Dlaczego nie chudnę? [6 PRZYCZYN]

Próbujesz schudnąć, ale twoja waga stoi w miejscu? Nie zawsze przyczyną musi być zbyt duża liczba przyjmowanych kalorii. Często powody są mniej oczywiste - np. hormony czy za mała ilość snu. Najważniejsze z powodów wymienia dietetyk Anna Słomkowska (trojmiastodietetyk.pl)
Lekarze będą sprawdzać m.in. nasze ciśnienie krwi Lekarze będą sprawdzać m.in. nasze ciśnienie krwi Shutterstock

Nie badasz się

Przed przystąpieniem do odchudzania sprawdź swój stan zdrowia. Organizm to skomplikowana maszyna, w której zachodzi w jednym czasie mnóstwo procesów. Jeśli któreś szwankują, to osłabiony jest cały organizm i odchudzanie schodzi na dalszy plan. Ba! To właśnie te nieprawidłowości mogą być przyczyną nie tylko braku efektów w odchudzania, ale i nadwagi! Co może przeszkodzić? Zaburzenia hormonalne, o których nie wiesz lub nie bierzesz ich pod uwagę układając dietę. Jednymi z najczęściej spotykanych problemów hormonalnych są: niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto, PCO i zaburzenia z pracą nadnerczy i kortyzolu (stres).

Układana samodzielnie niewłaściwa dieta (zbyt drastyczna, niedoborowa lub zawierająca produkty przeciwwskazane) oraz zbyt intensywny trening mogą pogłębić chorobę. Dlatego przed odchudzaniem zrób badania i skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem.

Bezsenność Bezsenność fot. Shutterstock

Za mało śpisz

Za mała ilość snu to dla organizmu ogromny stres. Dobry sen ma ogromny wpływ na odchudzanie i regenerację. Im gorzej śpisz, tym wolniej chudniesz. Nieprawidłowy sen: zbyt krótki poniżej (5 godzin) lub płytki, zaburza pracę hormonów, które m.in. obniżają metabolizm, zaburzają gospodarkę węglowodanami i prowadzą do tycia.

Za mało jesz

Niskoenergetyczna dieta, mało zasobna w odpowiednie składniki odżywcze i za mało posiłków w ciągu dnia powoduje, iż organizm pracuje w trybie awaryjnym. Co oznacza, ze stara się spowolnić procesy metaboliczne i oszczędzać energię, najlepiej w postaci tkanki tłuszczowej. Może przy tym dojść do osłabienia mięśni i zmniejszenia ich masy, a to opóźni lub zablokuje możliwość wypracowania ładnej sylwetki.

Walentynkowa kolacja Walentynkowa kolacja Fot. Shutterstock

Za wcześnie jesz kolację

Kolacja powinna być zjedzona najpóźniej o 18:00. Jesteś pewna? To jeden z najpopularniejszych mitów, funkcjonujących wśród osób odchudzających się. Może sprawdzić się tylko w sytuacji, kiedy spać idziesz ok. 21:00. Jeśli kładziesz się około północy, a ostatni posiłek zjadasz o 18:00 to fundujesz sobie ok. 13-14 godzinną przerwę w dostarczaniu sobie paliwa. Taka sytuacja zmusi organizm do spowolnienia tempa metabolizmu, a ciebie do uzupełniania mimo woli zasobów energetycznych, najczęściej w postaci słodyczy!

Rozciągnij się, pij i jedz! Rozciągnij się, pij i jedz! arch.

Nieodpowiednie posiłki przed i po treningu

Co jeść przed treningiem? A co po treningu: sprawdź!

Jeśli trenujesz: chodzisz na fitness, siłownię, jeździsz rowerem czy biegasz, zadbaj o właściwe posilki. Nieprawidłowe przygotowanie przedtreningowe osłabi cię i spowoduje, iż nie wykorzystasz potencjału swojego ciała. Trening będzie gorszej jakości, a ty będziesz bardziej zmęczona.

Czas po treningu jest równie ważny. Większość wychodzi z założenia, że nie po to tyle ćwiczyłam, żeby teraz jeść. Błąd! błąd! błąd! Żeby schudnąć trzeba jeść zwłaszcza po treningu. Organizm potrzebuje regeneracji, uzupełnienia strat cennych składników, wody, białek, węglowodanów. Podczas treningu dochodzi m.in. do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, które muszą zostać naprawione, spada zasób glikogenu, paliwa mięśniowego, potrzebnego do wykonania treningu, wszystko to możesz zapewnić sobie dobrze skomponowanym posiłkiem potreningowym. Odważcie się jeść! Po intensywnym wysiłku fizycznym przez ok. 45 min organizm działa jak odkurzacz. To jest czas, kiedy przemyślany posiłek jest twoim wielkim przyjacielem, gdyż sprawi, że wszystko co zrobiłaś na treningu przyniesie efekt.

Dieta Dieta Shutterstock.com

Za dużo cukru, za mało tłuszczu

Wiele osób na dietach zapomina, że kaloria to nie wszystko, tłuszcz może być wielkim sprzymierzeńcem odchudzania, a cukier to wróg publiczny nr 1! I co? I liczy kalorie, ogranicza tłuszcz do minimum lub zostawia w diecie jego śladowe ilości, a wszystko, co kupuje jest light. A tym czasem to pułapka! Tam gdzie nie ma tłuszczu z pewnością mieszka jakaś forma cukru. Cukier bardzo silnie uruchamia mechanizmy sprzyjające tyciu. Kupując jogurt owocowy light wcale sobie nie pomagasz. Nie jesz potrzebnego sobie tłuszczu, ale za to zjadasz ze smakiem czasami kilka łyżeczek cukru, barwniki i aromaty! Cukier (w rozumieniu różne rodzaje węglowodanów) ukrywa się w sokach, pieczywie, produktach light niby dietetycznych koktajlach (jest tam czasami 4-5 łyżeczek cukru na porcję!), keczupie, makaronach, produktach owocowych, jak i w samych owocach, których nadmiar może spowolnić odchudzanie. Aby sprawdzić ile cukru ma twoja dotychczasowa dieta, prowadź dziennik dietetyczny przez kilka dni. Używając tabel produktów spożywczych możesz wyliczyć sobie zawartość cukru w posiłkach, jeśli nie poradzisz sobie z tym zadaniem udaj się do dietetyka.

Zobacz, co siedzi w twoich ulubionych produktach spożywczych. Ile cukru ma jogurt? Ile tłuszczu hot dog?

Podsumowując: odchudzanie z efektem WOW trwającym min. 3 lata, to proces zmian zarezerwowany dla wytrwałych, zdeterminowanych, rozsądnych i o stabilnym stanie zdrowia. Warto poświecić na to trochę więcej czasu niż wypróbowywanie kolejnej super diety. Wtedy nie grozi ci efekt jo-jo, polepszy się twoje zdrowie, a dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie będzie się długo utrzymywało.

Więcej o: