Joga na lepsze trawienie [DO ZROBIENIA W DOMU]

Te asany przyspieszają metabolizm, ułatwiają trawienie, czyli pomagają schudnąć. Wzmacniają także mięśnie brzucha i łagodzą bóle pleców. Postaraj się wykonywać je zgodnie z opisem, ale nie forsuj ciała. Pamiętaj tylko, by unikać tych pozycji podczas menstruacji.
. . Fotolia

Joga dobra na wszystko

Joga jest w ofercie klubów fitness i dla wielu stała się sposobem na zgrabną sylwetkę i relaks. Naukowcy jednak coraz częściej informują, że joga potrafi wpływać nie tylko o mięśnie i stawy - zbierają dowody na jej lecznicze działanie. Nie zdziw się więc, jeśli twój lekarz zasugeruje, że terapię może wspomóc joga - chodzenie na zajęcia lub choćby opanowanie pojedynczych pozycji szczególnie pomocnych przy danej dolegliwości.

Dzisiaj przedstawiamy ci pozycje jogi, które... poprawią trawienie. Spróbuj wykonać w je w domu.

Jathara parivartanasana Jathara parivartanasana www.blissfulenergy.ca

Jathara parivartanasana (leżenie na plecach)

Połóż się na plecach, unieś nogi, wyprostowane ręce rozłóż na boki. Utrzymując ręce i barki przy ziemi, przenieś nogi w kierunku prawej dłoni - zatrzymaj chwilę, wróć do pionu i powtórz na lewą stronę. Wykonaj uważnie kilka razy, oddychając głęboko.

Ta asana działa na rejon brzucha, żołądek i wątrobę. Usuwa toksyny, wzmacnia metabolizm i przemianę materii. Ułatwia trawienie i wydalanie.

Działa także na skośne mięśnie brzucha, wyszczupla talię i łagodzi bóle dolnych pleców.

Marichyasana III Marichyasana III www.irishexaminer.com

Marichyasana III (siad ze skrętem)

Usiądź w siadzie płaskim. Wyprostuj nogi, ugnij lewą nogę, stawiając piętę przy pośladku. Unieś prawą rękę, wydłużając boki tułowia. Następnie przenieś prawe ramię na zewnątrz lewego uda. Spróbuj objąć tułów, łącząc obie ręce z tyłu. Pozostań w pozycji kilkadziesiąt sekund i powtórz na drugą stronę.

Asana działa na biodra, jamą brzuszną aktywizując pracę organów wewnętrznych. Tonizuje cały kręgosłup.

Parivrtta trikonasana Parivrtta trikonasana www.keyword-suggestions.com

Parivrtta trikonasana (trójkąt skręcony)

Stań w ok. 100 cm rozkroku. Zwróć prawą stopę na zewnątrz, a lewą do wewnątrz. Skręć biodra do prawej stopy, unieś lewą rękę, wydłużając lewy bok tułowia, sięgnij lewą ręką na zewnątrz prawej stopy, wykonaj skręt tułowia w prawą stronę i unieś prawą rękę do góry. Pozostań ok. minuty, oddychając. Powtórz na drugą stronę.

Asana wzmacnia i koordynuje pracę nóg i bioder, prowadzi do bardzo głębokiego skrętu, mobilizując rejon lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa oraz barki i ramiona.

Parivrtta parsvakonasana Parivrtta parsvakonasana yoga365fitness.wordpress.com

Parivrtta parsvakonasana (trójkąt skręcony z kątem)

Stań w ok. 120 cm rozkroku. Zwróć lewą stopę w lewą stronę, unieś prawą piętę i skręć się w lewą stronę, ugnij lewą nogę do kąta prostego. Unieś prawą rękę, wydłużając prawy bok, a następnie umieść prawe ramię na zewnątrz lewego uda, kładąc dłoń na ziemi. Skręć tułów w lewą stronę i rozciągnij lewą rękę nad głową. Pozostań ok. minuty, oddychając. Powtórz na drugą stronę.

Asana działa podobnie do trójkąta skręconego, lecz znacznie bardziej mobilizuje tylną nogę i biodro nogi przedniej, okolicę lędźwiową, talię, brzuch i barki.

Purvottanasana Purvottanasana www.yoga.com

Purvottanasana (rozciąganie przodu ciała)

Usiądź w siadzie płaskim, ustaw dłonie przy pośladkach na ziemi, wyprostuj ręce, zegnij lekko nogi, stawiając stopy na ziemi. Odpychając się od dłoni i stóp, podnieś miednicę i plecy, unosząc ciało jak najwyżej. Odchyl głowę i pozostań w pozycji ok. minuty, dbając, aby tułów był rozciągnięty i uniesiony. Brzuch powinien rozluźniony i głowa odprężona. Wykonaj 2-3 powtórzenia.

Asana mobilizuje całe ciało, dając odprężenie mięśniom brzucha. Wzmacnia nogi, ręce i plecy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.