1. Do miseczki wsypać ok. 4 łyżek płatków owsianych górskich.
2. Dodać kilka pokrojonych migdałów i orzechów włoskich (lub innych).
3. Drobno pokroić 3 suszone morele i razem z łyżką suszonej żurawiny dodać do płatków.
4. Dosypać łyżkę siemienia lnianego, całość wymieszać i zalać wrzątkiem do poziomu płatków.
5. Gdy płatki nasiąkną wodą dodać 2 łyżki otrębów owsianych i ewentualnie łyżeczkę miodu.
6. Na koniec dodać garść borówek i pokrojoną gruszkę. W zależności od sezonu wykorzystujemy inne owoce do owsianki np. jabłka, nektarynki, kiwi.
Składniki:
- 1 szklanka płatków owsianych
- 2 małe jabłka
- 2 łyżeczki miodu
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- szczypta soli
- ok. pół szklanki gorącej wody
- 1 jajko
- 1/3 szklanki mleka
- 1 łyżka oleju/oliwy
- owoce i jogurt naturalny do podania
Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni. Płatki zalać gorącą wodą, dodać szczyptę soli. Poczekać ok. 15 minut, aż płatki zmiękną. W tym czasie pokrojone jabłka z dodatkiem cynamonu i miodu rozprażyć w małym garnku. Kiedy zarówno jabłka, jak i płatki będą gotowe należy je połączyć ze sobą.
Jajko ubić z mlekiem, a następnie dodać olej i wymieszać do połączenia składników. Do posmarowanych cienką warstwą masła foremek żaroodpornych nałożyć przygotowane płatki, wyrównać powierzchnię łyżką. Wszystko zalać masą mleczno-jajeczną. Należy postukać w boki foremek, aby płyn wypełnił wolne przestrzenie.
Piec w piekarniku przez 20-25 minut, do zrumienienia. Podawać z jogurtem i/lub owocami.
Przepis pochodzi z bloga, który prowadzę z mężem: Barbellkitchen.pl. Jest to naszym zdaniem idealne śniadanie! Awokado zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwas oleinowy, kwas linolowy oraz ich estry) z rodziny omega-3 - czyli źródło zdrowia dla naszego organizmu. W paleolicie dużo łatwiej było o tego rodzaju tłuszcze. Dzisiaj mięso i jaja zwierząt karmionych zbożem posiadają więcej tłuszczy omega-6, wywołujących u ludzi różnego rodzaju stany zapalne. Dlatego dbając o prawidłowe proporcje (1:1) staramy się, aby w naszej diecie było więcej ryb, tranów (w tym suplementacji tranem), jaj z wolnego wybiegu i właśnie awokado. Czy wiecie, że 85% kalorii w owocu stanowią kwasy tłuszczowe! Dzięki temu będziecie dłużej nasyceni i nie przytyjecie! Dlatego gdy pomyśleliśmy o idealnym śniadaniu pomysł padł na mieszankę awokado i jaj. Próbujcie!
Składniki:
- dojrzałe awokado
- 2 jaja z wolnego wybiegu (lub przynajmniej wzbogacone omega3)
- odrobina soli, pieprzu do smaku
- zioła - dodaliśmy tymianek
Przygotowanie: Nastaw piekarnik na 180 stopni. Umyj awokado, przetnij na pół i delikatnie powiększ dziurkę łyżką. Wbij jajko do filiżanki. Najbardziej zależało nam na żółtku, więc najpierw włóż je + ilość białka, jaka się mieściła na owocu i nie spływała bokiem. Awokado położyliśmy na ruszcie, żeby się nie wywracało i zapiekaliśmy ok. 12-15min. Do śniadania dołączył pan pomidor polany oliwą i upieczony razem z awokado i mozzarella, którą polecamy wszystkim, nieuczulonym na nabiał. Tymianek posłużył do przybrania i podkreślenia smaku pomidora. Polecamy też świeżą bazylię!
Dla mnie zdrowym i smacznym śniadaniem jest:
- 1 małe opakowanie jogurtu naturalnego 0%
- 1 łyżeczka wiórków kokosowych
- kilka łyżek rozmrożonych owoców ( u mnie mieszanka malin, porzeczek itp.)
Jogurt mieszamy z wiórkami. Do szklanki na dno dajemy łyżkę owoców, na to delikatnie wlewamy jogurt nakładamy owoce i posypujemy kilkoma wiórkami kokosowymi. Pyszne i smaczne!
Lubię takie śniadanie, bo to alternatywa dla owsianki, muesli czy jogurtu z otrębami.
Składniki:
- pół opakowania sera typu twaróg (chudy)
- 12 łyżek otrębów, mogą być mieszanką lub tylko jednym z rodzajów, ja nie mielę, wrzucam w całości
- 2 jajka - łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- czosnek, pieprz i inne przyprawy (ja lubię majeranek i zioła prowansalskie)
- ewentualnie ziarna sezamu, pestki dyni, prażony słonecznik (kulki można obtoczyć lub posypać)
Całość mieszamy delikatnie łyżką, formujemy w kulki wielkości pięści. Do piekarnika blachę wstawiamy na środkowy poziom i pieczemy około 30 minut w temperaturze 200 stopni. Z podanych proporcji można zrobić 4 bułki, które spokojnie powinny wystarczyć na 2 dni, dlatego ja robię z połowy porcji, bo świeże są pyszne! Pewnie zjadłabym wszystkie cztery. Bułki mają dość chrupiącą skórkę, ale wilgotne są w środku, dzięki czemu osoby, które tak jak ja lubią pieczywo, mogą je zastąpić bez szkody dla diety. Na zdjęciu dodałam do bułki 3 rodzaje papryki, pokrojone w kostkę (czerwona, żółta i zielona), które połączyłam z resztą sera twarogowego. Dowolność jest oczywiście i nic nie stoi na przeszkodzie, by taką bułkę zjeść z pastą rybną, wędliną etc.
