Woda z cytryną nie bez przyczyny nazywa jest "eliksirem młodości", udowodniono bowiem, że jest długofalowe spożywanie upiększa naszą cerę - wpływa na naturalne procesy odbudowy, zmniejsza przebarwienia na skórze oraz zmarszczki. Ze względu na zawartą w cytrynie witaminę C pomaga też zwiększyć odporność organizmu, zapobiegając rozmnażaniu chorobotwórczych bakterii. Na tym jednak nie koniec. Niemal wszędzie możemy przeczytać o odchudzającym działaniu porannej wody z cytryną. Warto jednak pamiętać, że to zdrowa dieta jest gwarantem skutecznej redukcji masy ciała. Woda z cytryną na czczo pomaga osiągnąć szybsze efekty, ponieważ doskonale podkręca nasz metabolizm, oczyszcza z toksyn i sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu pH, ponieważ zmniejsza ogólną kwasowość organizmu. Ponadto dzięki zawartości błonnika wspomaga trawienie i wpływa regulująco na układ pokarmowy.
Sok z cytryny zalecany jest też po treningu - pomaga uzupełnić sole mineralne (jest doskonałym źródłem wapnia, fosforu i potasu).
Codzienną wodę cytryną możemy wzbogacić łyżeczką miodu, bądź listkami mięty. Przygotowanie napoju jest banalnie proste - wystarczy ciepła woda i sok z połowy cytryny. Warto pamiętać, że chcąc w pełni wykorzystać oczyszczające działanie wody z cytryną, na czas detoksu powinnyśmy odstawić używki, np. mocną kawę i herbatę.
Len mielony w pierwszej kolejności polecany jest osobom, które często zmagają się z dolegliwościami układu pokarmowego o różnym pochodzeniu. Wrzody żołądka, zespół nadwrażliwego jelita, zgaga, uciążliwe zaparcia, czy biegunki - z tym wszystkim jest sobie w stanie poradzić spożywany regularnie, co rano kleik z siemienia lnianego. Dzięki swoim cudownym właściwościom wyściela on cienką warstwą błony śluzowe przełyku i żołądka, co za tym idzie - osłaniając je przed szkodliwym działaniem kwasów trawiennych i zmniejsza ich wydzielanie. Ogromna ilość błonnika pokarmowego przywraca prawidłową perystaltykę jelit przywracając prawidłowy rytm wypróżnień. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w nasionach lnu regulują również poziom dobrego cholesterolu, zmniejszają ryzyko nadciśnienia i chorób serca.
Nasiona lnu to prawdziwa skarbnica korzyści dla zdrowia i urody kobiety. Pielęgnuje on cerę chroniąc ją przed utratą wody, a wysoka zawartość witaminy E wpływa na poprawę elastyczności skóry. Warto wspomnieć, że chcąc dodać włosom blasku i sprężystości zaleca się regularne stosowanie oleju lnianego na skórę głowy i włosy. Zawarte w nasionach lnu związki podobne do żeńskich hormonów - estrogenów są w stanie wpływać regulująco na procesy przemiany materii, co za tym idzie, polecane są kobietom, które mają problemy z gospodarką hormonalną.
Len mielony do picia
Na rynku mamy szeroki wybór lnu pod różnymi postaciami - len mielony, całe nasiona lnu, olej lniany, siemię lniane w tabletkach.... Mielony len i w tabletkach jest odolejony, co za tym idzie pozbawiony wielu cennych właściwości, poza tym, związki zawarte w siemieniu lnianym mielonym fabrycznie szybko się utleniają. My polecamy kupić całe ziarenka i mielić porcję przed każdym spożyciem. Wówczas czubatą łyżeczkę siemienia lnianego zalewamy 3/4 szklanki ciepłej wody i czekamy aż zrobi się charakterystyczny kleik. Ostudzony pijemy na czczo. Możemy siemię zalać też ciepłym mlekiem, dodać łyżeczkę miodu. Prawdziwą antyoksydacyjną, zdrowotną mieszankę uzyskamy wzbogacając siemię lniane kilkoma kroplami oleju z oregano. Zmielone nasiona lnu możemy też spożywać w ciągu dnia, dodając je do sałatek, musli, koktajli.
