4 oznaki, że powinnaś zwiększyć ciężar w swoim planie treningowym

Chodzisz regularnie na treningi, ale nie widzisz żadnej różnicy przez, co czujesz sie zdemotywowana? A może oznacza to, że nie progressujesz z ciężarem? Oto 4 oznaki, że powinnaś go zwiększyć
Stawiaj poprzeczkę Stawiaj poprzeczkę Fotolia

Bądź ostrożna, ale podwyższaj poprzeczkę

Pokonaj swoje ograniczenia i regularnie zwiększaj obciążenie, żeby obserwować stały postęp treningowy. Pamiętaj jednak, żeby zachować ostrożność i zwróć uwage na technikę, aby nie wywierać zbyt dużego obciążenia na stawy, gdyz to może prowadzić do kontuzji. Bądź cierpliwa i stopniowo staraj się podwyższać poprzeczkę na swoich treningach. Jeśli nie jesteś pewna, czy prawidłowo dobierasz obciążenie oto 4 oznaki, że powinnaś zwiększyć ciężar. 

Zwiększ ciężar Zwiększ ciężar Fotolia

Luźne powtórzenia

Jeśli podnoszenie i opuszczanie ciężaru przychodzi ci z łatwością i bez problemu jesteś w stanie wykonać około 15-20 powtórzeń, nie wkładając w to większego wysiłku, to znak, że czas na zmianę. Zwiększ ciężar kosztem ilości powtórzeń. Ostatnie powtórzenia powinnaś odczuwać naprawdę mocno! 

Twoje mięśnie nie rosną Twoje mięśnie nie rosną Fotolia

Twoje mięśnie nie rosną

Nie widzisz postępu w rozroście masy mięśniowej. Mimo, że ćwiczysz regularnie one nadal nie urosły. Najwyraźniej przyzwyczaiły się już do twoich treningów. Musisz zaskoczyć je czymś nowym. Zwiększenie ciężaru będzie dla nich nowym bodźcem, który pobudzi je do pracy. Jeśli będziesz konsekwentna to pierwsze efekty zobaczysz już nawet po kilku tygodniach. 

Opanowałaś technikę Opanowałaś technikę Fotolia

Idealnie opanowałaś technikę

Jeśli stałaś się ekspertką w danym ćwiczeniu, to czas na rzucenie sobie wyzwania. Jeśli opanowałaś dokładnie dany ruch, nauczyłaś się aktywizować podczas niego odpowiednie mięśnie, czas na zwiększenie ciężaru. Przeplataj swoje treningu naprzemiennie robiąć siłę, hipertrofię, czy wytrzymałość. Co mam na myśli?

Jeśli zależy ci na poprawie siły to wykonaj mało powtórzeń z jak największym obciążeniem, ok. 4-6 powtórzeń w 4 lub 5 seriach

Jeśli chcesz poprawić hipertrofię, czyli zwiększyć objętość mięśnia to wykonuj ok 8-15 powtórzeń w 3 seriach.

Natomiast w celu poprawy wytrzymałości wykonuj jak najwięcej powtórzeń z małym obciążeniem. Ok 15-25 w 3 seriach.

Większy ciężar Większy ciężar Fotolia

Możesz zrobić 2 dodatkowe powtórzenia z większym cieżarem

Spróbuj wykonać test. Jeśli skończyłaś wszystkie powtórzenia w serii, weź większe obciążenie i spróbuj zrobić jeszcze dwa powtórzenia. Jeśli ci się to udało, to znak, że musisz zwiększyć ciężar. Pamietaj! Ostatnie 2 lub 3 powtórzenia powinny być robione ostatkiem sił. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.