Złe nawodnienie oraz 5 innych błędów, które popełniasz po treningu

Właśnie skończyłaś ciężki trening, jesteś padnięta, ale usatysfakcjonowana z tego ile udało ci się spalić kalorii lub jaki ciężar dzisiaj podniosłaś. Co robisz po treningu? Bez właściwej rutyny twój trening pójdzie na marne...
Rozciąganie po treningu przyspiesza regenerację mięśni Rozciąganie po treningu przyspiesza regenerację mięśni Fotolia

Nie rozciągasz się

To jedna z podstawowych rzeczy. Podkreślamy to często, ale to naprawdę ważne. Jeśli się nie rolujesz i nie rozciągasz, to z czasem zobaczysz efekty uboczne twojej decyzji. Dzięki rozciąganiu będziesz bardziej wytrzymała, poprawisz zakres ruchu w stawach i elastyczność mięśni.

Nawodnienie w trakcie i po treningu wspomaga metabolizm Nawodnienie w trakcie i po treningu wspomaga metabolizm Fotolia

Nie pijesz wystarczającej ilości wody

Pomyśl o całym pocie, który wylewasz podczas treningu. Twoje ciało traci mnóstwo elektrolitów i płynów podczas ćwiczeń.

Nie jedząc ani nie pijąc po treningu narażasz swoje ciało na ryzyko przejścia w" tryb głodu ", w którym twój metabolizm zwolni, zacznie gromadzić tkankę tłuszczową i wodę pod skórą.

Zamiast schudnąć, zaczniesz przybierać na wadze. Dlatego nawadniaj się przed, w trakcie i po treningu, aby maksymalnie podkręcić swój metabolizm. 

Zobacz:  Jak jeść węglowodany i nadal tracić tłuszcz?

Picie alkoholu spowalnia regenerację po treningu Picie alkoholu spowalnia regenerację po treningu https://www.instagram.com/p/Bi6zy7jnRuy/?hl=pl&tagged=drink

Pijesz alkohol

Alkohol po treningu to jeden z największych błędów, jakie możesz popelnić. Nawiązując punktu powyżej - po treningu twój organizm potrzebuje nawodnienia. A co robi alkohol? Odwadnia. Odwodnienie może prowadzić do zakrzepów. W dodatku picie napojów wyskokowych po treningu spowalnia regenerację mięśni.

Zobacz: Koktajl na drugie śniadanie. 7 smoothies na każdy dzień tygodnia, które dostarczą błonnika i pozwolą zapanować nad apetytem

Sen jest równie ważny co sam trening Sen jest równie ważny co sam trening Fotolia

Późno się kładziesz

Regeneracja jest równie ważna, co sam trening. To własnie w jej trakcie rosną mięśnie. Odpowiednia dawka snu pozwala na właściwą regenerację mięśni nadwyrężonych po intensywnym treningu. 

Posiłek potreningowy Posiłek potreningowy Fotolia

Nie jesz

Jedzenie jest dla twojego ciała paliwem, energią dzięki której jesteś w stanie funkcjonować.

Po intensywnym treningu tej energii brakuje, szczególnie mięśniom, które potrzebują jej do regeneracji. Także nie rezygnuj z posiłku, zjedz coś po ok 30 minutach. Postaraj się, aby twój posiłek był zbilansowany. Postaw na białka i węglowodany z odrobiną tłuszczy.

Niezdrowe jedzenie po treningu to jeden z częstych błędów Niezdrowe jedzenie po treningu to jeden z częstych błędów Fotolia

Jesz niezdrowy posiłek

Owszem, może i spaliłaś mnóstwo kalorii, ale to nie powód, żeby zaśmiecać swój organizm niezdrowym jedzeniem.

Szczególnie po treningu, kiedy potrzebuje on regeneracji, powinnaś postawić na zdrowy posiłek.

Na niezdrowe jedzenie jeszcze przyjdzie pora. Ustal sobie dni, w których pozwalasz sobie na cheatmeal'e, czyli oszukane posiłki. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.