Ta nietypowa metoda treningowa cieszy się ogromną popularnością wśród gwiazd. Efekty widoczne są o wiele szybciej

Trening za pomocą elektrostymulacji jest wielce niedoceniany przez wielu niedowiarków. Jednym z nich, jeszcze do niedawna, byłam ja sama. Niedawno miałam okazję przetestować go na własnej skórze. Jakie są moje odczucia i jak oceniam skuteczność treningu?
Trening EMS Trening EMS Karolina Brzuszczyńska

Ta nietypowa metoda treningowa cieszy się ogromną popularnością wśród gwiazd. Efekty widoczne są o wiele szybciej

EMS to elektrostymulacja mięśni od lat stosowana w fizjoterapii. Dzięki nowoczesnej technologii doczekała się powszechnego zastosowania w sporcie i medycynie. Coraz więcej gwiazd sięga po tę metodę treningową m.in Usain Bolt, Marcin Gortat.

Trening za pomocą elektrostymulacji jest wielce niedoceniany przez wielu niedowiarków. Jednym z nich, jeszcze do niedawna, byłam ja sama. Niedawno miałam okazję przetestować go na własnej skórze, dzięki zaproszeniu na trening EMS w BodyBar.  Jakie są moje odczucia i jak oceniam skuteczność treningu?

Trening EMS Trening EMS Karolina Brzuszczyńska

Trening EMS - elektrostymulacja

Zacznijmy od tego czym jest sam trening za pomocą elektorstymulacji. 

Elektrostymulacja mięśniowa (EMS), polega na tworzeniu bodźców nerwowych, które oddziałują na mięśnie. Impuls elektryczny wysyłany przez urządzenie powoduje spięcie mięśnia, wymuszając jego pracę. Pobudzany mięsień nie jest w stanie rozróżnić, czy impuls do skurczu wyszedł z mózgu, czy z urządzenia. Regularna elektrostymulacja zdrowego mięśnia, prowadzi do wzrostu jego masy oraz zmniejsza otaczającą go tkankę tłuszczową. Jednak sama elektrostyumulacja to nie wszystko. Oprócz dostarczanego do mieśnia bodźca w trakcie treningu wykonujemy razem z trenerem przygotowany przez niego zestaw ćwiczeń. Ja wygląda cały trening?

Trening EMS Trening EMS Karolina Brzuszczyńska

Jak przebiega trening za pomocą elektrostymulacji?

Trening EMS w Bodybar, w którym miałam okazję przetestować tę metodę treningową trwa 30 minut. Przez 20 minut wykonywałam ćwiczenia wzmacniające na wszystkie partie ciała, ok 5 minut trwała część spalająca tkankę tłuszczową, a kolejne 5 to rozluźnienie moich mięśni. Trening odbywa się z trenerem personalnym, który dopasował trening do moich potrzeb. W trakcie trwania treningu stymulowanych jest jednocześnie dziewięć głównych grup partii mięśniowych. Ciało otrzymuje ponad 150 razy więcej napięć mięśni niż podczas tradycyjnego treningu. Taka 30 minutowa sesja treningu EMS odpowiada 1,5-2 godzinom spędzonym w siłowi. 

Trening EMS Trening EMS Karolina Brzuszczyńska

Jakie efekty zapewnia się podczas treningu EMS?

Osoby polecające trening EMS zapewniają, że ta metoda treningowa w o wiele krótszym czasie pozwoli nam na osiągniecie takich samych efektów, jak intensywny trening siłowy z obciążeniem maksymalnym. A co za tym idzie w szybki i efektywny sposób możemy zbudować pożądaną masę mięśniową. Jednocześnie w krótkim czasie prowadzi do intensywnego spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto, trening EMS przyspiesza też metabolizm, łagodzi bóle pleców oraz poprawia samopoczucie. Brzmi rewelacyjnie! A jak jest naprawdę?

Trening EMS Trening EMS Karolina Brzuszczyńska

Moja ocena i wrażenia po treningu

Nie wierzyłam w to, że bodźce wywołane za pomocą elektrostymulacji będą porównywalne do tych, które odczuwam wykonując martwy ciąg, robiąc hip thrust, czy podciągając się na drążku. Nie wierzyłam dopóki trener nie zaczął ustawiać poziomu intensywności impulsów. Impulsy ustawione na poszczególne części mojego ciała wahały się w przedziale 40-50% maksymalnej intensywności maszyny, co dla mnie było progiem mojej wytrzymałości. Byłam w szoku! Uwielbiam intensywny trening, aż do upadku mięśniowego i tutaj sama mogłam decydować o tym, jak intensywne impulsu otrzymają moje mięśnie. 

Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to cudowna metoda, dzięki której od razu zmieni się nasza sylwetka. Jest to zdecydowanie wygodna i ekspresowa metoda treningowa, ale jak podczas każdego proces i zmiany na efekty potrzeba czasu i przede wszystkim systematyczności. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.