6 powodów, dla których powinnaś być duma z tego, że się pocisz

Odczuwasz dyskomfort, kiedy pocisz się podczas ćwiczeń? Krępuje cię fakt, że już po chwili treningu zalewasz się potem? Niepotrzebnie! Pocenie się podczas aktywności fizycznej to dobry znak! Dlaczego?
Pot ochładza organizm. Pij dużo wody i nie wstydź się tego, że się pocisz. Pot ochładza organizm. Pij dużo wody i nie wstydź się tego, że się pocisz. Fotolia

Pocąc się, organizm się schładza

Termoregulacja to jedna z funkcji procesu pocenia się. Kiedy się męczysz i temperatura twojego ciała rośnie, to aby prawidłowo pracować, musisz je nieco ochłodzić. Pot odpowiada za utrzymanie ciała w temperaturze 36,6 stopni Celsjusza. 

Pot odpowiada za termoregulację i dodaje energii podczas ćwiczeń Pot odpowiada za termoregulację i dodaje energii podczas ćwiczeń Fotolia

Pot dodaje energii

Organizm osób wysportowanych dużo lepiej znosi wysiłek fizyczny niż w przypadku osób, które unikają aktywności fizycznej. Wytrenowany organizm paradoksalnie poci się bardziej. A to dlatego, że pot działa jak wsparcie. Im mocniej się pocisz, tym mniej energii zużywasz na regulację temperatury ciała. Trenując regularnie, przyzwyczajasz mięśnie do pracy na 'wyższych obrotach' i wyższej temperatury, poprawiając jednocześnie termoregulację.

Pot to detoks organizmu Pot to detoks organizmu Fotolia

Pocąc się, detoksykujesz organizm

Skóra to jedna z dróg wydalania z organizmu toksyn. W ten sposób się oczyszcza. Tak, więc jeśli męczy cię kac, idź na trening! Wspomożesz w ten sposób wątrobę i nerki i oczyścisz organizm. Pamiętaj, żeby trening nie był zbyt intensywny. Najlepiej postaw na lekkie cardio.

Pocenie się nawilża i pielęgnuje skórę Pocenie się nawilża i pielęgnuje skórę Fotolia

Peilęgnujesz skórę

Pot posiada kwaśny odczyn, dzięki czemu działa antybakteryjnie i ochronnie na skórę. Tworzy barierę ochronną UV, a także zapobiega przesuszeniu skóry. A im bardziej nawilżona skóra, tym mniej podatna na oznaki starzenia. Jednak! Nie zapominaj, że pot to również toksyny. Im mniej zdrowy styl życia prowadzisz, tym bardziej toksyczny i szkodliwy jest twój pot. Pamiętaj jednak, że nieprawidłowa pielęgnacja i niewłaściwa higiena mogą mieć działanie odwrotne.

Pot wspomaga regenerację po intensywnym treningu Pot wspomaga regenerację po intensywnym treningu Fotolia

W ten sposób wspomagasz regenerację

Jeśli "ostro" trenujesz i mocno się pocisz, to twoja krew płynie szybciej, a co za tym idzie transportuje i odprowadza szybciej na zewnątrz składniki odżywcze i resztki przemiany materii. 

Pot jest wynikiem twojej intensywnej pracy Pot jest wynikiem twojej intensywnej pracy Fotolia

Pot jest dowodem twojej pracy

Pot po treningu i w jego trakcie to powód do dumy, przede wszystkim ze względu na intensywny wysiłek. Oznaka zmęczenia to dowód na to, że nie odpuszczałaś i dałaś z siebie wszystko. Nie bez powodu znane jest przysłowie "wyciskać z kogoś siódme poty", oznaczające zmuszanie do dużego wysiłku. Tak więc: nie wstydź się potu, pot jest sexy!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.