Zalewamy płatki owsiane górskie wrzątkiem, czekamy, aż woda częściowo się wchłonie, stawiamy na gaz mieszając i dodajemy: dużo imbiru, kardamonu i cynamonu (zmielone) oraz posiekane suszone morele, śliwki i figi, solimy. Gotujemy na małym ogniu do kompletnego wyparowania reszty wody i rozmiękczenia suszonych owoców.
Robimy na talerzu babeczkę z płatków (pomoże nam w tym nieduża miseczka, opłukana zimną wodą). Polewamy dookoła dość gęstym jogurtem, na wierzch nakładamy świeże lub częściowo rozmrożone owoce (maliny, wiśnie, inne ulubione), polewamy niewielką ilością syropu z agawy (lub miodem) i posypujemy prażonymi: sezamem, siemieniem lnianym, ziarnem słonecznika i orzechami.
Gruszkę dzielimy na pół, jedną część grubo siekamy. Gotujemy quinoę (komosa ryżowa) w wodzie z siemieniem lnianym, słonecznikiem, pokrojoną częścią gruszki i solą. Na talerzu dodajemy drugą połowę gruszki pokrojoną w słupki, posypujemy posiekanymi orzechami, ew. podlewamy mlekiem (najlepiej sojowym).
Podgotowujemy grykę, odcedzamy. Kroimy w cienkie plastry suszone morele i dodajemy do gorącej kaszy. Dodajemy też trochę wody i gotujemy do miękkości wraz z siemieniem lnianym, słonecznikiem, cynamonem i solą. Gotujemy ok. 20 minut, dodając w razie potrzeby trochę wody. Na talerzu dekorujemy startym lub krojonym jabłkiem, kardamonem i cynamonem.
Piekarnik nagrzewamy do 250 °C. Roztrzepujemy w misce jaja. Kroimy pieczarki na plasterki i obsmażamy na maśle lub oleju. Dodajemy szpinak i jeszcze chwilę dusimy. Przyprawiamy. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem, przekładamy warzywa z patelni, zalewamy roztrzepanymi jajami, posypujemy startym serem. Pieczemy ok. 20 minut - do ładnego zarumienienia.
Roztrzepujemy jajka widelcem, dodajemy odrobinę wody, sól i pieprz. Wlewamy jajka na rozgrzane na patelni masło. Posypujemy prażonym siemieniem lnianym i nasionami słonecznika. Na talerzu dekorujemy rzeżuchą lub rukolą. Podajemy z sokiem z pomidora i selera naciowego.
Mieszamy płatki owsiane, gryczane, nasiona słonecznika, siemię lniane, płatki migdałowe, orzechy pistacje, wiórki kokosowe, 2 łyżki oleju rzepakowego, 5 łyżek wody, 2 łyżki płynnego miodu. Rozkładamy mieszaninę na blasze. Pieczemy ok. 30 min. Po ostygnięciu mieszamy z suszonymi posiekanymi figami bio. Przechowujemy w szczelnie zamkniętych słoikach. Podajemy np. z jogurtem, owocami, mlekiem.