilogramów. Okazuje się, że pozbywając się 10 procent ogólnej wagi ciała, tracimy aż 30 procent tłuszczu trzewnego.

Więcej o: