Co pić latem, by nie utyć?

O tym, żeby regularnie nawadniać organizm, powinniśmy pamiętać każdego dnia. W upały jednak pragnienie znacznie silniej daje nam o sobie znać. Zwykła woda niegazowana nas uratuje, ale czasem mamy ochotę na coś innego. Co pić latem, by nie utyć? Z takim zapytaniem zgłosiłam się do dietetyków.
Pragnienie? Pij! Pragnienie? Pij! fot. Shutterstock

Pamiętaj o tym, by nawadniać organizm!

Dołącz do nas na Facebooku

Specjaliści do Spraw Żywienia z Poradni Dietetycznej "halsa" odpowiadają na najczęściej nurtujące pytania dotyczące napojów! Dlaczego? Dlatego, że ważne jest nie tylko to, by pić, ale przede wszystkim to, co pijemy.

- Szczególnie latem powinniśmy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i pić około 1,5-2 litrów płynów na dobę. Jeśli dbamy o linię najlepiej wybierać średniozmineralizowaną wodę niegazowaną i słabą herbatę (zieloną, owocową lub ziołową). Warto natomiast unikać słodzonych napojów, takich jak coca-cola, ponieważ zawierają dużo cukru, przez co są bardzo kaloryczne i słabo nawadniają. Lepiej także zachować umiar w piciu soków owocowych. One również są bardzo słodkie, dlatego powinniśmy je pić jedynie dla smaku, a nie po to aby ugasić pragnienie - mówi Aneta Łańcuchowska.

Jaką wodę wybrać? Jakie soki pić? Piwo jasne czy ciemne? Na te i wiele więcej pytań odpowiedzieli nam specjaliści!

Soki owocowe i warzywne. Soki owocowe i warzywne. fot. Shutterstock

Soki

Soki owocowe i warzywne - pić czy nie? Jeśli tak, to które wybierać? Jak dużo można ich wypić i kiedy najlepiej? Czy mieszać je z wodą?

Soki warzywne są jak najbardziej polecane, ponieważ zawierają dużo mikroelementów oraz błonnika. Trzeba pamiętać, że zwykle zawierają sporo soli, jednak w upalne dni, kiedy wraz z potem tracimy dużo minerałów, nie musimy się tym zbytnio przejmować (oczywiście jeśli nie mamy nadciśnienia).

Kupując sok owocowy warto zwrócić uwagę, aby na opakowaniu było wyraźnie napisane słowo "sok". Półki sklepowe uginają się od produktów, które imitują prawdziwe soki, a tak naprawdę są syntetycznie barwionymi, aromatyzowanymi i konserwowanymi napojami owocowymi. Jak najbardziej warto rozcieńczać soki w proporcjach 50:50. Dzięki temu lepiej nawadniają i są mniej kaloryczne.

Napoje gazowane zostaną opodatkowane? Napoje gazowane zostaną opodatkowane? fot. Shutterstock

Napoje gazowane

Słodzone napoje gazowane: normalne i light - czy jest różnica?

Napoje typu light od zwykłych różnią się przede wszystkim zawartością cukru.

Light zawierają go mniej, lub wcale, aby jednak nie były pozbawione smaku, cukier w nich został zastąpiony syntetycznymi słodzikami. Wbrew obiegowym opiniom najczęściej używane słodziki - aspartam i acesulfam K - nie są rakotwórcze ani toksyczne.

Niewielki odsetek osób może odczuwać negatywne objawy po ich spożyciu, jednak wynika to z nadwrażliwości lub alergii na te substancje. Nie łudźmy się jednak, że napoje typu light są zdrowsze. Owszem, zawierają mniej cukru, jednak ilość konserwantów, barwników, fosforu w przypadku coli oraz innych dodatkowych substancji jest taka sama w napojach typu light jak i w tych normalnych.

Woda: gazowana czy nie? Woda: gazowana czy nie? fot. Shutterstock

Woda: gazowana czy nie?

