Zdrowe odżywanie i styl życia - podsumowanie trendów 2014

Dieta oczyszczająca, dieta genetyczna, wegetarianizm, książki Ewy Chodakwskiej i Anny Lewandowskiej to tylko niektóre trendy z 2014 roku, które znalazły się w naszym podsumowaniu.
zielony koktajl karolina na detoksie zielony koktajl karolina na detoksie zielony koktajl karolina na detoksie

Dieta oczyszczająca

Czy warto stosować dietę oczyszczającą? Radzi dietetyk

Dieta oczyszczająca, czy detoks nie oznacza wcale głodzenia się. W 2014 roku często można było usłyszeć o zdrowym detoksie, którego celem wcale nie jest błyskawiczne tracenie na wadze.

- Oczyszczanie organizmu często mylone jest z dietą. Owszem, specyficzny sposób odżywiania jest częścią całego procesu, ale utrata wagi znajduje się na ostatnim miejscu korzyści wynikających z detoksu. Proces odtruwania w takim niekonwencjonalnym podejściu będzie zatem służył nie tylko znaczącej poprawie pracy narządów wewnętrznych, odmłodzeniu czy polepszeniu wyglądu. - mówi nauczycielka jogi, Katarzyna Bem (namastejoga.pl) i dodaje: - dla naszego organizmu oczyszczanie to jak dla samochodu przegląd. Powinniśmy robić je regularnie, by utrzymać się w jak najlepszym zdrowiu fizycznym i psychicznym przez długie lata.

Kombucha, ocet, jagody acai. Nietypowe sposoby na oczyszczanie organizmu

Jak bezpiecznie wprowadzić dietę oczyszczającą? Dietetyk z Poradni Dietetyczne halsa, Aneta Łańcuchowska radzi: ? Zacznijmy od usunięcia solniczki i cukierniczki ze stołu, ograniczmy spożycie słonych i słodkich przekąsek. Na początku może nam ich brakować, jednak po pewnym czasie przywykniemy. Ilość używanej soli i cukru to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia, a ograniczenie ich spożycia na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

"Warto raz na jakiś czas zrobić detoks na zasadzie: odstawiam kawę, czarną herbatę, sól, alkohol i stawiam na nieprzetworzone produkty, jednak nie ma co przesadzać i eksperymentować z różnego rodzaju głodówkami, ponieważ tego typu rozwiązania są bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia" wyjaśnia Łańcuchowska.

Oczyszczające menu z książki Karolina na Detoksie. Przepisy

Od drastycznych diet natomiast trzymaj się z daleka, bo one spowalniają metabolizm. Organizm zaczyna "robić zapasy" i w momencie, gdy zakończymy restrykcyjną dietę oczyszczającą i dodamy do menu więcej produktów, zaczniemy tyć.

Zdjęcie DIETA OCZYSZCZAJĄCA Zdjęcie Dieta oczyszczająca wątrobę Zdjęcie Surowa dieta oczyszczająca
DIETA OCZYSZCZAJĄCA Dieta oczyszczająca wątrobę Surowa dieta oczyszczająca
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Ewa Chodakowska Ewa Chodakowska Kapif

Anna Lewandowska i Ewa Chodakowska. Trenerki piszą o diecie

Dwie słynne trenerki - Anna Lewandowska i Ewa Chodakowska - wydały w tym roku książki na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

"Przepis na sukces Ewy Chodakowskiej" stawia tezę, że receptą na zdrowy tryb życia jest odpowiedni stosunek prawidłowego odżywania i aktywności fizycznej. W książce Ewa Chodakowska wyjaśnia, jak wygląda racjonalne żywienie, ponadto podpowiada, jak walczyć z niezdrowymi nawykami oraz, jak dzięki diecie można wspomóc efekty treningów. Trenerka przedstawia nam zasady zbilansowanego jadłospisu wraz z przepisami na zdrowe i proste dania, oprócz tego znajdziemy też nowe zestawy ćwiczeń.

"Żyj zdrowo i aktywnie z Anną Lewandowską" to jej debiutancka książka, która może być inspiracją dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze zdrowym stylem życia i aktywnością fizyczną. W książce znajdziemy bazujące na sezonowych produktach jadłospisy na cały miesiąc, przepisy na różnorodne dania, plany treningowe oraz motywację dla wszystkich, którzy chcą podjąć działanie w kierunku lepszego zdrowia i sylwetki.

