Jeśli zjesz tuż przed treningiem będziesz czuła się ciężko. W dodatku szybko dopadną cię skurcze i złapie kolka. Ostatni posiłek powinnaś zjeść min. 1 godzinę przed treningiem. Najlepiej postaw na węglowodany i białka. Jeśli jednak nie miałaś czasu zjeść w odpowiednim odstępie czasowym, to możesz postaw coś lekkiego - najlepiej węglowodany proste, takie jak owoce np. banan lub jabłko.
Godziny szczytu, w których ludzie prosto po pracy wybierają się na siłownie potrafią zniechęcić do regularnych treningów. Dlatego zaplanuj sobie dni treningowe w takim sposób, aby nie stać w kolejce do sprzętu. Szkoda czasu i nerwów. W zależności od godzin twojej pracy postaw na treningi wieczorne lub poranne.
Maszyny cardio to świetny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak nie ufaj ich parametrom, bo te często zawodzą. Zazwyczaj przeceniają ilość spalonych kalorii w trakcie sesji, co może być zgubne dla nas i naszej sylwetki.
Rezygnujesz z wielu ćwiczeń, bo nie wiesz jak używać danego sprzętu? Nie wstydź się i zapytaj. Personel na siłowni jest po to, by ci pomóc. Z pewnością bez najmniejszego problemu pokaże ci jak obchodzić się z urządzeniami.
Jeśli robisz cardio nie zapomnij o głębokim oddechu, które cię dotleni. Zbyt płytki i urywany oddech oznacza,że pracujesz zbyt intensywnie i za chwilę opadniesz z sił. Skup się na tym, aby był on regularny i kontrolowany, dzięki temu twój trening będzie bardziej efektywny.
Podczas treningu siłowego również liczy się prawidłowy oddech. Za każdym razem w fazie końcowej powinien pojawić się wydech, a przed każdym powtórzeniem wdech. Skup się na wyprowadzaniu oddechu z przepony.
Trening z obciążeniem pozwala w szybki sposób wyrzęzbić mięśnie. Dostają one wówczas silny bodziec do wzrostu. Jeśli, więc zależy ci na jędrnych i kształtnych pośladkach, umięśnionym brzuchu oraz zarysowanych mięśniach rąk i nóg, to łap sztangę lub ciężarki i do dzieła! Nie bój się nadmiernego przyrostu tkanki mięśniowej. U kobiet to się raczej nie zdarza.
Jeśli do tej pory nigdy nie byłaś na siłowni powinnaś swoje pierwsze trening zacząć wykonywac z trenerem. Zdecyduj się minimum na 3 treningi z trenerem personalnym, który pokaże ci jak ćwiczyć oraz jak używać sprzętu. Dzięki niemu poznasz podstawową technikę wykonywania ćwiczeń, którą będziesz mogła z czasem szlifować sama.
Musisz wiedzieć, kiedy wyluzować, a kiedy trenować mocniej. Wsłuchaj się w swoje ciało. Jeśli po treningu pojawiają się potocznie nazywane zakwasy, czyli opóźniona bolesność mięśniowa, to postaw na jeden dzień odpoczynku, dając mięśniom chwilę na regeneracje. Jeśli po treningu nie odczuwasz zmęczenia, ani nie widzisz postępów swojej pracy, to może powinnaś zastanowić się nad zwiększeniem obciążenia, zwiększeniem częstotliwości treningów lub zmianą ćwiczeń.
Dobrze przystosowany ubiór ma wpływ na efektywność treningu. Przede wszystkim nie powinno cię nic uwierać, obuwie powinny być dopasowane. Postaw na odzież wykonaną z bawełny, taki materiał będzie oddychał i wchłaniał pot.
Nie daj się zwieść swojemu apetytowi po treningu. Może i spaliłas dużo kalorii, ale z pewnością nie po to, by je dostarczyć do organizmu w podwójne dawce. Posiłek potreningowy jest niezwykle ważny. W szczególności dla regeneracji naszego ciała. Postaw na zdrowy, zbilansowany posiłek, w którym powinny znaleźć się przede wszystkim węglowodany złożone oraz białka.