Jak nauczyć się zdrowych nawyków? "Głodni zmiany" J. Colquhoun i L. Ten Bosh

"Głodni zmiany" Jamesa Colquhoun i Laurentine Ten Bosh nie propaguje surowej diety, liczenia kalorii, pilnowania porcji. Ważniejsze niż to, co usuniesz ze swojej diety, jest to, co do niej włączysz. Mają to być składniki gwarantujące detoks.
Pieczone warzywa Pieczone warzywa fot. Shutterstock

Jak rozpoznać prawdziwe jedzenie?

KONKURS! Mamy do wygrania 10 książek "Głodni zmiany" James Colquhoun James i Laurentine Ten Bosh. Napiszcie na adres: fitness_sport@agora.pl, jakie zmiany w diecie wprowadzacie na wiosnę. 10 najciekawszych odpowiedzi nagrodzimy książkami. Konkurs trwa do środy, 25 marca, do godziny 16.

Książka wydana przez Wydawnictwo Laurum.

James Colquhoun James i Laurentine Ten Bosh, autorzy książki Głodni zmiany, to propagatorzy zdrowego odżywiania oraz prawdziwego, nieprzetworzonego jedzenia. To także autorzy filmu Food Matters, który od momentu opublikowania, w maju 2008 roku, zyskał popularność na całym świecie, od Connecticut po Kambodżę. Był emitowany w dziewięciu językach, zobaczyły go miliony osób.

Do autorów dołączyli inni, którzy także zaczęli komentować przemysł. Celem przemysłu spożywczego nie jest dostarczenie ci produktu, który jest zdrowy, twierdzi Alejandro Junger, autor książki Clean1. Jest nim dostarczenie ci produktu, który sprawi, że będziesz chciał go kupować więcej, że dłużej będzie mógł stać na półce, i że ludziom, którzy go wyprodukowali, przyniesie kupę kasy. Celem przemysłu spożywczego jest sprzedawanie ci coraz większej ilości jedzenia.

Na początek, zanim wprowadzisz zdrowe zmiany, zobacz, po czym rozpoznać niezdrową dietę.

Według Mike'a Adamsa, naukowca i założyciela NaturalNews.com, niezdrowa dieta charakteryzuje się następującymi cechami:

Składa się głównie z "martwego jedzenia" (ugotowanego, przygotowanego w kuchenkach mikrofalowych itp.).

Składa się głównie z przetworzonych ziaren zbóż (zmielonych, oczyszczonych itp.).

Brakuje w niej dużych ilości świeżych, żywych owoców i warzyw.

Brak w niej odpowiedniej ilości wody (i bazuje na wytworzonych przemysłowo napojach).

Jest bogata w przetworzone cukry i węglowodany.

Zawiera żywność zmodyfikowaną genetycznie (GMO), taką jak kukurydza i soja oraz cukier wytwarzany ze zmodyfikowanych ge- netycznie buraków.

Zawiera duże ilości nabiału powstałego z produktów pasteryzowa- nych i przepełnionego hormonami, takiego jak mleko krowie.

Dodaje się do niej setki składników chemicznych, począwszy od glutaminianu sodu i aspartamu po sztuczne środki konserwujące.

Surowce są pakowane w toksyczne pojemniki, w tym plastik i żywice epoksydowe, które zatruwają żywność bisfenolem A.

Zawiera głównie zanieczyszczone pestycydami, produkowane na masową skalę produkty.

Zawiera duże ilości niezdrowych olejów, takich jak kukurydziany, sojowy albo częściowo uwodornione oleje.

Zawiera duże ilości jedzenia smażonego i gotowanego w bardzo wysokich temperaturach, które niszczą składniki odżywcze, a two- rzą rakotwórcze.

Jest przygotowywana z wielu zmodyfikowanych, nienaturalnych składników, takich jak uwodornione oleje, cukier rafinowany (proces rafinacji usuwa minerały), homogenizowanego mleka itp.

Zawiera duże ilości produktów pochodzących od zwierząt hodo- wanych na przemysłową skalę.

Detoks od przetworzonego jedzenia

Jeśli frytki mają ponad 20 składników, z których większość nie jest ziemniakami, jeśli serwowane w fast foodach hamburgery prawie nie zawierają mięsa, jeśli przeciętny nastolatek konsumuje dziennie 34 łyżeczki cukru, to znaczy, że żyjemy w żywnościowym koszmarze, horrorze z dziedziny science fiction.

Udające pożywienie produkty, zapewniając krótkotrwałą przyjemność, oszukują nasze kubki smakowe, ale nie mogą oszukać biologii. Organizm reaguje, odrzucając i pozbywając się śmieci gromadzących się w genach oraz szlakach hormonalnych i biochemicznych. Uzależniają, powodują otyłość i zakłócają metabolizm. Zdecydowanie musimy się odśmiecić.

