Kilkusekundowa sztuczka, która sprawi, że deska będzie dla ciebie łatwizną!

Plank, czyli deska, to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń kształtujących mięśnie tułowia, jednak jego prawidłowe wykonanie jest dla wielu z nas bardzo trudne.Podpowiadamy jak je sobie ułatwić i sprawić, by było jeszcze bardziej skuteczne!
1 sekundowy trik, który ułatwi Ci zrobienie deski 1 sekundowy trik, który ułatwi Ci zrobienie deski Way Of Blonde

Czym jest deska?

Deska to ćwiczenie izometryczne. W trakcie jej wykonywania napinamy mięśnie angażując je do pracy bez wykonywania ruchu. W ten sposób napięcie statyczne angażuje mięśnie głębokie do pracy. Deska to ćwiczenie złożone, które angażuje do pracy wiele mięśnie jednocześnie - brzuch, plecy, ramiona, a także nogi i pośladki. 

Deska

Połóż się na brzuchu, a następnie oprzyj na przedramionach. Barki powinny znajdować się dokładnie nad łokciami. Zadrzyj palce i oprzyj je tak byś swobodnie mógł podnieś ciało. Pięty, biodra i ramiona są w linii prostej. Nie unoś wysoko pośladków i nie wyginaj w dół odcinka lędźwiowego. Deska Połóż się na brzuchu, a następnie oprzyj na przedramionach. Barki powinny znajdować się dokładnie nad łokciami. Zadrzyj palce i oprzyj je tak byś swobodnie mógł podnieś ciało. Pięty, biodra i ramiona są w linii prostej. Nie unoś wysoko pośladków i nie wyginaj w dół odcinka lędźwiowego. Aga Szymczak

Jak wykonać deskę?

Prawidłowa technika to bezapelacyjnie podstawa skuteczności tego ćwiczenia. Nieprawidłowe wykonywanie tego ćwiczenia, zamiast przynieść korzyści, przyniesie straty w postaci kontuzji. A więc utrzymując ciało na przedramionach i stopach napnij mięśnie całego ciała, starając się utrzymać je w jednej linii, nie obniżając bioder ani kolan. Barki powinny znajdować się dokładnie nad łokciami. Pięty, biodra i ramiona są w linii prostej. Nie unoś wysoko pośladków i nie wyginaj w dół odcinka lędźwiowego. Wytrzymaj ile możesz, staraj się aby było to zawsze minimum 30 sekund. 

popularna pozycja plank popularna pozycja plank fot. shutterstock

Nie czas się liczy

Nie przejmuj się tym, jak długo jesteś w stanie utrzymać pozycję deski. Nie ma powodu, by trzymać ją w nieskończoność. To nie to świadczy o jej skuteczności. Z czasem, przy regularnych treningach, z pewnością będziesz w stanie utrzymać ją dłużej. Na początek skup się na technice opisanej powyżej. 

Poprawna pozycja deski Poprawna pozycja deski Myfitness.pl

Kilkusekundowa sztuczka

Oto trik, który pomoże ci w prawidłowym utrzymywaniu pozycji deski.

- ustaw się przed lustrem i sprawdź, czy twoja pozycja jest poprawna

- połóż się na brzuchu, przyłóż łokcie bezpośrednio pod ramiona. Zrób wydech i unieś ciało nad ziemię. Twoje ciało powinno być w linii prostej

- wciągnij pępek do kręgosłupa, zawiń lekko miednicę w kierunku brzucha

- ręce możesz mieć równolegle do siebie lub splecione, jak do modlitwy

- sprawdź ponownie w lustrze swoje ustawienie

Kolano powinno być jak najbliżej łokcia Kolano powinno być jak najbliżej łokcia Aga Szymczak

Różne warianty deski

Jeśli umiesz wykonywać poprawnie podstawową wersję deski, to możesz do niej dodać różne warianty i wykonywać ją na wiele sposobów. Dzięki temu skupisz się na mięśniach, które chcesz zaangażować do pracy nieco bardziej. Przykładowe warianty:

- deska ze skrętem tułowia

- deska bokiem

- deska z wejściem do podporu przodem,

- deska z przyciąganiem kolana do boku

Dlaczego warto robić deskę

Deska to ćwiczenie, które pozwoli każdemu wzmocnić i wyrzeźbić ciało. A przede wszystkim mocno zaangażuje do pracy mięśnie głębokie, które są niezwykle ważne dla prawidłowej postawy i technicznego wykonywania pozostałych ćwiczeń. To przede wszystkim jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na brzuch, a wystarczy na nie zaledwie kilka minut. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.