Detoks. Superfoods, joga i świadome oddychanie

Pięć kaw dziennie, co wieczór winko, a gdy dopadnie nas stres lub wymagający projekt, nieregularne jedzenie byle czego i palenie papierosów. Kasia Bem doradza, jak w dziesięć dni skończyć z takim stylem życia.
detoks detoks 123rf.com

Kiedy rozpocząć detoks?

Artykuł pochodzi z magazynu Tylko Zdrowie. Do kupienia w środy z Gazetą Wyborczą.

 

Tylko Zdrowie

Artykuł pochodzi z magazynu Tylko Zdrowie. Do kupienia w środy z Gazetą Wyborczą.

rusz się

- Choroba dosłownie ścięła mnie z nóg. Pewnego dnia nie miałam siły wstać z łóżka. I tak mijał dzień za dniem, a ja się nie podnosiłam. Przepaliły się styki. Organizm był mądrzejszy ode mnie i odmówił współpracy z idiotką - zaczyna swoją opowieść Kasia Bem, kiedyś zestresowana menedżerka w korporacjach, obecnie pogodna nauczycielka jogi i medytacji.

Kasia wyszła z choroby dzięki wsparciu najbliższych, terapii, jodze i zmianom w diecie. Na podstawie swoich doświadczeń opracowała Happy Detoks, dziesięciodniowy holistyczny program oczyszczający.

Tłuszcz w diecie - wróg czy przyjaciel?

Warzywa pomogą oczyścić organizm z toksyn Warzywa pomogą oczyścić organizm z toksyn shutterstock

Ciężkie początki detoksu

Zdrowie psychiczne. Czy szef mógłby pomóc w odchudzaniu

Detoks nie jest łatwy i przyjemny. Daje ogromne korzyści, ale nawet Kasia przyznaje, że na początku będziesz mieć go serdecznie dosyć.

Dlatego żeby przejść go w miarę bezboleśnie, już tydzień wcześniej wyeliminuj z jadłospisu przetworzone jedzenie, czyli produkty z białej mąki, kofeinę (kawę, herbatę, napoje energetyczne, colę), produkty odzwierzęce (mięso, mleko, jajka) oraz alkohol i papierosy. Wyrzuć je z kuchni - łatwiej się oprzeć czemuś, czego nie masz w zasięgu ręki.

Detoks organizmu Detoks organizmu Detoks organizmu

Co jeść podczas detoksu?

Quinoa (komosa ryżowa) - białko, błonnik i antyoksydanty [5 PRZEPISÓW]

Kasze, najlepiej kaszę jaglaną, komosę ryżową, jęczmień i kaszę gryczaną oraz ryż brązowy. Do tego zupy warzywne z pełnoziarnistym pieczywem, sałaty oraz koktajle warzywno-owocowe.

Pij dużo wody i herbat ziołowych. Jeśli bardzo brakuje ci kawy - wypij jedno espresso dziennie.

Czy algi rzeczywiście wspomagają odchudzanie? Czy algi rzeczywiście wspomagają odchudzanie? Fot. Shutterstock

Suplementacja w detoksie

Joga twarzy - 6 naturalnych sposobów na młodszy wygląd

Kasia Bem doradza też suplementację. Zapewne teraz myślisz o kolorowych słoiczkach ze wspomagaczami z apteki. Suplementami jednak Kasia nazywa "superfoods", czyli superżywność.

Szczególnie ważne są "witaminy młodości": A, C i E zwalczające wolne rodniki, witamina D - syntetyzowana w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Kapusta Kapusta Shutterstock

Naturalna suplementacja podczas detoksu

Naturalnym suplementem są też probiotyki. Tworzą korzystną florę jelitową. Bez nich mamy problemy z trawieniem, wzdęcia, zaparcia, spada nasza odporność i częściej chorujemy. Probiotyki znajdziesz w kiszonkach: kiszonej kapuście, ogórkach, kwasie chlebowym, zakwasie buraczanym, napoju kombucha, sosie sojowym i miso. Jeśli kiszonki i zakwas kupujesz gotowe, to zwróć uwagę, czy nie ma w nich konserwantów, które sprawiają, że z probiotyków nie zostaje nic.

