Dieta IF to specyficzny sposób odżywiania polegający na jedzeniu posiłków w ściśle określonych przedziałach godzinowych, czyli w tzw. w oknach żywieniowych. Zgodnie z jej zasadami można jeść posiłki tylko i wyłącznie w określonych godzinach stanowiących przedział czasowy np. 12-19. Czas trwania takiego okna żywieniowego dostosowuje się w zależności od ilości spożywanych kalorii i stopnia zaawansowania - im dłużej stosujemy ten system żywieniowy, tym krótsze mogą być okna żywieniowe.
Dieta ketogeniczna opiera się na zastąpieniu węglowodanów tłuszczami. W praktyce wiąże się to ze sporą liczbą wyrzeczeń i koniecznością stosowania się do dosyć rygorystycznego menu, jednak wiele osób zaświadcza że warto! Prócz bezapelacyjnego wpływu na kondycję człowieka oraz odnotowywanego spadku wagi, dieta jest uznawana nawet za zdrowotną. Na czym dokładnie polega wyjaśnia Aneta Łańcuchowska, dietetyk Poradni Dietetycznej hälsa.
Dieta ketogeniczna zalicza się do diet niskowęglowodanowych, czyli takich które zakładają spożycie węglowodanów nie przekraczające 60 g dziennie. W przypadku diety ketogenicznej poziom węglowodanów w diecie nie przekracza 50 g dziennie, co w praktyce oznacza, w myśl zasady, że równowaga w naturze musi być zachowana, przestawienie się organizmu na czerpanie energii z tłuszczy oraz ciał ketonowych wytwarzanych w wątrobie. Tego typu procesy zachodzące w organizmie, mają niebagatelny wpływ na stan zdrowia zarówno cukrzyków jak i pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi jak np. epilepsja. Nie zaprzeczając zasadności stosowania tej diety w powyższych jednostkach chorobowych, przyjrzę się bliżej zasadności stosowania diety ketogenicznej jako diety redukującej masę ciała, oczywiście analizując jej kompleksowy wpływ na stan organizmu człowieka.
Łączenie obu diet może przynieść jeszcze więcej korzyści niż to, co każda z nich może zapewnić indywidualnie. Oprócz lepszego wspomagania odchudzania, ta kombinacja może również ułatwić łatwiejsze rozpoczęcie ketozy. Intermittent fasting sam w sobie jest korzystny i może być pomocny we wspomaganiu odchudzania, kontroli apetytu, trawienia i detoksykacji, ale może być jeszcze bardziej skuteczne w przypadku przejścia na ketozę.
Najpopularniejszą odmianą IF jest 16/8, czyli przez 16 godzin nie jesz nic i trenujesz na czczo, a następne 8 godzin, czyli w trakcie trwania okna żywieniowego, w którym spożywasz posiłki. Są rózne wariacje tej diety, a czas okna zywieniowego skraca się stopniowo wraz z poziomem zaadaptowania się do tego systemu.
W okresach postu, kiedy strawione zostanie już całe pożywienie, jedynym źródłem paliwa staje się tkanka tłuszczowa, a przestawienie się na czerpanie energii z tłuszczów powoduje przyśpieszenie ich spalania z naszego ciała.
Przechodząc na dietę ketogeniczną w miejsce produktów węglowodanowych włącz do diety większą ilość tłuszczu zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, jednocześnie pozostając na umiarkowanym poziomie spożycia białka.
Jednak zamiana węglowodanów na tłuszcze nie oznacza, że można sobie folgować. Istotne jest zdrowe odżywianie. Wybieraj zarówno tłuszcze nasycone (jak boczek, nabiał czy udko z kurczaka), jak i jednonienasycone (oliwa z oliwek) oraz wielonienasycone (ryby, jajka, siemię lniane itp.). Kontrolujjeszcze ściślej ilość i jakość węglowodanów - jedz kaszę, ryż, warzywa, a także owoce, lecz w niewielkiej ilości.
Podczas zmiany harmonogramu posiłków w celu dopasowania do okna zywiniowego organizm potrzebuje aklimatyzacji. świetnym rozwiązaniem jest wówczas dieta wysokotłuszczowa, która ułatwia poszczenie. Dzieje się tak dlatego, że dieta ketonowa pomaga zrównoważyć poziom cukru we krwi i produkcję "hormonów głodu" (takich jak grelina), ograniczając głód i pragnienie. Chociaż post nie jest wymagany na diecie keto, to takie połączenie może przyspieszyć efekty odchudzania. Kiedy pościsz, twoje ciało szuka zapasów glukozy oraz wykorzystyuje każdy magazynowany glikogen w twojej wątrobie, dla pozyskania energii. Po ich wyczerpaniu ketony są produkowane jako alternatywne źródło paliwa dla mózgu i ważnych narządów. Wobec tego post przyspiesza proces wprowadzania ketozy i wytwarzania ketonów, ponieważ szybko obniża poziom glukozy i sygnalizuje organizmowi, że nadszedł czas, aby spalić tłuszcz. Takie połączenie pozwala osiągnąć niesamowity efekt. Jednak należy pamiętać, by tego typu dieta nie trwała zbyt długo.