5 typów brzucha. Zobacz, co mówi twój brzuch

Kobiecy brzuch to obszar, który przysparza nam wielu problemów. Niesforny tłuszcz chętnie się tam gromadzi i niełatwo się go pozbyć. W szczególności jeśli mamy za sobą ciążę. Poznaj 5 typów brzucha, znajdź swój i dowiedz się jak wygrać z niechcianą oponką.
brzuch tarczycowy brzuch tarczycowy Pinterest

Brzuch tarczycowy

Niedoczynność tarczycy zazwyczaj zaczyna się niepozornie. Jednak jednym z jej charakterystycznych objawów jest brzuch. Tkanka tłuszczowa z powodu choroby odkłada nam się w większym stopniu niż dotychczas. Zazwyczaj to właśnie na brzuchu odkłada się najwięcej. Hormony tarczycy mają ogromny wpływ na metabolizm. Tylko leczenie i właściwa dieta są w stanie rozwiązać ten problem. 

Brzuch po ciąży Brzuch po ciąży Pinterest

Brzuch ciążowy

Brzuch po porodzie wygląda zupełnie inaczej niż przed zajściem w ciążę. Dla wielu kobiet powrót do formy sprzed ciąży to ogromne wyzwanie, czasem niemożliwe do zrealizowania. Nawet mimo wcześniej zbudowanych mięśnie, po porodzie zostaje skóra, która nie jest już tak jędrna i elastyczna, jak dawniej. Często zdarza się również, że dochodzi do poszerzenia się kresy białej na brzuchu. Oznacza to, że mięśnie brzucha nieco rozeszły się na boki, co może powodować, że brzuch jest wypukły. 

Zazwyczaj mięśnie stopniowo wracają na swoje miejsce. Odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia oraz praca nad kondycją skóry powinny wystarczyć. Jeśli jednak kresa biała przez dłuższy czas nie kurczy się, a mięśnie nie wracają na swoje miejsce, to należy udać się do lekarza.

Brzuch insulinowy Brzuch insulinowy Pinterest

Brzuch insulinooporny

U osób z początkami cukrzycy, czyli insulinoopornością, komórki nie są zdolne do pochłaniania nadmiaru glukozy. Kiedy poziom glukozy jest utrzymywany na wysokim poziomie, insulina przestaje wypełniać swoją rolę. Trzustka produkuje coraz więcej tego hormonu, by zbić cukier we krwi. Niestety organizm nie reaguje, my wciąż odczuwamy głód cukru, a komórki nie zostają odżywione. Błędne cukrowe koło prowadzi do cukrzycy typu 2, otyłości i problemów z układem naczyniowo-sercowym. Brzuch to charakterystyczny objaw problemu z insuliną. To właśnie tam odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej węglowodany, które nie zostały prawidłowo strawione. 

Brzuch stresowy Brzuch stresowy Pinterest

Brzuch stresowy

Zazwyczaj brzuch stresowy jest wystający, miękki, brakuje mu jędrności. Zaczyna się już pod biustem. Brzuch stresowy, to brzuch spowodowany kortyzolem produkowanym w wyniku nadmiernego wpływu stresu na organizm. Organizm odczuwając stres i zagrożenie za pomocą kortyzolu uwalnia do krwiobiegu cukier - dodatkową energię umożliwiającą ucieczkę w razie zagrożenia. Nagromadzony nadmiar energii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej właśnie w tym miejscu ze względu na bliskie położenie wątroby, która ma możliwość ponownego wykorzystania rezerwy tłuszczu na energie w razie kolejnej sytuacji. 

W przypadku brzucha stresowego sama dieta i ćwiczenia mogą nie wystarczyć. Przede wszystkim, w pierwszej kolejności należy uregulować poziom kortyzolu. Pozbyć się w miarę możliwości stresorów i znaleźć sposób umożliwiający nam relaksację. 

Brzuch typy jabłko Brzuch typy jabłko Pinterest

Brzuch typu jabłko

Figura jabłka charakteryzuje się zgrabnymi nogami, płaską pupą i okrągłym brzuszkiem. Takie uwarunkowanie genetyczne powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej na brzuchu. W tym przypadku jednym rozwiązaniem jest zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej, która (choć w ostatniej kolejności) ubędzie również z brzucha. Trening i dieta redukcyjna to sposób, który pomoże uporać się z oponką u figury typu jabłko

Więcej o: