6 naturalnych spalaczy tłuszczu

Na rynku znajdziemy niezliczoną ilość preparatów wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej. Producenci gwarantują niezwykłą skuteczność i każą sobie słono płacić za miesięczną kurację. Trener i dietetyk: Jacek Bilczyński poleca naturalne spalacze, które na pewno znajdziesz w swojej kuchni.
Zielona herbata wspomaga odchudzanie? Zielona herbata wspomaga odchudzanie? fot. Shutterstock

Roślinny fat burning

ZOBACZ PIĘKNE ZDJĘCIA NAGICH ATLETEK!

Rozebrane atletki. Niezwykłe fotografie Dominiki Cuda [ZDJĘCIA]

W preparatach odchudzających często spotykamy podobne substancje, jak w kapsułkach, proszkach czy napojach z napisem "fat burning". Są to wyciągi roślinne lub ich syntetycznym odpowiedniki. Większość z nich można znaleźć w tradycyjnych produktach, które mamy już w swoich kuchennych szafkach lub z łatwością znajdziemy w każdym sklepie. Trener i dietetyk: Jacek Bilczyński ułożył listę 6 naturalnych spalaczy tłuszczu, które z powodzeniem zastąpią magiczne kapsułki.

Wejdź na kanał Jacka Bilczyńskiego na YouTube

Zobacz, jakie produkty naturalnie odchudzają i odwiedź kanał Jacka Bilczyńskiego na youtube.

kawa kawa Fot. Shutterstock

Kawa, a raczej kofeina

Głównym składnikiem aktywnym kawy jest kofeina, która działa pobudzająco. Kofeina stwarza korzystne warunki do spalania tkanki tłuszczowej, dzięki nasileniu aktywności szlaków metabolicznych uczestniczących w tym procesie oraz hamowaniu łaknienia. Osoby spożywające kofeinę na kilkadziesiąt minut przed wysiłkiem spalają więcej tłuszczu i mają większą motywację do prowadzenia aktywności. Nie dziwi więc fakt, że to bazowy składnik większość dostępnych obecnie preparatów odchudzająco-stymulujących.

W tradycyjnej kawie zawartość kofeiny różni się w zależności od gatunków kawowca oraz sposobu przygotowanie. W przybliżeniu wygląda to następująco:

- filiżanka espresso to około 60-80 mg kofeiny,

- szklanka rozpuszczalnej to 90-110 mg kofeiny,

- szklanka parzonej to 100-120 mg kofeiny

Jedna porcja powinna wynosić od 100 do 150 mg . Najlepiej spożywać ją w godzinach porannych oraz na około 30-40 minut przed planowanym wysiłkiem. Nie zapominaj, że dodatek mleka, śmietanki czy cukru podnosi jej kaloryczność i ogranicza wpływ samej kofeiny na spalanie tkanki tłuszczowej.

pieprz cayenne pieprz cayenne shutterstock

Pieprz cayenne: kapsaicyna

Aktywną substancją w pieprzu cayenne jest kapsaicyna, często dodawana do preparatów odchudzających i... gazów pieprzowych służących do samoobrony. Spożycie kapsaicyny powoduje wzrost termogenezy organizmu i zwiększa zdolność do spalania tłuszczu. Dawka powinna mieścić się w przedziale 1/2-1 łyżeczki w ciągu dnia . Pieprz można dodawać do wszystkich posiłków, a szczególnie przedtreningowego. Inną metodą jest dodawanie niewielkiej ilości do wody z cytryną, a nawet herbaty.

Kurkuma Kurkuma Shutterstock

Kurkuma: wspomaga metabolizm

Kurkuma wspomaga metabolizmu tłuszczu, zmniejsza szybkość jego magazynowania w komórkach wątroby, może również wykazywać niewielkie działanie termogeniczne. Zawarte w niej aktywne substancje hamują wydzielanie mediatorów stanu zapalnego, co przyczynia się dodatkowo do szybszej regeneracji po wysiłku fizycznym. By działała skutecznie, należy spożywać około 1 łyżeczki dziennie.

Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy Shutterstock

Ocet jabłkowy: kwasy owocowe

Ocet jabłkowy, kombucha, jogody acai? naturalne sposoby na odchudzanie.

Zawarte w nim kwasy owocowe, w tym przypadku - kwas jabłkowy, stosowane są również w kosmetologii. Ocet sam w sobie nie przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej, ale sprawdzi się np. przed imprezą, gdzie serwowane będą tłuste, obfite posiłki. Kwasy owocowe hamują bowiem wchłanianie sporej ilości tłuszczu z pożywienia. Oznacza to, że to, co zjadamy nie dostarcza tylu kalorii, ile wynikałoby z wyliczeń. Octu lepiej używaj ostrożnie: najlepiej 1 łyżkę z zieloną sałatą . Stosowany reglanie w dużych ilościach zahamuje wchłanianie nie tylko tłuszczu, ale również witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i może przyczynić się do kłopotów trawiennych.

Cynamon Cynamon Shutterstock

Cynamon: stabilizuje insulinę

Cynamon stabilizuje poziom insuliny, jednego z kluczowych hormonów, odpowiadających za metabolizm węglowodanów. Już 1 łyżeczka cynamonu dziennie, spożywana regularnie jako dodatek do posiłków czy kawy pomoże zmniejszyć apetyt na słodycze i zlikwiduje napady wilczego głodu.

Zielona herbata Zielona herbata Shutterstock

Zielona herbata: epigalokatechiny hamują apetyt

O korzystnym wpływie zielonej herbaty na odchudzanie słyszał chyba każdy. Obecne w niej epigalokatechiny hamują apetyt, przyspieszają metabolizm, zwiększają termogenezę. Naukowcy odkryli również, że zielona herbata hamuje nieco wchłanianie tłuszczu z pożywienia w przewodzie pokarmowym!

Zielona herbata jest bezpieczna dla osób z problemami sercowymi, nie podnosi ciśnienia tętniczego, więc może okazać się alternatywą dla kofeiny. By czerpać z jej pozytywnych właściwości najlepiej wypijać kilka filiżanek dziennie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA