Jadłam w ten dziwny sposób przez 2 tygodnie. Efekty mnie zaskoczyły

Do tej pory jadłam regularnie i zazwyczaj zdrowo, jednak już od jakiegoś czasu zastanawiałam sie nad wypróbowaniem systemu żywieniowego Intermittent Fasting, czyli tzw. diety IF. Na czym ona polega i czy jest skuteczna?
Dieta IF Dieta IF Fotolia

Intermittent Fasting - czym jest?

Dieta IF to specyficzny sposób odżywiania polegający na jedzeniu posiłków w ściśle określonych przedziałach godzinowych, czyli w tzw. w oknach żywieniowych. Zgodnie z jej zasadami można jeść posiłki tylko i wyłącznie w określonych godzinach stanowiących przedział czasowy np. 12-19. Czas trwania takiego okna żywieniowego dostosowuje się w zależności od ilości spożywanych kalorii i stopnia zaawansowania - im dłużej stosujemy ten system żywieniowy, tym krótsze mogą być okna żywieniowe. 


Zielone smoothie na 3 sposoby

Dieta IF Dieta IF Fotolia

IF - jak wygladała moja dieta w tym czasie?

Przedział czasowy okien należy dopasować do stylu życia i treningów. Ponieważ zaczynam swoją pracę od godz. 10, to na początek postanowiłam rozpocząć okno żywieniowe od 12. Wobec tego od obudzenia się, czyli od ok godz. 8, do godz. 12 nie jadłam żadnych posiłków, ani napojów poza wodą. Pierwszy posiłek zjadałam ok godz. 12, następnie kolejne 3 posiłki (jadłam zazwyczaj 4 posiłki dziennie) jadłam m w mniej więcej równych odstępach czasowych do godz. 20. Moje okno żywieniowe na początku miało 8 godzin -  w tym czasie zjadałam 1900 kcal. 

Dieta IF Dieta IF Karolina Brzuszczynska

Intermittent Fasting - jak oceniam swoje samopoczucie?

Na początku muszę przyznać, że niejedzenie śniadań i wczesne jadanie kolacji nie przychodziło mi zbyt łatwo. Dotychczas codziennie rano, po przebudzeniu, przygotowywałam zazwyczaj omleta lub jajecznicę, którą popijałam filiżanką kawy. 

Czekanie ze śniadaniem do godziny 12:00 było nie lada wyzwaniem, ale tylko przez pierwsze 2 dni. Później nie stanowiło to już dla mnie problemu. Jednak gorzej było z kolacją. Jestem raczej "nocnym markiem" i kładę się zazwyczaj dosyć późno. W nocy chodziłam spać głodna. Kolejny tydzień był o wiele łatwiejszy. W zasadzie okna żywieniowe nie stanowiły dla mnie większego problemu. W drugim tygodniu postanowiłam skrócić czas i moje okno żywieniowe mieściło się w przedziałach godzinowych między 13-20. Przyznam, że miałam nawet dużo energii i co ważne jadłam do syta, więc nie czułam się głodna w ciągu dnia (poza wieczorami). 

Dieta IF Dieta IF Fotolia

Zalety diety IF

Ten sposób odżywiania ma swoich zwolenników i przeciwników. Zalety diety IF to przede wszystkim:

- mniejsze napady głodu,
- szybka redukcja tkanki tłuszczowej,
- przyspieszenie metabolizmu,
- oszczedność czasu,
- efektywność treningu siłowego.

Dieta IF jest okresowym poszczeniem i może się sprawdzić w szczególności u osób mających problemy z otyłością i insulinoopornością. Tak długi przerwy między posiłkami zwiększają wrażliwość insulinową, co pozwala ustabilizować poziom cukru we krwi i zmniejszyć napady głodu. Wiąże się to z tym, że łatwiej jest nam schudnąć, a nasz apetyt jest znacznie mniejszy. Taki system sprawdzi się również u osób, które nie mają czasu na przygotowywanie 5 posiłków. W diecie IF to ty ustalasz, ile zjesz posiłków w czasie okna żywieniowego. Idealnie sprawdzi się również u osób trenujących siłowo, którym zależy na utrzymaniu masy mięśniowej podczas redukcji. 

Dieta IF Dieta IF Karolina Brzuszczyńska

Wady diety IF

Trzeba zaznaczyć, że taki sposób odżywiania jest skuteczny, ale okresowo. Na dłuższą metę taka dieta może spowolnić nasz metabolizm, zaburzyć produkcję enzymów trawiennych, a nawet wywołać refluks żołądka przez nadmierną ilość zjedzonego pokarmu w jednym posiłku. 

Dieta IF moje efekty Dieta IF moje efekty Karolina Brzuszczyńska

Podsumowanie i moje efekty

Tak, jak wspomniałam wcześniej - post okresowy na początku sprawiał mi lekkie trudności. Jednak bardzo szybko przystosowałam się do wyznaczonych godzin żywieniowych i z czasem nie odczuwałam głodu w okresie postu. Najadałam się do syta, nie odczuwałam głodu, bardzo zmniejszył się mój apetyt i... schudłam. W ciągu 2 tygodni, jedząc 1900 kcal, trenując (tak, jak dotychczas) udało mi się schudnąć ok 1,5 kg. Myślę, że będę stosować dietę IF okresowo, od czasu do czasu. 

Copyright © Agora SA