Trening siłowy, a cardio - oto, jak powinnaś ułożyć swój plan treningowy

Prawidłowy trening składa się z treningu siłowego, cardio i regeneracji. Ale jeśli nie masz czasu na wykonywanie tych treningów osobno i regularnie, to zobacz, jak prawidłowo ułożyć swój plan treningowy i co zrobić najpierw - trening siłowy, czy cardio?
Trening siłowy pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej Trening siłowy pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej Fotolia

Trening siłowy powinien być zawsze na pierwszym miejscu

Najpierw trening siłowy, później cardio. Bez wyjątków. Dlaczego? Dlatego, że taka kolejność niesie za sobą mnóstwo korzyści. Oto kilka z nich:

Spalanie tkanki tłuszczowej Spalanie tkanki tłuszczowej Fotolia

Utrata tkanki tłuszczowej

Jeśli twoim celem jest schudnięcie, to nie rezygnuj z treningu siłowego na rzecz cardio. Trening siłowy zwiększa metabolizm spoczynkowy, a przy tym efekt odchudzania jest znacznie większy. Spalasz jeszcze kilka godzin po zakończonym treningu.

Ćwicząc siłowo twoje ciało wykorzystuje glikogen (przechowywane w mięśniach węglowodany), jako paliwo.  Jeśli w pierwszej kolejności ćwiczysz siłowo, a potem wykonujesz cardio natychmiast zużywasz tkankę tłuszczową, która staje się paliwem dla twojego ciała. 

Spalanie tkanki tłuszczowej, a trening siłowy Spalanie tkanki tłuszczowej, a trening siłowy Fotolia

Zapobieganie urazom

Trening siłowy jest bardziej kontuzjogenny niż trening cardio. Znacznie łatwiej wyrządzić sobie szkodę w trakcie wykonywania ćwiczeń wzmacniających niż w trakcie treningu spalającego. W szczególności kiedy jesteśmy zmęczeni, a nasze ciało powoli zaczyna odmawiać posłuszeństwa i tracimy nad nim kontrolę. Dlatego zacznij od ćwiczeń siłowych. 

Spalanie tkanki tłuszczowej, a trening siłowy Spalanie tkanki tłuszczowej, a trening siłowy Fotolia

Większa efektywność

Jeśli wykonasz trening cardio przed treningiem siłowym, to najzwyczajniej nie będziesz miała siły na podnoszenie ciężarów. a co za tym idzie nie zrobisz tak efektywnego treningu i nie podniesiesz takich ciężarów, jakie podniosłabyś na początku treningu. Mniejszy ciężar oznacza mniejszy bodziec dla mięśni do wzrostu. Dlatego postaw na mocny trening siłowy na początku, a kalorie będą spalać się same. 

Idealny plan treningowy Idealny plan treningowy Fotolia

Idealny plan treningowy

Idealny plan treningowy to taki, który uwzględni wszystkie możliwości rozwoju twojego ciała. W twoim planie powinny się znaleźć nie tylko ćwiczenia wzmacniające i spalające tkankę tłuszczową, ale także rozciągające, stabilizujące, mobilizujące, ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową oraz twoją dynamikę. W skrócie - idealny plan sprawi, że będziesz rozwijała się wszechstronnie. 

Idealny plan treningowy, jak go ułożyć Idealny plan treningowy, jak go ułożyć Fotolia

Jak ułożyć plan treningowy?

Oto prawidłowa kolejność według której powinnaś układać kolejność ćwiczeń w twoim planie:

1. Rozgrzewka

2. Mobilność

3. Trening właściwy (siłowy, ćwiczenia na koordynację ruchową, ćwiczenia na dynamikę)

4. Stabilizacja

5. Cardio

6. Rolowanie

7. Rozciąganie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.