Przepis na granolę :
450 g płatków owsianych
120 g ziaren słonecznika
120 g ziaren sezamu
1 jabłko , starte na tarce na mus
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka imbiru
5 łyżek płynnego miodu
100 g jasnego brązowego cukru
250 g całych migdałów
1 łyżeczka soli
2 łyżki oleju słonecznikowego
300 g rodzynków
Wymieszać wszystko z wyjątkiem rodzynek. Wysypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 170C około 40 minut (do zarumienienia i wysuszenia), mieszając w trakcie kilka razy. Po wystudzeniu wymieszać z rodzynkami.
Kostkę białego sera zblendować albo zmiksować z jogurtem naturalnym (2-3 łyżki lub według uznania) i bananem. Przełożyć do miski i posypać granolą (według uznania). Granolę można również jeść z mlekiem jako muesli.
Pyszne, zdrowe i sycące śniadanie. Serdecznie polecam!
Składniki:
- 5 łyżek musli bez cukru
- 3/4 szkl. mleka owsianego bio
- łyżka jagód goji
- łyżka ziaren słonecznika
- łyżka pestek z dyni
- odrobina siemienia lnianego
- 1/2 łyżeczki kakao
- 1/2 pokrojonego w plasterki banana
- kilka sztuk przekrojonych na pół winogron
Wszystkie składniki wymieszać ze sobą i gotowe.
Moim ulubionym zdrowym śniadaniem jest kakaowy omlet z owocami
Składniki na 1 porcję :
- 3 białka jaj
- jedno żółtko jaja
- łyżka kakao o obniżonej zawartości tłuszczu
- 3 tabletki słodziku
- owoce (wedle gustu)
- łyżeczka oliwy z oliwek
Przygotowanie :
W mikserze ubić białka, następnie dodać żółtko wraz z łyżeczką kakao. Mieszać na wysokich obrotach około 1-2 min. Garść naszych owoców wsypać do miksera wraz ze słodzikiem. Miksować na delikatnych obrotach kilka sekund. Rozgrzać patelnię skropioną łyżeczką oliwy z oliwek (najlepiej przy pomocy pędzelka rozprowadzić oliwę równomiernie ), wlać zawartość masy z miksera. Smażyć pod przykrywką około 5-8 minut. Przewrócić omlet na druga stronę i smażyć już tylko 3 minuty. Przełożyć na talerz. Całość posypać jeszcze pozostałymi owocami. SMACZNEGO !
Omleta można podawać z innymi odżywczymi składnikami, na przykład : jogurtem naturalnym, łyżką masła orzechowego (o zawartości minimum 90 procent orzechów) lub łyżką miodu.
P.S - dla zwiększenia zawartości błonnika do omleta (podczas miksowania) można dodać łyżkę otrąb owsianych.
Składniki na jedną porcję:
100 g jogurtu naturalnego
1 jajko
1/2 łyżeczki proszek do pieczenia
1/2 łyżeczka sody oczyszczonej
stevia ( do smaku) moze byc bez
1/4 szklanki mąki pelnoziarnistej
1/2 łyżeczki wanilii
Przygotowanie: wymieszać wszystkie skłaniki razem i odstawić na 15 minut. Na patelni bez tłuszczu uprażyć migdały. Na rozgrzanej patelni smażyć małe placuszki (2 łyżki ciasta na jeden placuszek). Podawać z ulubionymi owocami.
Jednym z moich ulubionych śniadań jest jajko w koszulce na cukinii z pomidorami. Do jego wykonania zainspirował mnie odcinek Master Chef I edycji programu.
Składniki na 2-3 osoby:
- jedna mała cukinia (200-300 g)
- 1 pomidor
- 1 ząbek czosnku
- 2-3 jajka (w zależności dla ilu osób robimy śniadanie)
- grzanki z chleba lub bułek ( mnie bułki według przepisu ze strony: nienazarty.blog.pl)
- sól, pieprz, oregano
- łyżka oliwy
- 2 łyżki octu
Wstawiamy wodę na jajka w koszulce w takiej ilości, by po wbiciu do wody zakrywały jajko całkowicie. Cukinię myjemy, kroimy w kostkę i wrzucamy na rozgrzaną oliwę. Po 10 minutach wrzucamy pokrojonego w kostkę pomidora oraz posiekany czosnek i przyprawiamy solą, pieprzem i ziołami. Do wody dodajemy ocet. Gdy zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i bardzo delikatnie wbijamy jajko tuż nad wodą. Delikatnie mieszamy wodę łyżką, by powstał mały wir, który ładnie uformuje jajko. Woda powinna "pyrkać", a nie mocno wrzeć. Jajko po około 4 minutach będzie ugotowane na miękko. Po tym czasie wyjmujemy i delikatnie osuszamy na ręczniku papierowym, po czym układamy na wyłożonej na talerzu cukinii z pomidorami. Podajemy z grzankami skropionymi oliwą.
Niebo w gębie!