Jak dobierać obciążenie? 5 zasad, dzięki którym zwiększysz efektywność swojego treningu

Jeśli nie widzisz postępów w kształtowaniu swojej sylwetki to najprawdopodobniej jest to wina braku progressu w obciążeniu.A może w ogóle nie używasz obciążenia? Tym bardziej powinnaś przeczytac ten artykuł. Zobacz, jak dobrać ciężar, by widzieć efekty treningów.
Trening siłowy Trening siłowy Fotolia

Trening siłowy

Nie bój się i pokonaj swoje ograniczenia. Staraj się z treningu na trening zwiększać swoje obciążenie. Trening siłowy pozwoli Ci skutecznie zbudować mięśnie i wyrzeźbić sylwetkę. To jeden z najskuteczniejszych i efektywnych sposobów na kształtowanie figury. Jednak, żeby był skuteczny obciążenie musi być dopasowane do Twoich możliwości. Zbyt lekki ciężar nie pozwoli Ci zobaczyć efektów i będzie stratą czasu. 

Trening siłowy Trening siłowy Fotolia

1. Stopniuj obciążenie

Trening siłowy powinien opierać się na zasadach progresji ciężaru. Mięśnie potrzebują ciągłych bodźców do wzrostu, wówczas rosną by móc sprostać zadaniu. Kiedy ich nie w odpowiedniej ilości i odpowiedniej sile łatwo się rozleniwiają. Dlatego staraj się, by z treningu na trening zwiększać obciążenie. 

Trening silowy Trening silowy Fotolia

2. Wielkość obciążenia jest zależna od ćwiczenia

Nie ma stałej reguły i nie da się dobrać obciążenie do wszystkich ćwiczeń. Wielkość obciążenia jest dobierana do konkretnego ćwiczenia i nawet drobna zmiana uchwytu typu wiosłowanie podchwytem lun nachwytem, lub rozstawienia nóg, tak jak martwy ciąg sumo, czy klasyczny, moga sprawić, że nasz poziom obciążenia zmniejszy się lub zwiększy. 

technika treningu siłowego technika treningu siłowego Fotolia

3. Ciężar kosztem techniki

Technika jest najważniejsza. Nie porywaj się na duże ciężary, jeśli nie upewnisz się, że wykonujesz ćwiczenia prawidłowo. Skup się na danej partii ciała, wyizoluj mięsień, który pracuje podczas wykonywania ćwiczenia. 

Trening siłowy Trening siłowy Fotolia

4. Nie patrz na innych

Nie sugeruj się tym, jak ćwiczą inni i tym, jaki ciężar biorą. Poziom i możliwości obciążenia zależą od wielu czynników. Między innymi takich jak: waga, wzrost, poziom zaawansowania. Skup się na swoim rozwoju, dobieraj obciążenie tak, by czuć jak pracują Twoje mięśnie. 

Trening siłowy Trening siłowy Fotolia

5. Notuj

Notuj obciążenie na każdym treningu. Dzięki temu będziesz wiedziała, czy robisz postępy. Rozpisz sobie każde ćwiczenie i zrób miejsce na każdy dzień treningowy, by móc zanotować poziom obciążenia. Porównuj z treningu na trening i zwróć uwagę nad czym musisz popracować.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.