Dieta if - rewolucyjna metoda na odchudzanie

Zwolennicy uważają, że intermittent fasting doskonale pozwala zgubić zbędne kilogramy. Przeciwnicy, że to zwykła głodówka, która może przysporzyć więcej kłopotów niż korzyści dla naszego organizmu. Czym jest "okno żywieniowe"? I czy to prawda, że dieta ma ogromny wpływ na organizm i mózg, a nawet może przedłużyć życie?
dieta dieta fot. Shutterstock

Dieta IF

Intermittent Fasting to dieta, która nie określa co należy jeść, ale kiedy. Nie jest to zatem tradycyjna dieta. Metoda ta określana jest raczej jako wzór na jedzenie. W ramach tej metody posiłki należy spożywać o ściśle określonych porach w ciągu doby. Jest wiele wariantów do wyboru, jednak należy trzymać się zasady, że okno żywieniowe (czyli moment, kiedy należy jeść) powinno trwać od 4 do 8 godzin (u kobiet możemy wydłużyć do 10 godzin). Potem należy pościć.

SPRAWDŹ: jak uniknąć pomyłek w odchudzaniu

fresh salad leaves in bowl: spinach, mangold, ruccola fresh salad leaves in bowl: spinach, mangold, ruccola autorfotolia.pl

Post w diecie

Ludzki organizm nie powinien mieć problemu z powstrzymanie się przed jedzeniem. Przyglądając się ewolucji, człowiek nie zawsze miał co jeść. Nasi przodkowie nie mieli supermarketów i żywności dostępnej przez cały rok. Byli zdani tylko na to co udało im się upolować lub wyhodować. Ich organizmy musiały ewaluować, aby funkcjonować bez jedzenia przez dłuższy czas. Nie spożywali 3 czy 5 posiłków dziennie. Wiele religii do dzisiaj stosuje posty i wstrzemięźliwość przed spożywaniem pokarmów, zgodnie z obchodzonymi świętami.

POZNAJ zasady zdrowego odżywiania

Zdrowa dieta Zdrowa dieta shutterstock.com

Intermittent fasting: popularne metody

Stosowanie przerw w jedzeniu jest popularne już o wielu lat i można je zastosować na kilka sposobów. W zależności czy stosujesz metodę w ciągu jednego dnia czy całego tygodnia, musisz sobie określić konkretny czas kiedy jesz i czas kiedy masz post. Istnieje możliwość, aby jeść w trakcie postu. Jednak pamiętaj, aby były to bardzo małe posiłki.

Poniżej możesz poznać najbardziej popularne metody intermittent fasting:

  • 16/8 (nazywana również Leangains): polega na pominięciu śniadania i jedzeniu niedużych porcji posiłków. Jesz przez 8 godzin (np. od 8 do 16), a następnie przez 16 godzin już nic nie spożywasz.
  • Eat-Stop-Eat: polega na zachowaniu postu przez 24 godziny, np. jesz obiad jednego dnia, a następnego dnia zaczynasz posiłek po porze obiadowej.
  • 5:2: polega na liczeniu kalorii. Przez 2 dni spożywasz 500-600 kalorii. Pozostałe 5 dni jesz to, na co masz ochotę.

Najbardziej popularna z tych diet to 16/8. Jest zdecydowanie najprostsza i najłatwiejsza do stosowania.

SPRAWDŹ jak działa dieta oxy

koktajl z natki pietruszki z cytryną koktajl z natki pietruszki z cytryną autorfotolia.pl

Przyspiesz metabolizm z dietą IF

Musisz wiedzieć, że podczas diety intermittent fasting, w twoim organizmie zachodzą różnorodne procesy na poziomie komórkowym. Dla przykładu, twoje ciało zmienia poziom wydzielanych hormonów, aby ułatwić sobie spalanie tkanki tłuszczowej. Twoje komórki inicjują też ważne procesy naprawcze i zmieniają ekspresję genów.

Oto niektóre zmiany, które mogą zachodzić w twoim organizmie:

  • HGH (ludzki hormon wzrostu): poziom hormonu wzrasta aż 5-krotnie. Ma to ogromny wpływ na utratę tkanki tłuszczowej i budowę mięśni.
  • Insulina: następuje duży spadek insuliny w organizmie. Jej niski poziom sprawia, że zwiększa się dostęp do tkanki tłuszczowej, w celu jej spalania.
  • Naprawa komórek: gdy pozostajesz przez dłuższy czas bez posiłku, komórki zaczynają się odnawiać. Następuje proces autofagii, gdzie komórki rozpoczynają proces trawienia obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury.
  • Ekspresja genu: procesu, podczas którego w genie zostaje odczytana informacja genetyczna, a następnie przepisana na produkty, które są białkami lub różnymi formami RNA.

Wszystkie te zmiany i procesy, które korzystanie wpływają na utratę zbędnych kilogramów, są wynikiem stosowania odpowiednich przerw w jedzeniu. Twój metabolizm może przyspieszyć nawet o 14%!

ZOBACZ: domowe sposoby na cellulit

dieta dieta autorfotolia.pl

Intermittent fasting wpływa na twoje zdrowie

Intermittent fasting jest bardzo często stosowaną metodą, z uwagi na utratę zbędnych kilogramów. Okazuje się, że spożywanie niedużej ilość jedzenia i stosowanie dłuższych przerw między posiłkami, zmniejsza twoje zapotrzebowanie na dostarczane kalorie. To jedna z głównych zalet intermittent fasting - zaczynasz spożywać mniej kalorii, a spalasz coraz więcej.

Metoda ta, pozwala zgubić nie tylko tłuszcz, który jest widoczny na zewnątrz. Pomaga pozbyć się nadmiaru szkodliwego tłuszczu, który gromadzi się wokół narządów wewnętrznych. To on jest przyczyną wielu chorób. Co ważne jego spalanie, nie ma wpływu na utratę tkanki mięśniowej.

Intermittent fasting ma wpływ nie tylko na utratę masy ciała. Ma wiele korzyści zdrowotnych, które wpływają na:

  • Insulinooporność: zmniejszenie wrażliwości mięśni, tkanki tłuszczowej, wątroby i innych tkanek organizmu na insulinę. Chroni to przed cukrzycą typu 2.
  • Zapalenia organizmu: zmniejszenie markerów zapalnych, które są kluczowym czynnikiem wieli przewlekłych chorób.
  • Kondycję serca: obniża poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów we krwi, cukru we krwi. Są to czynniki, które mają wpływ na zmniejszenie ryzka chorób serca.
  • Nowotwory: stosowanie przerw w posiłkach, pozwala zapobiegać chorobom nowotworowym.
  • Kondycję mózgu: wzrost hormonu mózgu (BDNF), przyczynia się do wzrostu nowych komórek nerwowych. Może również chronić przed chorobę Alzheimera.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

ZOBACZ: miód dobry dla zdrowia

Więcej o:
Copyright © Agora SA