Gyrotonic. Jogę dla tancerzy polubiły nie tylko gwiazdy

Gyrotonic to doskonała forma aktywności dla wszystkich, którzy lubią jogę i pilates. Ta forma ćwiczeń, inaczej nazywana jogą dla tancerzy, efektywnie pomaga zapobiec kontuzjom, ale jest także doskonała dla osób, które pracują przy biurkach - dzięki niej możemy zredukować ból pleców czy karku.
Gyrotonic Gyrotonic www.theguardian.com

Andy Murray i Gyrotonic

Andy Murray to szkocki tenisista, mistrz olimpijski w grze pojedynczej, zwycięzca US Open 2012 oraz Wimbledonu 2013 i Wimbledonu 2016. Murray miał zagrażające jego karierze problemy z kręgosłupem. Ujawnił, jak mało znana "joga dla tancerzy" zmieniła jego życie.

Zobacz: Joga na lepsze trawienie [DO ZROBIENIA W DOMU]

Gyrotonic Gyrotonic www.si.com

Gyrotonic leczy

Od jesieni 2015 Murray ćwiczy z amerykańską instruktorką, byłą tancerką Teresina Goheen. Tenisista tłumaczy, jak Gyrotonic - rzadka forma ćwiczeń, która wykorzystuje maszyny oraz pilates - uratowała go od dużego bólu i cierpienia, odkąd wprowadził nowy plan ćwiczeń w 2015 roku. Instruktorka Gyrotonic, Goheen, pracowała wcześniej również z brytyjskim artystą Michaelem Crawfordem.

Zobacz: Joga zapisana na receptę. Na lepszy sen, bóle, brak energii, depresję...

Gyrotonic Gyrotonic www.kineticode-pilates.com

Jogę dla tancerzy lubią gwiazdy

Murray, który przeszedł operację kręgosłupa we wrześniu 2013 roku, dwa miesiące po tym, jak wygrał Wimbledon po raz pierwszy, jest pionierem w staraniach o nowe, innowacyjne ćwiczenia. Mnóstwo gwiazd Hollywood, w tym Madonna, zaczyna korzystać z nowej formy aktywności, którą jest "joga dla tancerzy".

Zobacz: Jak schudnąć. 5 pozycji jogi, które przyspieszą metabolizm

Gyrotonic Gyrotonic www.bostonmagazine.com

Gyrokiniesis i Gyrotonic

System ćwiczeń Gyrotonic składa się z dwóch części: Gyrokiniesis i Gyrotonic. Metoda Gyrokinesis, oryginalnie nazywana "jogą dla tancerzy", praktykowana jest na macie i krześle, natomiast w Gyrotonic używa się specjalnego urządzenia. Sprzęt ten jest regulowany i można go dostosować do ciała każdej osoby.

Obie metody mają na celu zwiększenie wydolności całego organizmu w harmonijny sposób. Przyjmują one zasady, które stosuje się także w pływaniu, tańcu, tai chi czy gimnastyce. Przede wszystkim chodzi o płynność ruchu oraz zsynchronizowanie oddechu z wykonywanymi aktywnościami. Na sekwencje ćwiczeń składają się spiralne, koliste ruchy, które przechodzą płynnie jedno w drugie, dzięki czemu stawy poruszają się w sposób naturalny, bez obciążających je wstrząsów i kompresji.

Zobacz: Joga śmiechu. Ulecz ciało głośnym śmiechem

Gyrotonic Gyrotonic www.gyrotonic.com

Korzyści z ćwiczeń metodą Gyrotonic

A jakie są korzyści? Ćwicząc metodą Gyrotonic stymulowany jest nasz układ krążeniowy, zwiększa się krążenie, wzrasta sprawność i mobilność stawów. Dodatkowo pobudzony i wzmocniony zostaje nasz układ nerwowy ? po ćwiczeniach zauważalna jest poprawa percepcji zmysłowej. Ponadto ćwiczenia dobrze wzmacniają kręgosłup i poprawiają koordynację ruchową.

Zobacz: Naga joginka. "Sama ustawiam oświetlenie i aparat. Mój chłopak naciska tylko guzik"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.