Szukasz dla siebie odpowiedniej diety? Sprawdź te książki >>
Awokado zawiera dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają stężenie złego cholesterolu we krwi. Awokado zwiększa też wchłanianie karotenoidów, substancji, które zmniejszają ryzyko zawału. Oprócz zdrowego tłuszczu awokado zawiera też witaminę E, błonnik, folacynę i potas.
Guacamole, czyli zmiksowane lub wymieszane awokado, posiekana czerwona cebula, sok z cytryny i oliwa z oliwek, to dobry pomysł na przekąskę, dodatek do obiadu czy dip do warzyw. Żeby nie przesadzić z kaloriami, jedź pół awokado dziennie.
Ciecierzyca zawiera znaczne ilości błonnika, zwłaszcza frakcji nierozpuszczonych, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Wspomaga trawienie oraz obniża poziom glukozy we krwi. Zawarte w niej nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy i kwas oleinowy poprawiają gospodarkę lipidową, korzystnie wpływają na śledzionę, trzustkę i żołądek. Poza tym ciecierzyca zawiera ryboflawinę, niacynę, tiaminę i kwas foliowy, dzięki którym poprawia odporność i wpływa pozytywnie na stan włosów, skóry i paznokci.
Z ciecierzycy, prażonych ziaren sezamu i oliwy z oliwek możesz przyrządzić hummus. Jest niskokaloryczny i zawiera dużo błonnika. Hummus możesz jeść jako drugie śniadanie z pełnoziarnistą tortillą. Możesz także dodać go do hamburgera i zastąpić nim tłuste sosy. Hummus z warzywami to dobra propozycja na przegryzkę.
Pomidory zawierają likopen, barwnik nadający im czerwony kolor, który neutralizuje wolne rodniki, przez co spowalnia procesy starzenia i działa antynowotworowo. Co ciekawe, likopen jest łatwiej przyswajalnyw przetworzonych pomidorach, dlatego oprócz świeżych pomidorów, jedź także pomidory z puszki i pij sok pomidorowy.
Żeby zrobić salsę, wystarczy wziąć 4 dojrzałe pomidory, sparzyć, obrać je ze skórki, pokroić na ćwiartki i usunąć pestki. Drobno posiekać i wymieszać z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, posiekaną cebulą, ulubionymi ziołami, papryczką chilli. Dolać łyżkę oliwy z oliwek i łyżkę soku z cytryny. Odstawić na godzinę do lodówki i podawać jako dodatek do hot dogów, hamburgerów czy kiełbasek z grilla.
Jogurt grecki (w żadnym wypadku gotowe jogurty owocowe) pomaga w odchudzaniu. Dlaczego? Dzięki zawartości białka, jaka się w nim znajduje - dwa razy więcej niż w innych jogurtach. A białko jest dłużej trawione, więc lepiej syci. Najlepiej jest sięgać po jogurt o jak najniższej zawartości cukru, co pozwala zapobiegać gwałtownemu wzrostowi poziomu cukru we krwi, pohamować napady głodu i utrzymywać organizm w trybie spalania kalorii pochodzących z tłuszczu.
Z jogurtu greckiego możesz przygotować grecki sos tzatziki. Wystarczy zetrzeć na tarce ogórek i odcisnąć z niego sok. Połączyć go z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i ulubionymi ziołami, doprawić pieprzem i solą. Tzatziki dobrze smakuje z kurczakiem z grilla albo z grillowanymi warzywami.
Więcej propozycji niskokalorycznych i zdrowych dań z jogurtu greckiego znajdziesz tutaj.
Podstawowy przepis na klasyczny winegret to łyżka octu winnego i 3 łyżki oliwy z oliwek. Powstało jednak dużo wersji winegretu, do włoskiego dodajemy olej balsamiczny i oregano, do francuskiego musztardę dijon i łyżeczkę miodu, do azjatyckiego pastę miso.
Jaka jest korzyść dla sylwetki? Kwas octowy uruchamia produkcję białek rozkładających tłuszcz. Do sosu możesz dodać także ocet jabłkowy. Naturalnie mętny, niepasteryzowany ocet jabłkowy dostarcza witamin, minerałów, aminokwasów, enzymów, kwasów organicznych. Dzięki nim wspomaga pracę wątroby, pomaga oczyszczać organizm z toksyn. Przeczytaj więcej naturalnych sposobach na oczyszczanie organizmu.