Burak dobry na detoks

Żeby dostarczyć probiotyków, możesz przeprowadzić domową kurację buraczaną: obierz i pokrój w plastry kilogram buraków. Dodaj do nich ząbek czosnku, drobno posiekany, kilka listków laurowych, kilka ziarenek ziela angielskiego, pieprz, kminek. Rozpuść łyżeczkę soli w litrze letniej wody i zalej tym buraki. Przykryj naczynie talerzykiem. Po 3-5 dniach masz gotowy zakwas, którego szklaneczkę wypijaj na czczo. Nie tylko odtruje organizm, lecz także - dzięki witaminom z grupy B - złagodzi stres.

Awokado Awokado Fot. 123RF

Jakie superfoods stosować w trakcie trwania detoksu?

Zielone koktajle, olej kokosowy i interwały. Sposoby na sylwetkę Mirandy Kerr

Co jeszcze jest superjedzeniem? Kasia Bem poleca trawę jęczmienną. "Zapaleńcy hodują ją w domu i wyciskają z niej codziennie kieliszeczek jadowicie zielonego super-zdrowego płynu" - pisze. Łatwiej kupić sproszkowany młody jęczmień w sklepie ze zdrową żywnością. Ma siedem razy więcej witaminy C niż sok pomarańczowy i jedenaście razy więcej wapnia niż mleko. Do tego dostarcza witaminy z grupy B, żelazo, błonnik.

Podczas Happy Detoksu będziesz jeść także awokado, jabłka, siemię lniane czy natkę pietruszki.

Joga idzie w parze z detoksem. Joga idzie w parze z detoksem. fot. Shutterstock

Joga pomaga w odtruwaniu

Joga - jaki rodzaj zajęć wybrać?

Brak troski o siebie i choroba dwubiegunowa doprowadziły Kasię do jogi. "Po zajęciach poczułam, jakbym z tysiąca rozedrganych kawałków złożyła się na nowo. (...) A przecież nic takiego się nie zdarzyło. Przez półtorej godziny nie robiłam właściwie nic specjalnego: poleżałam, pooddychałam, trochę się powyginałam. I tyle. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, jak transformującą moc ma oddech, jak potężnym narzędziem oczyszczającym organizm są asany, jak terapeutycznie na organizm oddziałuje relaks, ile toksyn z umysłu i ciała uwalnia medytacja" - pisze Kasia.

Oddychanie Oddychanie Shutterstock

Świadomy oddech jest bardzo ważny

Bikram joga - leczy kontuzje, odchudza, dodaje energii

Joga masuje organy wewnętrzne, poprawia ich ukrwienie. Świadomy oddech odtruwa nasze emocje, pomaga się pozbyć stresu. Świadomy, czyli jaki? Przecież oddychamy cały czas i przychodzi nam to naturalnie. Niestety, często nasz oddech jest płytki. - Usiądź na podłodze lub krześle, wyprostuj plecy, zamknij oczy, dłonie ułóż na kolanach, złącz kciuk i palec wskazujący. Skup się na oddechu. Te pięć minut jest jak prysznic dla ciała - oczyszcza i odświeża. W książce Kasi Bem znajdziesz zdrowe przepisy i asany krok po kroku.

Jeśli nie chcesz zmieniać diety i nie czujesz się gotowy na jogę, zacznij od najprostszej rady Kasi Bem: codziennie poświęć 20 minut na kontakt z naturą. Idź do parku, lasu lub na skwer i nic nie rób. "Zawieś się", tak jak to czasem robi twój komputer. Potrzebujesz takiego resetu bardziej, niż ci się wydaje.

Więcej w "Happy Detoks" Kasia Bem, Wydawnictwo Edipresse

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.