Zacznij od małych kroków. Na początek wyznacz sobie cel, ale nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Małymi krokami do mety. Zacznij od lekkich rozruchów. Pójdź na spacer, zrób lekką przebieżkę, wyciągnij rower z piwnicy lub wybierz się na jedne z zajęć fitness.
Pamiętaj, aby niezależnie od rodzaju treningu, przed każdą aktywnością wykonać porządną rozgrzewkę. Rozgrzewka to podstawowy element treningu, który pomaga zapobiegać kontuzjom. Szczególnie po dłuższej przerwie treningowej powinnaś skupić się na solidnym rozruchu. Rozgrzej wszystkie stawy, wykonaj dynamiczne rozciąganie mięśni, wyroluj ciało, przygotowując je do dalszej pracy.
Mięśnie po tak długim przestoju są skurczone. Dlatego po skończonym treningu nie zapomnij o delikatnym rozciąganiu statycznym. Tylko ostrożnie! Nie wykonuj niczego na siłę, nie naciskaj zbyt mocno. Przytrzymaj każdą pozycję minimum 30 sekund.
Skoro postanowiłaś wrócić do regularnych treningów i chcesz, aby te przyniosły ci oczekiwane rezultaty, to zanim zaczniesz, przygotuj sobie plan działania. Wyznacz cele, jakie chcesz osiągnąć. Chcesz poprawić wygląd swojej sylwetki? A może wzmocnić mięśnie lub mieć lepszą kondycję? Uwzględnij to i napisz sobie plan. Zaplanuj treningi, wyznaczając konkretne dni. Stopniowo zwiększaj częstotliwość i długość treningów. Pamiętaj, aby na początek się nie przeforsowywać.
Kontuzja na początku przygody z treningami nie brzmi przyjemnie. Jeśli chcesz jej uniknąć, zacznij od kilku spotkań z trenerem. Trener personalny dobierze odpowiednie ćwiczenia i skontroluje twoje ruchy, sprawdzając poprawność techniki.
Znajdź kogoś, z kim będziesz chodziła na treningi. Trenując w parze, będziecie wzajemnie czuwać nad poprawnością wykonywania ćwiczeń. Nie musisz być alfą i omegą, ale patrząc na kogoś z boku, łatwiej jest dostrzec błędy. Pomoc i asekuracja partnera treningowego przy wielu ćwiczeniach jest niezastąpiona. Poza tym, druga osoba to świetna motywacja, zawsze w trudniejszych chwilach możecie motywować się nawzajem.