Białko w diecie? Oto 10 produktów, dzięki którym dostarczysz więcej protein

Białko to jeden z kluczowych elementów w organizmie człowieka. Odpowiada ono między innymi za spalanie tłuszczu, budowę mięśni oraz usuwanie toksyn z organizmu. Najczęściej spożywając mięso jesteśmy przekonani, że uzupełniamy dzienne zapotrzebowanie. Okazuje się jednak, że to może nie wystarczyć. Oto 10 produktów, dzięki którym dostarczysz więcej białka w swojej codziennej diecie.
Czy algi rzeczywiście wspomagają odchudzanie? Czy algi rzeczywiście wspomagają odchudzanie? Fot. Shutterstock

1. Algi

Już od dłuższego czasu algi podbijają cały świat. Ich wartości odżywcze mają coraz więcej zwolenników. Okazuje się, że mają większą zawartość białka niż wołowina. Są bogate w makro- i mikroelementy (między innymi: wapń, potas, żelazo, sód), witaminę C i E, kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz beta-karoten. W zielonych algach jest kwas alfa-linolenowy, natomiast w czerwonych kwas eikozapentaenowy, którego źródłem są ryby morskie. Zawierają również błonnik i proteiny. Właśnie dlatego, są wykorzystywane nie tylko w kosmetyce, ale i w codziennej diecie.

POZNAJ: zdrowe przekąski na noc

jogurt grecki jogurt grecki jogurt grecki

2. Jogurt grecki

Jogurt grecki to doskonałe źródło białka. Możesz go wykorzystać do swoich ulubionych placków lub naleśników. Co więcej, możesz go zastąpić mlekiem do ulubionych płatków owsianych. Z uwagi na zawarte w nim tłuszcze i białka ułatwiające trawienie, organizm łatwiej wchłania witaminy. Jest również źródłem potasu, cynku i wapnia.

ZOBACZ: koktajle białkowe to super budulec mięśni po treningu

tofu tofu tofu

3. Tofu

Tofu to prawdziwy przysmak wegetarian. Dzięki dużej zawartości białka, z powodzeniem zastępuje mięso i to nie tylko obiadowa porą. Tofu doskonale sprawdzi się w śniadaniowej sałatce, a nawet w energetycznym smoothie. Jest źródłem wapnia, magnezu i żela. Zawiera również witaminę K i B6, tiaminę, ryboflawiny, niacynę, kwas foliowy, cholinę, fosfor, mangan oraz selen.

ZOBACZ: serwatka a odchudzanie

jajka jajka jajka

4. Białko z jajka

Jajka mają mnóstwo białka. Choć bardzo je lubimy nie oznacza to, że mamy na nie codziennie apetyt. Doskonałym rozwiązaniem jest dostarczenie samego białka z jajka np. do płatków owsianych. Taką owsiankę możemy zjeść zarówno w wersji na słodko, jak i na słono. Białko jajka zawiera również aminokwasy egzogenne, które są niezbędne dla człowieka, a których ludzki organizm nie wytwarza.

SPRAWDŹ: jedz białko na śniadanie

chia chia chia

5. Nasiona chia

Jeżeli jesteś fanką energetycznych koktajli warto do nich dorzucić nasiona chia. Mają one około 3 gramów białka (na łyżkę) i doskonale zastępują odżywki białkowe w proszku, przy czym są zdecydowanie zdrowsze. Ziarna te doskonale sprawdzą się również w owsiance czy naleśnikach. Są źródłem kwasów omega-3, żelaza i wapnia. Zawierają dużo potasu oraz antyoksydantów, zapobiegających rozwojowi chorób nowotworowych i obniżających ciśnienie krwi.

ZOBACZ: co siedzi w serku wiejskim

masło orzechowe masło orzechowe masło orzechowe

6. Masło orzechowe

Następnym razem, gdy będziesz przygotowywać sobie pyszne grzanki, użyj masła orzechowego. Jest ono bogate w białko i ma delikatny smak, dzięki czemu idealnie nadaje się na kanapki. Orzechy laskowe wspomagają pracę układu pokarmowego, poprawiają jakość krwi oraz wzmacniają układ nerwowy. Dzięki zawartości witaminy B6 poprawiają koncentrację i pozytywnie wpływają na samopoczucie. Mają niski indeks glikemiczny i są źródłem witaminy E oraz kwasu foliowego.

ZOBACZ: mleko czekoladowe po treningu zapewni regenerację

siemię lniane siemię lniane siemię lniane

7. Siemię lniane

Siemię lniane to niepozorne ziarenka, które jak się okazuje mają dużo wartości odżywczych. Dzięki włączeniu ich do codziennej diety nie tylko dostarczymy do organizmu więcej białka, ale i obniżymy poziom cholesterolu, zapobiegniemy zaparciom i nadciśnieniu. Co więcej, siemię lniane chroni przed rakiem i chorobami serca oraz reguluje uczucie głodu i sytości. Wszystko to dzięki zawartości kwasów omega-3, żelaza, błonnika, cynku, wapnia, magnezu oraz kwasu foliowego.

SPRAWDŹ: jak jeść, gdy nie mamy czasu

fasola fasola fasola

8. Fasola

Mamy wiele odmian fasoli: biała, czerwona czy pinto. Niezależnie od tego, którą zdecydujemy się dołączyć do naszych posiłków, możemy być pewni, że dostarczymy dodatkową porcję białka. Fasola bogata w białko roślinne, świetnie zastępuje białko pochodzenia zwierzęcego. Właśnie dlatego, jest jednym z ulubionych warzyw w diecie wegetarian. Ponadto jest źródłem witaminy A i C.

ZOBACZ: banan to najlepsza przekąska po treningu

zielony groszek zielony groszek zielony groszek

9. Zielony groszek

Choć często gości na naszych stołach, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jego właściwości. Ma nie tylko dużą zawartość białka, ale ułatwia trawienie, działa lekko przeczyszczająco, wzmacnia śledzionę, żołądek i trzustkę. Jest wykorzystywany w walce z obrzękami, zaparciami, skurczami oraz wykwitami skórnymi. Jest źródłem witamin z grupy B, A, C, E, fosforu, żelaza, cynku, potasu, wapnia, magnezu, kwasu foliowego oraz błonnika.

POZNAJ: 4 sprawdzone triki, by jeść mniej

pestki dyni pestki dyni pestki dyni

10. Pestki dyni

Wśród produktów spożywczych dynia zajmuje jedną z pierwszych pozycji, jeżeli chodzi o zawartość białka. Co więcej, jest niskokaloryczna, zawiera B-karoten, potas, wapń, fosfor i witaminy z grupy B. Pestki dyni wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i fitosteroli oraz zapobiegają miażdżycy. Z kolei olej z pestek dyni to najcenniejsze tłuszcze roślinne, które korzystnie wpływają na wątrobę i układ naczyniowo-sercowy.

POZNAJ: 5 sposobów na to, by nie przytyć w pracy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.