Woda - czy gazowana jest ok., czy powinniśmy pić jedynie niegazowaną? Co z wodą smakową? Jaką wybrać: mineralną czy źródlaną?

Zarówno woda gazowana, jak i niegazowana ma swoje zalety i wady. Dwutlenek węgla ma działanie konserwujące, dlatego woda nim nasycona dłużej po otwarciu zachowa świeżość. Jednak działa on też rozkurczowo na ściany żołądka, przez co może sztucznie hamować pragnienie. Dlatego jeśli chcemy się nawodnić, lepiej wybierać wodę niegazowaną.

Zdecydowanie należy wybierać wodę mineralną, bo w przeciwieństwie do źródlanej zawiera ona minerały, które wytracamy wraz z potem. Tym bardziej należy unikać wód smakowych, które również są pozbawione cennych minerałów, a co więcej są dosładzane i sztucznie konserwowane.

Uwzględnienie we własnej diecie kefiru przyczynia się do szeregu korzyści zdrowotnych. Uwzględnienie we własnej diecie kefiru przyczynia się do szeregu korzyści zdrowotnych. fot. Shutterstock

Maślanka, kefir, jogurty pitne

Maślanka, kefir, jogurty pitne - na co zwrócić uwagę i jak często można je pić? Czy możemy robić koktajle owocowe na ich bazie, jeśli chcemy słodszy wariant?

Maślanka i kefir są jak najbardziej polecane, ponieważ zawierają cenny wapń i pełnowartościowe białko, natomiast w przypadku jogurtów pitnych warto dokładnie przeczytać skład, ponieważ często są dosładzane (przez co są bardziej kaloryczne), a także sztucznie aromatyzowane i barwione. Lepiej wybierać te produkty, które zawierają mniej tłuszczu.

Warto także pamiętać, że owocowe jogurty pitne zwykle niewiele mają wspólnego z owocami i zawierają ich w swoim składzie najwyżej kilka procent.

Znacznie lepszym pomysłem jest samodzielne przygotowanie w domu koktajlu ze świeżych owoców na bazie maślanki lub kefiru.

Kolorowe drinki alkoholowe. Kolorowe drinki alkoholowe. fot. Shutterstock

Drinki alkoholowe

Drinki alkoholowe - jeśli wieczorem chcemy się schłodzić drinkiem to jakie wybierać, żeby były jak najmniej tuczące?

Dla osób dbających o linię drinki w ogóle nie są polecane, ponieważ są wysokokaloryczne. Drink przygotowany z napoju gazowanego, wódki i syropu może zawierać nawet 200-250 kcal, a niektóre nawet dwukrotnie więcej! Warto zdawać sobie sprawę z tego, że alkohol sam w sobie jest bardzo kaloryczny (1 gram dostarcza 7 kcal, a więc kieliszek czystej wódki to około 70 kcal) i odwadnia organizm. Osoby, które liczą kalorie powinny wybierać raczej wytrawne wino czerwone, które dodatkowo jest źródłem przeciwutleniaczy.

Piwo: jasne, ciemne czy owocowe? Piwo: jasne, ciemne czy owocowe? fot. Shutterstock

Piwo: jasne, ciemne czy smakowe?

Piwo jasne czy ciemne? Czy unikać smakowych piw typu wiśnia w piwie, miodowych, jabłkowych?

Piwa ciemne zawierają zwykle więcej węglowodanów, a więc są bardziej kaloryczne od jasnych. Z kolei piwa smakowe zwykle są dodatkowo dosładzane, a więc są jeszcze bardziej kaloryczne od ciemnych. Szklanka tradycyjnego jasnego piwa dostarcza około 115 kcal, natomiast szklanka piwa smakowego około 150 kcal. Niestety piwo nie należy do dietetycznych napojów, nawet w kategorii napojów alkoholowych, ponieważ zawiera dużo węglowodanów i to o bardzo wysokim indeksie glikemicznym, przez co bardzo pobudza apetyt.

Rafał Hornberger

Aneta Łańcuchowska

Poradnia Dietetyczna hälsa

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.