Musimy uprościć nasze sposoby odżywiania się. Uleczymy się, jeśli usuniemy śmieci z naszych diet i oczyścimy ciała i umysły. Po prostu wybierajmy prawdziwe jedzenie: warzywa, owoce, orzechy, ziarna, zdrowe tłuszcze (oliwę, ryby, awokado i orzechy kokosowe), produkty pełnoziarniste w niewielkich ilościach, rośliny strączkowe i białko znajdujące się w chudym mięsie (ryby niepochodzące z hodowli, mięso naturalnie hodowanych zwierząt, jajka kur z wolnego wybiegu).

Według twórcy diety paleo, ludzie pierwotni byli od nas szczuplejsi i rzadziej chorowali. Według twórcy diety paleo, ludzie pierwotni byli od nas szczuplejsi i rzadziej chorowali. fot. Julien Tromeur/shutterstock.com

Jesteśmy zaprogramowani do gromadzenia tłuszczu

Ponieważ nasze organizmy są biologicznie przystosowane do gromadzenia tłuszczu, stale szukamy kalorii, szczególnie w postaci tłuszczu i cukru. Jeżeli skosztujemy czegoś tłustego lub słodkiego, do mózgu dociera natychmiastowy sygnał, który mówi: O tak, chcę tego więcej. Łaknienie tych pokarmów jest całkowicie normalne. Dlatego kiedy wgryzamy się w hamburgera albo popijamy koktajl i czujemy, że spożywamy tłuszcz i cukier, nasze organizmy mówią nam, żeby jeść, ponieważ były przyzwyczajone, że uczty przeplatane są okresami głodu. Daniel Vitalis, doradca zajmujący się zdrowiem, odżywianiem się i rozwojem osobistym, mówi: Dzisiaj problem polega na tym, że ciągle ucztujemy, ale nie głodujemy. Mamy prawie niewyczerpane źródła kalorii. I to jest naszym głównym problemem. Jemy zbyt dużo niewłaściwego jedzenia.

Według Jona Gabriela, eksperta w dziedzinie odchudzania i autora międzynarodowego bestsellera The Gabriel Method, ludzki organizm ma gotowe programy gromadzenia tłuszczu, ponieważ chronią nas one przed głodem. Gabriel twierdzi: Ludzki organizm ewoluował, żeby przeżyć w okresie głodu, srogich zim i tego rodzaju stresogennych sytuacji. Oznacza to, że twój organizm jest tak zaprojektowany, aby gromadzić zapasy w czasie stresu, i dlatego, jeśli obecnie żyjesz w stresie, zatrzyma sobie dodatkowe 5 kilogramów, żeby się chronić.

odchudzanie odchudzanie Fot. Shutterstock

Diety odchudzające wymuszają chudnięcie

Stosując dietę, możemy schudnąć, ale poniesiemy tego skutki. Możemy zrzucić 5 kilogramów, ale będziemy musieli za to zapłacić. I zapłacimy ze sporymi odsetkami. Za każdym razem, gdy wymusimy utratę wagi, nasze organizmy zatrzymają ekstra kilogramy, żeby chronić się przed przewidywanym głodem, twierdzi Jon Gabriel, który schudł 100 kilogramów bez diet i zabiegów chirurgicznych. Schudniesz 5 kilogramów, a po jakimś czasie twoja waga zwiększy się o 7.

Nie nazywaj tego dietą. Jeśli usiłujesz się odchudzić, nie zaczynaj od prób wyeliminowania czegoś z tego, co jesz. Skupiaj się na dodawaniu nowych pokarmów. Nie włączaj sztucznie wytworzonego jedzenia, ponieważ nasze organizmy nie wiedzą, jak przyswoić tego rodzaju pożywienie, co przyczynia się do zwiększenia wagi. Włączaj ogórki. Włączaj jabłka. Włączaj proste pokarmy, produkty roślinne, owoce, orzechy, ziarna, warzywa i wysokiej jakości produkty pochodzenia zwierzęcego.

Dieta objętościowa bazuje na produktach bogatych w wodę. Dieta objętościowa bazuje na produktach bogatych w wodę. Fot. Shutterstock

10 zasad zdrowego odżywiania

JEDZ TAK, JAK ZAPLANOWAŁA NATURA

Natura nie stworzyła cię do jedzenia gotowych, mrożonych posiłków ze sztucznymi środkami konserwującymi i innymi chemikaliami. Nasi przodkowie zawsze żyli w symbiozie z naturą i zostali wyposaże- ni do trawienia naturalnego pożywienia. To proste: jedz więcej żywego jedzenia, a mniej martwego.

WYBIERAJ PRODUKTY EKOLOGICZNE

Warzywa i owoce z upraw ekologicznych często mogą zawierać więcej witamin i minerałów niż ich zwykłe odpowiedniki, szczególnie jeśli zostały zerwane już dojrzałe i nie musiały znosić długiego trans- portu.

