Obniża apetyt, zmniejsza stan zapalny. Udowodnione zalety z aktywności fizycznej, o których mogłeś nie słyszeć

O tym, że aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia, a ćwiczenia wspomagają odchudzanie i pozwalają zachować szczupłą sylwetkę, wiedzą już wszyscy. Ale istnieje o wiele więcej argumentów, o których prawdopodobnie nie masz pojęcia, świadczących o tym, że warto trenować regularnie.
Aby mieć szczupłe uda bez cellulitu, trzeba połączyć zdrową dietę z treningami i odpowiednią pielęgnacją. Aby mieć szczupłe uda bez cellulitu, trzeba połączyć zdrową dietę z treningami i odpowiednią pielęgnacją. Fotolia

Dzięki treningowi stajesz się mądrzejszy

Okazuje się, że z regularnego uprawiania sportu może skorzystać twój umysł. Jak wykazali badacze z Instytutu Badań nad Chorobą Alzheimera i Starzeniem Mózgu na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, ćwiczenia usprawniają procesy zapamiętywania i kojarzenia faktów. Naukowcy odkryli, że regularne ćwiczenia aerobowe wzmacniają istotę szarą w mózgu u wszystkich badanych dorosłych.

Autor publikacji, profesor Yaakov Stern, podkreślił, że z wiekiem, może nastąpić spadek zdolności myślenia. Jego badania pokazują jednak, że regularne ćwiczenia mogą pomóc go spowolnić, a nawet mu zapobiec. 

Dr Stern i jego współpracownicy obserwowali 132 osoby w wieku od 20 do 67 lat, które losowo przydzielano do dwóch grup. Pierwsza przez sześć miesięcy uprawiała ćwiczenia aerobowe: chodzenie na bieżni, jazdę na rowerze stacjonarnym lub maszynę eliptyczną, symulującą wchodzenie po schodach. Druga rozciągała się cztery razy w tygodniu. 

Badacze odkryli, że ćwiczenia aerobowe są dwa razy bardziej skuteczne w poprawianiu zdolności myślenia, niż rozciąganie. Ćwiczący aeroby poprawili swoje wyniki ogólne w testach o 0,5 punktu, natomiast ci, którzy wykonywali ćwiczenia rozciągające o zaledwie 0,25 punktu.

Badanie wykazało, że ćwiczenia wpłynęły na połączenia neuronalne w obszarach kontrolujących funkcje wykonawcze mózgu. Dotyczą one zdolności osoby do regulowania własnego zachowania, koncentracji, organizowania i osiągania celów.

Zobacz: Dzięki drobnym zmianom schudła 20 kg i teraz jest trenerką

Zdrowa dieta Zdrowa dieta Dan Gold, Unsplash

Ćwiczenia zmniejszają apetyt

Restrykcyjna dieta sprawia, że prędzej czy później odczuwamy potężny głód z powodu zbyt wysokiego deficytu kalorii. W efekcie rzucamy się na jedzenie i efekt jo-jo murowany.

Ćwiczenia, które idą w parze z dietą, wspomagają nie tylko proces odchudzania. Powodują również, że nasz apetyt maleje. Dodanie aktywności fizycznej pozwala bowiem na zwiększenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W efekcie możemy jeść więcej, nie odczuwając głodu i nadal zjadamy mniej, niż "spalamy".

Znaczenie ćwiczeń dla utrzymania lub utraty wagi zostało dostrzeżone podczas obserwacji uczestników amerykańskiego, telewizyjnego konkursu, związanego z utratą wagi - "The Biggest Loser". Śledzenie metamorfoz uczestników przez sześć lat po emisji udowodniło, że osoby, które zwiększyły swoją aktywność fizyczną o 160 procent, utrzymały w tym czasie swoją wagę. Natomiast osoby, które zwiększyły aktywność zaledwie o około 34 procent, powróciły do wagi sprzed metamorfozy. 

Zobacz: 10 wieczornych przekąsek, które nie zrujnują twojej diety

Trening siłowy, martwy ciąg Trening siłowy, martwy ciąg Unsplash

Trening zmniejsza ryzyko osteoporozy

Jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie kości i zapobieganie osteoporozie jest wykonywanie regularnych ćwiczeń, które wspomagają utrzymanie masy kostnej. Według Narodowej Fundacji Osteoporozy w Stanach Zjednoczonych ćwiczenia nie tylko budują wytrzymałość i objętość mięśniową. Regularne uprawianie aktywności fizycznej może również zwiększyć gęstość kości, a co za tym idzie - zapobiec osteoporozie lub spowolnić rozwój choroby. 

Zobacz: Jak zrobić mostek? Oto ćwiczenia krok po kroku

Trening siłowy Trening siłowy Unsplash

Ćwiczenia obniżają stan zapalny

Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego postawili hipotezę, że ćwiczenia mogą zmniejszać stan zapalny w organizmie (pojawia się on na przykład przy chorobach autoimmunologicznych). Ich zdaniem aktywność fizyczna poprawia odpowiedź przeciwzapalną organizmu poprzez aktywację układu współczulnego.

Aby przetestować swoją hipotezę, badacze poprosili 47 uczestników o chodzenie na bieżni przez 20 minut z natężeniem dostosowanym do poziomu sprawności każdego pacjenta. Pobrali próbki krwi od uczestników przed i bezpośrednio po sesjach ćwiczeń. 

Badania wykazały, że 20-minutowa sesja umiarkowanych ćwiczeń, może mieć działanie przeciwzapalne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.