5 zasad, dzięki którym zbudujesz mocny brzuch

Mocny brzuch, czyli płaski i umięśniony i przede wszystkim wytrzymały. Jak go zbudować? To może być prostsze niż ci się wydaje, wystarczy znać kilka podstawowych zasad. Oto TE najważniejsze.
Ćwiczenia ze sztangą Ćwiczenia ze sztangą fotolia.pl

Trenuj brzuch razem z innymi partiami ciała

Oddzielnie wykonywanie treningu mięśni brzucha typu robienie brzuszków mija się z celem. Nie skupiaj się jedynie na samym brzuchu. Wykonując ćwiczenia złożone na całe ciało, takie jak przysiady, martwy ciąg, czy wykroki mocno angażujesz mięśnie brzucha do pracy, dając im niezły wycisk. Jeśli to dla ciebie za mało, możesz na koniec treningu dodać kilka ćwiczeń wzmacniających na sam brzuch.  

Skuteczny trening brzucha Skuteczny trening brzucha Daniel Koper

Ćwicz regularnie, ale nie przesadź

Brzuch to mięsień, który cały czas pracuje, kiedy chodzimy, oddychamy, stoimy, to on stabilizuje nasza sylwetkę. Dodatkowo utrzymuje nasz korpus przy każdym ćwiczeniu. Dlatego jeśli trenujesz regularnie, uważaj na to, by nie przepalić mięśni brzucha. Wystarczy, że zrobic trening 3 razy w tygodniu. Na sam trening brzucha wystarczy ci 20 minut. 

Marlena Ciborowska fitness.sport.pl Marlena Ciborowska fitness.sport.pl Marlena Ciborowska fitness.sport.pl

Wzmacniaj mięśnie głębokie i antagonistyczne

 Chcesz mieć mocny brzuch? Trenuj również plecy, czyli mięśnie antagonistyczne dla mięśni brzucha. Brzmi paradoksalnie? Przede wszystkim intensywne i wymagające ćwiczenia wymagają mocnego tzw. core, czyli korpusu. Nasz korpus to nie tylko mięśnie brzucha, ale i plecy, które również powinny być silne. Jeśli chcesz, by twoje ciało podołało najcięższym ćwiczeniom na brzuch koniecznie musisz wzmocnić mięśnie grzbietu, by nie nabawić się kontuzji. 

Salsa z grillowanych papryczek jalapeno i guacamole Salsa z grillowanych papryczek jalapeno i guacamole Fot. Sławomir Smolarek www.smolarekstudio.pl

Jedz to, co lubisz, ale z głową

Mięśnie brzucha buduje się w kuchni, to chyba już wie każdy. Dlatego zwróć uwagę na to, co zjadasz na co dzień. Jeśli jesteś osobą aktywną nie musisz rezygnować ze wszystkich rzeczy, które lubisz na rzecz w 100% zdrowego trybu życia. Wystarczy, że ograniczysz przetworzone produkty i pozwolisz sobie na nie od czasu do czasu. Także jedz to, co lubisz, ale kieruj się rozsądkiem. Żadna ze skrajności na dłuższą metę nie jest dobra. 

Śniadanie białkowo-tłuszczowe Śniadanie białkowo-tłuszczowe www.instagram.com/loveinsport

Zwiększ ilość białka w diecie

Jeśli chcesz zbudować mięśnie - niezależnie, czy to będą mięśnie brzucha, pośladków, pleców itp. to musisz dostarczyć organizmowi odpowiedni budulec do ich wzrostu. Białko to pokarm dla mięśni, dzięki niemu mogą się regenerować i rosnąć. W dodatku dieta bogata w białko, dzięki wysokiej termogenezie, odchudza. Trawiąc białko zużywasz więcej energii. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.