W diecie, która ma na celu przybranie masy, odpowiedni dobór kaloryki jest tak samo istotny, co przy diecie redukcyjnej. Chcąc przytyć potrzebna jest nam nadwyżka energetyczna, czyli musimy przyjmować więcej kalorii, niż spalamy. Na początek nadwyżka może wynosić 400-600kcal, ale z czasem możemy ją zwiększać. Pamiętaj, jeden przybrany kilogram, to aż 7000 kcal na plusie.
Tak, to prawda, powinnaś przyjmować więcej kalorii niż spalasz ale to nie oznacza, że możesz rzucać się na fast foody, kiedy tylko masz na nie ochotę. Wybierając żywność wysoko przetworzoną, bogatą w tłuszcze trans, dorobisz się wyłącznie niechcianych boczków, okropnego cellulitu i wystającego brzucha, a przecież twoim celem jest być fit, nie fat.
Jakość masy, której nabierzesz przez zwiększenie spożywanych kalorii zależy od tego, z jakich produktów te kalorie będą pochodzić. Dieta musi łączyć produkty kaloryczne, ale jednocześnie zdrowe! Śmiało sięgaj po węglowodany złożone oraz pełnowartościowe białko. Zwiększ także podaż zdrowych tłuszczy, takich jak tłuste ryby, awokado, czy olej kokosowy. Nie zapominaj jednak o warzywach i owocach, które są cennym źródłem witamin i antyoksydantów.
Zrezygnuj z dużej ilości cardio i postaw raczej na trening o charakterze siłowym, bo to właśnie on pomoże ci nabrać wymarzonych kształtów. Jeśli jesteś osobą początkującą, spokojnie możesz zacząć od ćwiczeń wykorzystujących twoją własną masę ciała. Trenujesz regularnie i masz dobrą kondycję? Śmiało chwytaj za hantle, kettlebells i sztangi. Pamiętaj, trening siłowy to twój sprzymierzeniec!
Proces przybierania masy mięśniowej, to proces długotrwały i wymagający cierpliwości. Mimo odpowiedniej diety oraz ćwiczeń, na pierwsze efekty trzeba często czekać zdecydowanie dłużej, niż w przypadku odchudzania. Pamiętaj jednak, że czas i tak upłynie, a efekty, które uzyskasz są tego warte!