400 gramowa torebka całych ziarenek to koszt około 5 zł. Produkt jest łatwo dostępny.
Według porzekadła jedno jabłko dziennie oddala perspektywę wizyty lekarskiej na lata, podobnie działa ocet jabłkowy, zawiera bowiem wszystkie cenne substancje charakterystyczne dla tych owoców. Jego działanie lecznicze polega na usuwaniu toksyn z organizmu, a dodanie jego odrobiny do potraw spowalnia wzrost poziomu cukru we krwi. Ponadto ocet jabłkowy jest nieoceniony w profilaktyce chorób układu krwionośnego, ponieważ skutecznie zbija "zły" cholesterol. Ogromny zainteresowaniem cieszy się ze względu na swe właściwości sprzyjające odchudzaniu. Wpływa on bowiem na szybszy rozkład tłuszczów w organizmie, usprawnia trawienie i pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
Osoby chcące zredukować masę ciała powinny spożywać ocet 3 razy dziennie (po dwie łyżki octu rozpuszczone w wodzie: na czczo, przed obiadem i kolacją). Dla utrzymania sylwetki oraz pozbycia się toksyn z organizmu wystarczy pić ocet raz dziennie - na czczo. Warto wspomnieć, że taka kuracja odchudzająca nie jest polecana osobom, które mają wrażliwy żołądek, gdyż ocet jabłkowy może wpływać podrażniająco na śluzówkę (nie jest wskazany dla osób mających wrzody).
Ocet jabłkowy wykazuje silnie odkwaszające właściwości, dlatego polecany jest osobom chcącym przywrócić naturalną równowagę organizmu. Okazuje się, że ocet jabłkowy dostarcza nam solidną porcję składników mineralnych i witamin. Ma w swoim składzie m.in. kwas octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów.
Posiada też jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy - witaminę E oraz pozytywnie wpływającą na stan naczyń krwionośnych pektynę.
Ocet jabłkowy- jak spożywać?
W celach profilaktycznych łyżka octu jabłkowego rozpuszczonego w wodzie i wypita na czczo całkowicie wystarczy. Możemy wzbogacić napój łyżeczką miodu, a sam ocet dodawać do sałatek i dań mięsnych. Nadaję się również do użytkowania zewnętrznego - nierozcieńczony sprawdza się jako doskonała płukanka do włosów (zapobiega ich przetłuszczaniu), a stosowany bezpośrednio na skórę leczy dolegliwości na podłożu alergicznym. Rozcieńczony roztwór nadaje się do przemywania oparzeń.
Butelka (750ml) octu kosztuje około 12 zł. Do kupienia w sklepach z ekologiczną żywnością. Ocet jabłkowy możemy też wykonać sami. Wystarczy kilogram jabłek, cukier/miód i woda.
Jabłka należy porządnie umyć, pozbyć się nadpsutych miejsc i obrać ze skórki.
Potrzebny będzie nam duży słoik, w którym umieszczamy obierki do - wysokości i zalewamy letnią osłodzoną wodą. Przykryte wodą skórki trzeba czymś dodatkowo docisnąć, aby nie wypływały na wierzch (odpowiedni będzie mały spodek). Jest to ważne, ponieważ uchroni nasz ocet przed pleśnieniem. Słoik przykrywamy gazą, zabezpieczamy sznurkiem bądź gumką i tak przygotowaną miksturę trzymamy w ciepłym miejscu przez około dwa tygodnie. Na wierzchu może wytrącać się pienisty kożuch - są to bakterie octowe.
Przed rozpoczęciem każdej kuracji należy pamiętać, że w kształtowaniu zdrowych nawyków ważna jest regularność, bowiem tylko codzienne spożywanie usprawniających równowagę organizmu napojów ma sens.