Zdjęcie Rok z Ewą Chodakowską. Twój dziennik fitness Zdjęcie Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską Zdjęcie Żyj zdrowo i aktywnie z Anną Lewandowską. Porady ćwiczenia przepisy motywacja
Rok z Ewą Chodakowską. Twój dziennik fitness
Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską Żyj zdrowo i aktywnie z Anną Lewandowską
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Wszystkie gatunki sałaty mają zalety warzyw zielonych Wszystkie gatunki sałaty mają zalety warzyw zielonych Shutterstock

Moda na wegetarianizm

Liczba osób zainteresowanych wegetarianizmem czy weganizmem wciąż rośnie, czy to z pobudek etycznych, czy też dietetycznych. Wokół wegeterianizmu stale pojawiają się kontrowersje, ale wydaje się, że z roku na rok jest ich coraz mniej. W rezultacie wiele osób przekonuje się do wyeliminowania mięsa lub wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego z diety.

Dowodem na wzrost zainteresowania dietą wegetariańską czy wegańską, jest ogromna liczba barów, restauracji serwujących tylko i wyłącznie zielone menu. Cieszą się one dużą popularnością w dużych miastach, serwują różnorodne potrawy, oferują sezonowe menu i przyciągają nawet mięsożerców poszukujących nowych doznań kulinarnych.

Zarzuty wobec diety wegetariańskiej, a w szczególności wegańskiej, to przede wszystkim niedobór białka. Jeszcze do niedawna uważano, że białko zwierzęce może zapewnić prawidłowy rozwój. Często mówi się też o niedoborach witamin, żelaza i wapnia. Dyskusje na te tematy nie mają końca, jednak najważniejsze w diecie wegetariańskiej jest zapewnienie swemu organizmowi zbilansowanego jadłospisu.

Wiele gwiazd w tym roku przyznało się do stosowania diety wegetariańskiej, m.in.  Adele (piosenkarka przyznaje, że chciała zrzucić zbędne kilogramy) i Olga Frycz.

Zdjęcie Pokochaj wegetarianizm Zdjęcie Weganizm Zdjęcie Wegetarianizm znów na topie
Pokochaj wegetarianizm Weganizm Wegetarianizm znów na topie
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info

Diety eliminacyjne

ZOBACZ TEŻ: Dieta bezglutenowa. Czy warto wyeliminować gluten z diety?

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa stała się popularna nie tylko wśród osób cierpiących na celiakię, ale również pośród tych, którzy chcą się zdrowiej odżywiać. Podstawą diety jest wykluczenie z jadłospisu wszelkich produktów zawierających gluten.

Wyeliminowanie glutenu z naszej diety nie jest jednak tak proste, jak może się wydawać, ponieważ nawet mąki robione z produktów bezglutenowych tj., kukurydza, ryż, często mogą być nim zanieczyszczone. Należy dokładnie sprawdzać skład produktów, które kupujemy i szukać znaczka z przekreślonym kłosem.

Dieta bezglutenowa jest przede wszystkim dietą zdrowotną dla osób uczulonych, jednak słynny kardiolog dr. William Davis przekonuje, że wyeliminowanie zwłaszcza pszenicy z jadłospisu pomaga schudnąć nawet 5 kg w 2 tygodnie. Swoją dietę opisał w słynnej książce "Dieta bez pszenicy". Ponadto dr. Davis przekonuje, że rezygnacja z pszennych produktów pomaga w walce z cukrzycą typu II, cholesterolem, czy problemami jelitowymi.

Dieta bez węglowodanów

Dieta bezwęglowodanowa, nazywana też dietą Atkinsa, uznawana jest za dietę cud. W tej diecie nasze posiłki muszą składać się głównie z białek i tłuszczów.

Według Atkinsa węglowodany złożone i proste są przyczyną nadwagi. Ich wyeliminowanie ma wpłynąć na naszą przemianę materii i sprawić, że mniej odczuwamy głód. Mówi się, że osoby przestrzegające diety bezwęglowodanowej mogą schudnąć nawet 5 kg na miesiąc.

Dieta bezwęglowodanowa opiera się głównie na takich składnikach jak: mięso i ryby, oleje roślinne. Istnieją dyskusję, czy dieta bezweglowodanowa jest dobra dla naszego organizmu. Do efektów ubocznych diety zalicza się przede wszystkim: zbyt duże zakwaszenie organizmu, niedobory magnezu, sodu i witamin, dlatego też podczas diety należy przyjmować suplementy. Uważa się również, że w skrajnych przypadkach może doprowadzić do miażdżycy.

Do diety niskowęglowodanowych można zaliczyć także dietę oxy, uznawaną za lepszą wersję białkowej diety Ducana. W tej diecie jadłospis opiera się na produktach białkowych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego

Zdjęcie Dieta bez węglowodanów Zdjęcie Kuchnia domowa. Dieta bezglutenowa Zdjęcie Nowa dieta Atkinsa
Dieta bez węglowodanów Kuchnia domowa. Dieta bezglutenowa Nowa dieta Atkinsa
Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info

Konrad Gaca - Gaca System odchudza Polaków

Na czym polega Gaca System? Jak wygląda dieta?

