Pompki to wymagające ćwiczenie. Jest ciężkie, angażuje do pracy wiele grup mięśni i bardzo łatwo popełnić błąd w czasie jego wykonywania. - Ćwiczący często zapominają o tym, że w czasie robienia pompek ich ciało powinno być ułożone równolegle do podłoża. Nie wolno opuszczać odcinka lędźwiowego kręgosłupa, bo to niepotrzebnie go obciąża i naraża na kontuzje. Jeśli ktoś nie daje rady poprawnie wykonać pompek, może ułatwić sobie zadanie i wybrać zmodyfikowaną wersję tego ćwiczenia - na podwyższeniu (oparcie rąk np. na skrzyni) lub pompki damskie (nogi ugięte w kolanach, oparte na podłożu) - radzi Karolina Brzuszczyńska - trenerka personalna, instruktorka Taekwondo.
Chociaż brzuszki wydają się najprostszym ćwiczeniem pod słońcem, wiele osób popełnia poważny błąd w czasie ich wykonywania. Przystępując do brzuszków, gdy leżymy już na podłożu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby odcinek lędźwiowy kręgosłupa ściśle do niego przylegał. Stanie się tak, gdy przed rozpoczęciem ćwiczenia lekko napniemy mięśnie brzucha. W żadnym momencie ćwiczenia w tym miejscu nie może pojawić się pusta przestrzeń. Dlaczego to takie ważne? Jeśli nie spełnimy tego warunku, ćwiczenie będzie nieskuteczne, poza tym - bardzo szkodliwe i obciążające dla kręgosłupa.
Hantle są wykorzystywane do wielu ćwiczeń, ale najpopularniejsze z nich to te pozwalające wyrzeźbić bicepsy i tricepsy. Są proste w wykonaniu, ale nie oznacza to wcale, że nie popełniamy tu żadnych błędów. - Często ćwiczący wybierają zbyt ciężkie hantle, w efekcie czego, w czasie ćwiczenia dochodzi u nich do szkodliwych na dłuższą metę przeprostów w stawach łokciowych. Jak uniknąć tego błędu? Wystarczy wykonywać to ćwiczenie starannie, bez pośpiechu i zwracać uwagę na to, aby nie prostować do końca ręki w łokciu. Dzięki temu będzie bezpieczne dla stawów i przyniesie pożądane efekty - mówi Agnieszka Matracka - trenerka personalna.
W trakcie wykonywania tego ćwiczenia popełniamy często taki sam błąd, jak przy robieniu pompek - opuszczamy ("zwieszamy") odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co powoduje nadmierne obciążenie go i może skutkować bólem pleców i w dalszej perspektywie - niepotrzebnymi kontuzjami.
Aby tego uniknąć, najlepiej wykonywać plank bokiem do lustra, bo wtedy łatwiej kontrolować nam ułożenie ciała (powinno być ustawione idealnie równolegle do podłogi). Z kolei nadmierne wypchnięcie do góry bioder sprawi, że plank będzie nieskuteczny. Za odpowiednie ułożenie ciała w tym ćwiczeniu dużą odpowiedzialność ponoszą mięśnie brzucha - mocne ich napięcie pomoże zachować prawidłową postawę i zabezpieczy kręgosłup.
W czasie wykonywania składów na zajęciach fitness lub pod okiem trenera personalnego często słyszymy: "Kolano nie może przekraczać linii palców u stóp". Chociaż wiemy, że powinniśmy tego pilnować, często bagatelizujemy sprawę. Duży błąd. Dlaczego to takie ważne?
- Podczas wykonywania różnego rodzaju przysiadów, zwiększa się powierzchnia styku w stawie rzepkowo-udowym - mówi Magdalena Syrek, fizjoterapeutka z Carolina Medical Center. - Zwiększa się też nacisk na rzepkę, powodując tym samym większe obciążenie chrząstki stawowej. Prawidłowa technika wykonywania przysiadów (gdy kolano nie przekracza linii palców), pozwala nam zabezpieczyć je przed uszkodzeniem. Równoczesne zaangażowanie przeciwstawnych grup mięśniowych (z przodu uda - mięsień czworogłowy i z tylu - grupa kulszowo-goleniowa) minimalizuje ruchy translatoryczne (nadmierne "tarcie") w kolanie oraz równomiernie rozkłada nacisk na większą powierzchnię w stawie, chroniąc tym samym łąkotki oraz więzadła krzyżowe. Dodatkowo, zaangażowanie mięśni pośladkowych, zmniejsza ryzyko powstania w przyszłości przykurczów oraz nieproporcjonalnego rozwoju przedniej części nóg w stosunku do tylnej, co może zwiększyć ryzyko urazów kolan.
Zarówno rozgrzewka wykonywana przed ćwiczeniami, jak i stretching po nich, są bardzo ważnym elementem każdego treningu. Brak, któregoś z tych elementów naraża nas na niepotrzebne kontuzje. Tu nie ma miejsca na wymówki, to bardzo poważny błąd, którego należy unikać.
Rozgrzewka pozwala rozgrzać mięśnie i stawy uelastycznić je, przygotować układ krążenia i oddychania do wzmożonego wysiłku. Zwiększa naszą wydolność i efektywność treningu. Stretching nie jest mniej ważny.
- W czasie aktywności fizycznej dochodzi do skurczu mięśni, mikrouszkodzeń, które po 2-3 dniach odczuwamy w postaci zmęczenia i bólu, potocznie nazywanego "zakwasami" - dodaje Magdalena Syrek. - Jest to naturalny proces gojenia zachodzący w naszym organizmie. Mięsień goi się w "skróconej" pozycji, takiej w jakiej "pozostawiliśmy" go po ostatnim treningu. W miarę upływu czasu powtarzany błąd - brak rozciągania - powoduje przykurcze mięśni i możne doprowadzić do ich uszkodzenia (np. zerwanie ścięgna Achillesa w czasie gry w piłkę nożną, w trakcie szybkiego startu do piłki). Aby przeciwdziałać takim kontuzjom, zawsze po wzmożonym wysiłku należny poświecić 15-20 minut na statyczne rozciąganie w celu przywrócenia początkowej długości ścięgien, mięśni, zwiększeniu ukrwienia i odżywienia, dotlenienia tkanek.