PRZEPROŚ SIĘ Z SOKOWIRÓWKĄ LUB BLENDEREM

Sokowirówka i/lub blender mogą być twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Załóżmy, że wracasz z pracy do domu i jesteś głodny i wykończony. Zamiast sięgać po paczkę chipsów lub tabliczkę czekolady, przygo- tuj sok lub koktajl, które są pełne witamin, minerałów i enzymów.

OGRANICZ SPOŻYCIE GLUTENU

Gluten jest białkiem znajdującym się w większości zbóż, między innymi w pszenicy, życie, jęczmieniu i orkiszu. Alergia na gluten, zwana celiakią i nietolerancja glutenu stają się coraz powszechniejsze. Na- wet jeśli nie masz nadwrażliwości na gluten, wyświadczysz swojemu organizmowi wielką przysługę, ograniczając jego spożycie. Gluten po- drażnia i uszkadza wyściółkę jelit oraz wywołuje zapalenie albo reakcję immunologiczną. Jest również podstawową przyczyną zespołu nie- szczelnego jelita.

UNIKAJ SŁODYCZY PRODUKOWANYCH PRZEMYSŁOWO

Zbyt duża ilość cukru lub innych rafinowanych węglowodanów może prowadzić do wahań poziomu cukru we krwi, a te z kolei do zmian nastroju i napadów głodu. Wybieraj pokarmy, które zawierają mniej glukozy i mają niski indeks glikemiczny. Zamiast warzyw i owoców, które zawierają skrobię, sięgaj po te o niskiej zawartości cukru, jak grapefruity, cytryny, limonki, gruszki, owoce jagodowe i awokado. Je- śli zamierzasz zjeść pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, po- łącz je ze zdrowymi tłuszczami, żeby ograniczyć absorpcję glukozy do krwiobiegu.

JEDZ DOBRE TŁUSZCZE

Ludzie usiłujący schudnąć często próbują ograniczyć do minimum spożywanie tłuszczu i cholesterolu. Dzieje się tak dlatego, że jednost- ka tłuszczu zawiera więcej kalorii niż węglowodany i białka. Jednak dobre tłuszcze i dobry cholesterol są niezbędne do przyswajania większości składników odżywczych i produkcji hormonów. Ciesz się zdro- wymi, stabilnymi tłuszczami nasyconymi znajdującymi się w oleju kokosowym, rybach niehodowlanych, nabiale produkowanym ekolo- gicznie, mięsie zwierząt wypasanych na pastwiskach, jak również tłuszczami jednonienasyconymi z oliwy z oliwek extra-virgin, orzechów makadamia i awokado.

STARANNIE PRZYGOTOWUJ POSIŁKI

Pozbądź się kuchenki mikrofalowej. Jedz więcej surowych pokarmów, które nie są uszkadzane przez ciepło. Kiedy gotujesz, gotuj na wolnym ogniu lub na parze, jeśli smażysz, to na małym lub średnim ogniu z użyciem stabilnych tłuszczów, takich jak olej kokosowy, ghi lub masło, w staromodnym, żeliwnym rondlu.

ZACZNIJ OD ZIELONEJ SAŁATY

Przed głównym posiłkiem, niezależnie czy jest to obiad, czy kolacja, zacznij od sałatki z zielonych warzyw liściastych. Zapomnij o sałacie lodowej. Bądź odkrywcą ? spróbuj sałaty rzymskiej, rukoli, kapusty i jarmużu, dodając mieszankę posiekanych ziół, takich jak mięta, pietruszka, kolendra, koperek czy szczypiorek. Kiedy zaczniesz od sałaty, twój żołądek wypełni się bogatymi w składniki odżywcze pokarmami roślinnymi i zostanie mniej miejsca na opychanie się daniem głów- nym i deserem.

CZYTAJ ETYKIETY

Dodatki chemiczne do pożywienia mogą wywołać spustoszenie w go- spodarce hormonalnej i prowadzić do uzależnienia i zwiększenia wagi. Unikaj składników oznaczonych symbolem E i liczbą i uważaj na glu- taminian sodu, który oszukuje nasze mózgi i przekonuje je, że musimy jeść więcej.

JEDZ, KIEDY JESTEŚ ZRELAKSOWANY

Nasz układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy. Szybkie spożywanie posiłków lub jedzenie w biegu wprowadzi twój organizm w tryb walcz lub uciekaj, który ogranicza albo wyłącza procesy trawienne, uniemożliwiając składnikom odżywczym przedostanie się do organi- zmu. To, czego nie strawimy, zaczyna odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej lub fermentować, powodując wzdęcia. Jedz na siedząco, powoli, zrelaksuj się i ciesz się posiłkiem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.