Konrad Gaca zasłynął swym kompleksowym systemem odchudzania, który docenia coraz więcej Polaków. Jako ekspert w programie "Fat Killers" pokazał, jak skutecznie można walczyć z otyłością oraz powrócić do zdrowia i pełni władz fizycznych.

Gaca System zakłada indywidualny program odchudzania wraz z jadłospisem układanym dla każdego pacjenta. Efekty chudnięcia mierzone są co dwa tygodnie w Gaca Center. Gaca System to nie tylko plany diety, Konrad Gaca jako sportowiec i trener proponuje również różnorodne plany treningowe.

Konrad Gaca przekonał do siebie wielu Polaków, w tym także gwiazdy. Ambasadorką jego programu odchudzania jest Iwona Pavlovic, a w tym roku sensacją stała się metamorfoza aktorki Dominiki Gwit, która schudła z Gacą 40 kg.

Konrad Gaca wydał w tym roku również książkę pt. "Kuchnia fit", która zawiera przepisy, propozycje dań na każdą porę dnia. Autor podpowiada też, jak zachować zdrowie i jeść lekko w święta.

Przepisy na odchudzone święta według Konrada Gacy. Zobacz!

Zdjęcie Kuchnia Fit Zdjęcie Moje odchudzanie
Konrad Gaca: Kuchnia Fit Konrad Gaca: Moje odchudzanie
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Testy mogą pokazać, czy mamy genetycznie uwarunkowaną tendencję do tycia i czy jest ona związana z metabolizmem tłuszczów czy węglowodanów. Testy mogą pokazać, czy mamy genetycznie uwarunkowaną tendencję do tycia i czy jest ona związana z metabolizmem tłuszczów czy węglowodanów. Fot. 123rf

Dieta genetyczna

Sprawdziłam, co mnie tuczy! Jak wyglądała moja przygoda z testami genetycznymi

Genodieta jest to dieta indywidualnie dopasowana do naszego profilu genetycznego. Jest oparta na analizie genów i określeniu na jego podstawie genotypu. Dzięki temu możemy dostosować ilość spożywanych składników odżywczych i ich rodzaj do naszych zapotrzebowań.

Firm robiących badania genetyczne jest w Polsce kilka. Takie testy można zrobić też w poradniach dietetycznych i klinikach medycznych. Możliwe jest pobranie materiału genetycznego samemu - firma przysyła gotowy zestaw, pocieramy wacikiem wnętrze policzka, wacik pakujemy do plastikowej tutki i odsyłamy. Można zbadać dwie różne rzeczy - czy mamy genetycznie uwarunkowaną tendencję do tycia i czy jest ona związana z metabolizmem tłuszczów czy węglowodanów. Drugi pakiet sprawdzi występowanie nietolerancji na laktozę, gluten i kofeinę. Po kilku dniach dostaję mailem wyniki i umawiam się z dietetyczką - wizyta wliczona w koszt badań

Ciasto marchewkowe Ciasto marchewkowe Fot. my-full-house.blogspot.com

Dietetyczne słodycze

Cukier, stewia, miód. Czym słodzić?

Rok 2014 był łaskawy dla łasuchów. Miłoścy słodkości nie musieli już rezygnować ze swoich ulubionych ciastek, batonów, muffinów czy nawet tortów.

Dietetyczne słodycze możemy przygotować w domu. W internecie znajdziemy zdrową wersję prawie każdego deseru. Coraz częściej dietetyczne słodycze są dostępne w cukierniach i sklepach internetowych. My polecamy cukiernię Sugarfree, gdzie można znaleźć ciasta i słodycze odtłuszczone, bez konserwantów, tłuszczy trans czy sztucznych aromatówa oraz słodzone naturalnymi, nieszkodliwymi słodzikami takimi jak stewia, ksylitol, tagatoza.

Dlaczego warto wyeliminować cukier z diety? Tłumaczymy!

Jeśli masz słabość do czekolady, wybierz belgijskie wyroby czekoladowe, słodzone ekstraktem ze stewii, bez cukru, produkowane przez firmę Cavalier N.V. z Belgii.

Jeśli chcesz zdrowo piec w domu - zaopatrz się w zdrowe słodziki, np. ekstrakt ze stewii w tabletkach, płynie lub kryształkach Natusweet. Produkty dostępne są w sklepie: stewiarnia.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.